Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Šluknovsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 22.5.2019

AKTUALIZACE: 30.9.2019

Klub českých turistůZajímavá událost

Rubrika: Reportáž z akce / Zajímavá událost

Region: Šluknovsko • Destinace: České Švýcarsko

VLČÍ HORA NA KRÁSNOLIPSKU SLAVILA KULATINY

Sto třicet let otevření rozhledny na Vlčí hoře přilákalo 850 návštěvníků

Ne nadarmo se říká, že pořád je co slavit. Někdy je ale důvod opravdu mimořádný, jako třeba bylo 130. výročí otevření turistické rozhledny na Vlčí hoře. Tato krásná událost proběhla v sobotu 18. května 2019 za přítomnosti stovek účastníků. O rozhledně samotné se podrobněji píše v jiném článku, já se budu tentokráte věnovat tomu, jak jsem si tuto akci užil jakožto přímý účastník. Chci tím nabídnout inspiraci k podobným akcím ve dnech či letech příštích.

130 let otevření rozhledny na Vlčí Hoře

Foto: Martin Zíka

Lidé na Vlčí hoře přímo před rozhlednou naslouchají vystoupení krásnolipského komorního sboru. Krásný zážitek v duchu rčení „národ sobě“.

Rozhledna na Vlčí hoře na Děčínsku (a to je třeba zdůraznit, neboť rozhledna stejného jména se nachází též v Krušných horách) patří městu Krásná Lípa. O její celoroční provoz dbá krásnolipský Klub českých turistů. Tito dva partneři, kteří spolu velmi dobře vycházejí, tedy město a turistický spolek, se ujali organizace výroční oslavy. Protože počasí bylo mimořádně příznivé (a to je jeden ze základních předpokladů úspěchu), proběhla celá událost ve velmi příjemné společenské atmosféře.

SLAVNOSTNÍ FANFÁRY SE NESLY OD VLČÍ HORY DO DALEKA

Oficiální zahájení oslavy probíhalo přímo u rozhledny přesně podle plánu v 11 hodin. Svižně jsem vyfuněl na vrchol kopce již v rytmu slavnostních fanfár a Ódy na radost od L. V. Bethovena v podání kapely Patrika Englera. Živá hudba byla předehrou k proslovům představitelů města i Klubu českých turistů, kterým naslouchala početná skupina přihlížejících. O krásnolipském komorním sboru, který rovněž přispěl k zpestření programu, jsem již slyšel, že je dobrý. Ovšem po autentickém zážitku musím konstatovat, že pod vedením Milana Sudka a Michala Janiše je nejen dobrý, nýbrž vynikající, a to mám hodně mlsné uši.

GULÁŠEK, COUNTRY A POHODOVÁ NÁLADA

U věže bohužel chyběl Václav Hieke, stávající předseda KČT Krásná Lípa, jehož zásluhou (tedy nejen jeho) patří zdejší turistický odbor k nejaktivnějším v celé České republice. Ten nás očekával ze zdravotních důvodů na palouku pod kopcem, kde bylo zřízeno posezení s lavičkami, pódiem a rozličnými stánky. Zatímco návštěvníci si bohatě dopřávali dobrého piva, guláše, párků a klobás, na pódiu se postupně vystřídali již zmínění účinkující, ke kterým se přidala známá country kapela Harcovníci z Děčína.

PAMĚTNÍ LIST SE ROZDÁVAL NA ROZHLEDNĚ

Kdo měl zájem o suvenýr z akce, ten kromě pamětního listu (rozdával se s výročním razítkem u vstupu do rozhledny), mohl u stánku Klubu českých turistů pořídit jubilejní dřevěnou turistickou známku, vizitku a trojrozměrnou omalovánku (vystřihovánku) Vlčí hory. Další upomínkové předměty se týkaly loňského výročí 130 let Klubu českých turistů a časopisu Turista. K vidění byly historické fotografie stavby rozhledny s restaurací a další zajímavé pamětihodnosti. Značkaři se pochlubili malou výstavkou historických směrovek a ukazatelů.

ÚČAST VEŘEJNOSTI VELMI SLUŠNÁ

Na vlčihorskou rozhlednu toho dne vystoupilo 850 návštěvníků, kteří se na úzkém schodišti míjeli ve dvou proudech. Nezřídka se zde potkávali staří známí z různých turistických klubů z okolí, ale též hosté z cizích zemí, zejména pak německé národnosti. To svědčí o tom, že pořadatelé propagaci akce nezanedbali a informace o připravované události se dostaly daleko za region Českého Švýcarska, kam Vlčí hora patří. Hlavní program pod kopcem zhlédlo kolem 600 lidí. Nutno podotknout, že tuto solidní návštěvnost (řekl bych akorát odpovídající připravené kapacitě zázemí) nijak nepostihla jiná velká turistická akce konaná téhož dne v nedaleké Dolní Poustevně (i tam byli s účastí velmi spokojeni).

KRÁSNOLIPŠTÍ TURISTÉ MAJÍ VELKÉ ORGANIZAČNÍ ZKUŠENOSTI

A kdo byl ten, kdo celý program dirigoval, oběhal, zařídil a jako správný organizátor si to všechno pochopitelně náležitě neužil? Byl to Jan Douda, samozřejmě rovněž člen KČT Krásná Lípa. Právě on touto cestou skromně vyjadřuje poděkování všem spoluorganizátorům, kteří pomohli, starostovi Krásné Lípy Janu Kolářovi a Technickým službám za přípravu místa oslavy, dopravní obsluhu, postavení pódia, zabezpečení agregátů a následného úklidu místa konání.

LIDÉ SE ZAČÍNAJÍ VRACET K TURISTICE

Turisté z Krásné Lípy pořádají v průběhu každého kalendářního roku několik dalších velkých akcí. Mezi ně patří například Odemykání studánek, velmi oblíbený Pohádkový les, vícedenní etapový pochod Skalní hrádky Labských pískovců či Nejsevernější zimní táboření. Výraznou měrou tím přispívají k popularizaci turistiky a podpoře cestovního ruchu ve svém regionu. Hlavně jsou velmi dobrým příkladem ostatním lidem, kteří v současné upachtěné době hledají nějaký rozumný relax či smysl naplnění. A to je dávno mnohokráte ověřená pravda, že turistika je k tomu ideální. Zkuste to také.

Fotografie k článku:

130 let otevření rozhledny na Vlčí Hoře Oslava 130. výročí rozhledny na Vlčí hoře Rozhledna Vlčí hora na Šluknovsku Rozhledna na Vlčí hoře - Šluknovsko Výhled z Vlčí hory Slavnost pod Vlčí horou - 130 let otevření rozhledny. Kaplička Nejsvětější trojice u Sněžné.

Dostupnost po značených trasách:

K Verunčině studánce pod Vlčí horou vede červená trasa z Brtníků (bus, vlak), která dále pokračuje do Krásné Lípy (bus, vlak). K rozhledně na vrcholu pak vede žlutá značka.


Vlčí hora (rozhledna) na Krásnolipsku je přímo na žluté trase vedoucí od železniční zastávky Panský (pouze sezónní provoz) a lze po ní dojít k další rozhledně na Dymníku.


Vrchol Vlčí hory je přímo na trase okružní Köglerovy naučné stezky (údajně historicky první NS na území Čech).


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPAODBOR KČTDALŠÍ INFO
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: