Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Ústecko

Autor článku:

Karel Punčochář

Karel Punčochář

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 14.03.2019

AKTUALIZACE: 15.3.2019

Sakrální památka

Rubrika: Sakrální památka

Region: Ústecko • Destinace: České středohoří

NA VYCHÝLENÍ VĚŽE ÚSTECKÉHO KOSTELA NOVĚ UPOZORŇUJE ŠIPKA

Gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie v centru města se může chlubit nejšikmější věží ve střední Evropě.

Gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie v centru města se může chlubit nejšikmější věží ve střední Evropě. Na šedesát pět metrů své výšky se vychyluje od svislé osy o plných 200,9 centimetrů. Naklonění věže způsobilo spojenecké bombardování v dubnu 1945, kdy tři letecké pumy vybuchly v těsné blízkosti kostela a stavbu tím staticky narušily. Náročným stavebním řešením se podařilo věž stabilizovat a Ústí tak získalo raritu, která bude neustále připomínat ničivou sílu druhé světové války.

Gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie v centru města Ústí nad Labem.

Foto: Karel Punčochář

Gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie v centru města se může chlubit nejšikmější věží ve střední Evropě. Na šedesát pět metrů své výšky se vychyluje od svislé osy o plných 200,9 centimetrů.

Poválečného statického zajištění se ujal Bedřich Hacar, významný konstruktér v oboru železobetonového stavitelství u nás. Ten navrhl třeba i dostavbu taktéž válkou zničeného pražského kostela v Emauzích.

Věž kostela je ještě něčím zajímavá. Na konci 19. století došlo podle plánů architekta Josefa Mockera, který mimo jiné proslul svým podílem na dostavbě katedrály sv. Víta a také stavebních úprav hradu Karlštejna, k výrazným stavebním úpravám, kdy byly původní střecha věže a galerie sneseny, věž byla dozděna o nejvyšší patro a opatřena novou vysokou jehlancovou střechou s nárožními věžičkami.

Její odklon nově od pondělí 11. března ukazuje kovová deska se šipkou ve směru nachýlení věže, umístěná v dlažbě před kostelem. S nápadem přišel ústecký patriot Karel Punčochář, který v rámci strategického rozvoje města Ústí nad Labem na období 2015-2020 podal projektový záměr akčního plánu pod názvem „Odklon věže kostela Nanebevzetí Panny Marie“. 21. června 2017 Zastupitelstvo města po projednání vzalo projektový záměr na vědomí a uložilo Radě města zajistit jeho realizaci.

Fotografie k článku:

Gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie v centru města Ústí nad Labem. Plán přestavby kostela architekta Josefa Mockera z konce 19. století. Podpis na stavebním plánu architekta Josefa Mockera. Slavnostní odhalení desky připomínající obyvatelům a návštěvníkům města odklon šikmé věže. Mosazná deska se šipkou ve směru nachýlení věže, umístěná v dlažbě před kostelem. Mosazná deska stála 152.000 Kč.

Související odkazy:

MAPADALŠÍ INFO
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 15.03.2019

Chválihodné, až dosud o tomto fenoménu většina turistů a návštěvníků kostel obklopujícího obchodního centra o tomto fenoménu vůbec nevěděla. Díky. Martin

Komentováno: 20.03.2019

"Turistikou se vzdělávati" napsal před 130 lety do prvního čísla měsíčníku Časopisu turistů Dr. Jiří Guth Jarkovský. A ústecký turista Karel nás vzdělává měsíčně několikrát. Karle děkujeme.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: