Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Šluknovsko

Autor článku:

Jitka Štraubová

Jitka Štraubová

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 23.02.2019

AKTUALIZACE: 25.3.2019

Klub českých turistůVodní živel

Rubrika: Pozvánka na akci / Vodní živel

Region: Šluknovsko • Destinace: České Švýcarsko

TŘI PRAMENY KŘINICE - TŘI STUDÁNKY

Otevírání studánek nejkrásnější říčky Českého Švýcarska

Článek stručně popisuje historii i současnost romantického a poutavého místa, jakým jsou Prameny říčky Křinice a pozvánkou na atraktivní jarní akci Otvírání studánek, která se koná poslední sobotu v měsíci březnu. Letos 30. března 2019. Akce je vhodná pro širokou veřejnost a hlavně rodiče s dětmi jsou vítáni. Pořádá ho OKČT Krásná Lípa.

Studánka je zděná. A voda v ní velmi chutná.

Foto: Mikuláš Peterka

Dřevěný šestiboký altán nad hlavním pramenem Křinice. S lavičkou a novou vypálenou tabulí s názvem tohoto místa. V budoucnu se počítá s velkou rekonstrukcí tohoto romantického místa.

Toto tiché a romantické místo, které si snad každý, kdo k němu zavítá, zamiluje, vzniklo již v roce 1907 díky německému turistickému spolku. Slavnostně bylo zpřístupněno německým spolkem 20. října 1908 v slavnostních krojích. Původně se mu říkalo Divoké prameny.

O PRAMENY KŘINICE PEČUJÍ KRÁSNOLIPŠTÍ TURISTÉ

Jsou zde dvě menší studánky, dnes zděné s kovovým zábradlím. Nad největším pramenem, tím hlavním, který je také zděný se zábradlím, stojí velký šestiboký dřevěný altán s lavičkami. Byl postaven v roce 1990 klubem turistů z Krásné Lípy. Toto půvabné místo zničila v roce 1984 velká větrná přírodní kalamita. Oprav se ujal v roce 1985 odbor turistiky Krásná Lípa. Celých pět let ho brigádnicky zdarma opravoval, aby ho slavnostně 30. dubna 1990 mohl předat zpět do majetku LČR a hlavně veřejnosti. Členové Klubu českých turistů zde odpracovali 1561 hodin a pečují o toto místo stále. V roce 2017 zakoupili nový set na posezení, instalovali dřevěný vývěsní štít s názvem místa.

OTVÍRÁNÍ STUDÁNEK JE KAŽDOROČNÍ TRADICÍ

Turistická akce „Otvírání studánek“ se koná každým rokem a souvisí s ní brigáda zaměřená na úklid okolí pramenů. Je to veřejností velmi oblíbená jarní společenská událost. Koná se vždy poslední sobotu v měsíci březnu. Letos to bude 30. března 2019. Loňská účast byla rekordní - 102 účastníků. Vychází se vždy z náměstí v Krásné Lípě v 10 hodin a hvězdicovitě také od Studánky, Horního Podluží a Jiřetína. Terén i trasa jsou nenáročné, vhodné i pro kočárky. Trasa je asi 8 km dlouhá. Po přivítání se slavnostně za recitace básničky "Znám křišťálovou studánku..." velkým kovovým klíčem studánka odemyká. Pak přichází na řadu zábava a opékání špekáčků. Na památku každý účastník obdrží účastnický list. Letos budeme mít zcela nový.

KUDY K PRAMENŮM KŘINICE

Přijďte se sami na toto krásné místo a podívat. Připadáte si zde jako mimo civilizaci, ale ta zase tak daleko není. Z Krásné Lípy jsou to po modré turistické značce 4 km, z obce Studánka 2 km (také po modré turistické značce). Prochází zde i cyklotrasa č. 3013. Pokud pojedete autem, můžete zaparkovat u hlavní silnice mezi Krásnou Lípou a Studánkou. Odtud je to k pramenům cca 500 m, značeno dřevěnými směrovkami.

KAM TA VODA TEČE DÁL?

Říčka Křinice má tok dlouhý 40 km. 7 km kopíruje hranice s Německem. Protéká Krásnou Lípou, Krásným Bukem, Dlouhým Dolem, Kyjovským údolím až do Bad Schandau, kde se vlévá do Labe. Její krásná a čistá voda se proplétá i mezi skalami Českého Švýcarska, kde vytváří romantickou soutěsku. V parném létě poskytuje osvěžení mnoha výletníkům.

Fotografie k článku:

Studánka je zděná. A voda v ní velmi chutná. Opékání buřtů u pramenů Křinice - akce Otvírání studánek. Odemykání studánky velkým kovovým klíčem a za pomoci nejmladší generace. Jeden ze tří pramenů říčky Křinice. Prameny Křinice u Krásné Lípy Turisté u pramenů křinice Turistický směrovník u pramenů Křinice.

Související odkazy:

MAPAODBOR KČTDALŠÍ INFO
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: