Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Šluknovsko

Autor článku:

Jitka Štraubová

Jitka Štraubová

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

PRAMENY KŘINICE

Jarní turistické setkání

Termín: 28. 3. 2020

Start: 10 hodin v Krásné Lípě

Pořádá: KČT Krásná Lípa

Rituál otevírání studánek

Oblast: Lužické hory

Historie pramenů Křinice

PRAMENY KŘINICE

Jarní turistické setkání • Termín: 28. 3. 2020 • Start: 10 hodin v Krásné Lípě • Pořádá: KČT Krásná Lípa • Rituál otevírání studánek • Oblast: Lužické hory • Historie pramenů Křinice

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 23.02.2019

AKTUALIZACE: 16.2.2020

Klub českých turistůVodní živel

Rubrika: Pozvánka na akci / Vodní živel

Region: Šluknovsko • Destinace: České Švýcarsko

OTVÍRÁNÍ STUDÁNEK U PRAMENŮ KŘINICE

Turistický rituál „posvětí“ vodu opět poslední sobotu v březnu.

Prameny říčky Křinice na modré turistické značce mezi Krásnou Lípou a Studánkou na Šluknovsku jsou místem konání oblíbené jarní akce s názvem „Otvírání studánek“. Ta se opět uskuteční poslední sobotu v měsíci březnu, tedy 28. března 2020. Akce je vhodná pro širokou veřejnost a rodiče s dětmi. Pořadatelem je turistický odbor KČT Krásná Lípa.

Studánka je zděná. A voda v ní velmi chutná.

Foto: Mikuláš Peterka

Dřevěný šestiboký altán nad hlavním pramenem Křinice. S lavičkou a novou vypálenou tabulí s názvem tohoto místa. V budoucnu se počítá s velkou rekonstrukcí tohoto romantického místa.

Toto tiché a romantické místo, které si snad každý, kdo k němu zavítá, zamiluje, vzniklo již v roce 1907 díky německému turistickému spolku. Slavnostně bylo zpřístupněno tímto spolkem 20. října 1908 v plné parádě místních patriotů ve slavnostních krojích. Původně se mu říkalo Divoké prameny.

O PRAMENY KŘINICE PEČUJÍ KRÁSNOLIPŠTÍ TURISTÉ

Prameny říčky Křinice jsou to dvě menší studánky (zděné s kovovým zábradlím) a hlavní pramen pramen, nad kterým stojí velký šestiboký dřevěný altán s lavičkami. Byl postaven v roce 1990 Klubem turistů z Krásné Lípy. Toto půvabné místo zničila v roce 1984 velká větrná přírodní kalamita. Oprav se ujal v roce 1985 odbor turistiky Krásná Lípa. Celých pět let ho brigádnicky zdarma opravoval, aby ho slavnostně 30. dubna 1990 mohl předat zpět do majetku LČR a hlavně veřejnosti. V roce 2017 zakoupili nový set na posezení, instalovali dřevěný vývěsní štít s názvem místa. Členové Klubu českých turistů zde odpracovali 1561 hodin a pečují o toto místo stále. Hlavní zásluhu na tom má člen KČT Mikuláš Peterka, který je též organizátorem jarní akce propagující toto místo.

OTVÍRÁNÍ STUDÁNEK JE KAŽDOROČNÍ TRADICÍ

Turistická akce „Otvírání studánek“ se koná každým rokem na konci března a souvisí s ní brigáda zaměřená na úklid okolí pramenů. Letos to bude 28. března 2020. O její oblibě svědčí každoročně narůstající hojná účast. Zahájení akce Otvírání studánek je na náměstí v Krásné Lípě v 10 hodin, odkud vyráží pochod k pramenům. Ten je doprovázen dalšími pochody z jiných směrů, tzn. od Studánky, Horního Podluží a Jiřetína. Terén i trasa jsou nenáročné, vhodné i pro kočárky. Trasa je asi 8 km dlouhá (tam i zpět).

RITUÁL OTVÍRÁNÍ STUDÁNEK

Po přivítání všech účastníků se slavnostně recituje básnička "Znám křišťálovou studánku..." a delegát z řad přítomných dětí vnoří velký kovový klíč do vody hlavního pramene. Tím se studánka odemyká a přeje se jí, aby celý rok svou vydatností mohla poskytovat čerstvou a zdravou vodu znaveným poutníkům, lesní zvěři a všemu živému. Pak přichází na řadu zábava a opékání špekáčků. Na památku každý účastník obdrží účastnický list.

KUDY K PRAMENŮM KŘINICE

Přijďte se sami na toto krásné místo a podívat. Připadáte si zde jako mimo civilizaci, ale ta zase tak daleko není. Z Krásné Lípy jsou to po modré turistické značce 4 km, z obce Studánka 2 km (také po modré turistické značce). Prochází zde i cyklotrasa č. 3013. Pokud pojedete autem, můžete zaparkovat u hlavní silnice mezi Krásnou Lípou a Studánkou. Odtud je to k pramenům cca 500 m lesní cestou, značeno dřevěnými směrovkami.

MŮŽETE VYZKOUŠET NOVOU TRASU PRO VOZÍČKÁŘE

V roce 2019 byla otevřena nová speciálně značená vozíčkářská trasa z Krásné Lípy přes Horní Podluží do Jiřetína pod Jedlovou. Pokud byste se s ní chtěli seznámit, máte možnost jít z Krásné Lípy dvěma směry a u rozcestníku s modrou značkou pak odbočit k blízkým pramenům Křinice.

KAM TA VODA TEČE DÁL?

Říčka Křinice má tok dlouhý 40 km. 7 km kopíruje hranice s Německem. Protéká Krásnou Lípou, Krásným Bukem, Dlouhým Dolem, Kyjovským údolím až do Bad Schandau, kde se vlévá do Labe. Její krásná a čistá voda se proplétá i mezi skalami Českého Švýcarska, kde vytváří romantickou soutěsku. V parném létě poskytuje osvěžení mnoha výletníkům.

Fotografie k článku:

Studánka je zděná. A voda v ní velmi chutná. Opékání buřtů u pramenů Křinice - akce Otvírání studánek. Odemykání studánky velkým kovovým klíčem a za pomoci nejmladší generace. Jeden ze tří pramenů říčky Křinice. Prameny Křinice u Krásné Lípy Turisté u pramenů křinice Turistický směrovník u pramenů Křinice.
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: