Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Děčínsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 23.5.2019

AKTUALIZACE: 17.6.2019

Klub českých turistůTechnická památka

Rubrika: Pozvánka na akci / Technická památka

Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko

SLAVNOST NA STUDENCI

10. výročí obnovení rozhledny na Studenci oslavíme 22. června 2019

Milovníci překrásných výhledů na krajinu Lužických hor a Českého Švýcarska jsou zváni na oslavu desátého výročí znovuotevření kulturní památky - druhé nejstarší kovové konstrukce vyhlídkové věže na území Čech. Důvod k radosti je o to větší, že rozhledně na Studenci hrozil před její rekonstrukcí zánik.

Rozhledna na Studenci v Lužických horách

Foto: Martin Zíka

Unikátní konstrukce rozhledny na Studenci je z velké části stále původní. Pod rozhlednou kdysi stála výletní restaurace, ale ta se bohužel nezachovala. Celý vrchol Studence je dnes přírodní památkou, ke které vede naučná stezka Okolím studence.

Železná rozhledna na vrchu Studenec (736,5 m n.m.) u České Kamenice je vysoká 16,2 metrů. Byla postavena roku 1888 zásluhou členů Horského spolku pro České Švýcarsko. Dlouho pak sloužila nadšené turistické veřejnosti, ale v důsledku nedostatečné péče ve druhé polovině dvacátého století konstrukce rozhledny zchátrala a začala být nebezpečná. Vyvstala otázka, zda rozhlednu odstranit či zachovat. Roku 1995 iniciovala společnost přátel Děčína (Amici Decini) jednání směřující k záchraně rozhledny. Výsledkem toho bylo její vyhlášení kulturní památkou v roce 1997.

S OPRAVOU ROZHLEDNY POMOHLI SPONZOŘI I DROBNÍ DÁRCI

Po dlouhých a značně složitých jednáních současný majitel stavby - město Česká Kamenice - za podpory občanského sdružení Studený a Lipnice (dnes Spolek pod Studencem) zahájilo 17. září 2007 obnovu rozhledny. Jednalo se o složitou a nákladnou záležitost. Kovová konstrukce byla rozdělena na tři části následně snesené vrtulníkem. Po provedení celkové rekonstrukce byla konstrukce po částech opět vrtulníkem vynesena a od od 14. března 2009 stojí unikátní rozhledna opět na svém místě. Letos tomu je právě deset let, kdy turisté mohou opět celoročně rozhlednu bezpečně navštěvovat.

OSLAVA PROBĚHNE PŘÍMO U ROZHLEDNY

Zmíněné kulaté výročí se bude slavit za účasti veřejnosti 22. června 2019 od 14 hodin přímo na vrcholu Studence. Pořadatel akce upozorňuje, že na prvních sto účastníků čeká malý, ale unikátní dárek. Speciálním hostem slavnosti bude Bedřich Ludvík - autor a režisér populárního dokumentárního cyklu České televize o rozhlednách „Rozhlédni se, člověče“. V kulturní části programu vystoupí soubor Českokamenické X-teto. Pod Studencem bude možno parkovat na vyhrazeném místě, občerstvení pro účastníky bude taktéž zajištěno.

ZE STUDENCE MŮŽETE PODNIKNOUT PĚKNÝ VÝLET

K účasti na akci Vás srdečně zvou pořadatelé, kterými jsou Spolek pod Studencem a Město Česká Kamenice. Oslavu si můžete zpestřit pěkným výletem po turistických trasách ze Studence směřujících do České Kamenice, Chřibské, Jetřichovic nebo do Mlýnů. V takovém případě doporučujeme využít autobusovou dopravu (DÚK) na lince Děčín - Varnsdorf (zastávka Česká Kamenice Líska horní). Nedaleko rozhledny se nachází národní přírodní památka Zlatý vrch.

Fotografie k článku:

Rozhledna na Studenci v Lužických horách

Foto: Martin Zíka

Unikátní konstrukce rozhledny na Studenci je z velké části stále původní. Pod rozhlednou kdysi stála výletní restaurace, ale ta se bohužel nezachovala. Celý vrchol Studence je dnes přírodní památkou, ke které vede naučná stezka Okolím studence.

Pozvánka na výroční oslavu - rozhledna na Studenci

Foto: archiv pořadatele

Pozvánka na oslavu desátého výročí znovuotevření rozhledny na Studenci.

Zlatý vrch - národní přírodní památka

Foto: Martin Zíka

Oslavu u rozhledny na Studenci můžete spojit s pěkným výletem. Nedaleko se například nachází Národní přírodní památka Zlatý vrch.

Skalní vyhlídka Jehla

Foto: Martin Zíka

Zdatnější chodci se mohou vydat ze Studence po modré turistické značce do České Kamenice přes Bratrské oltáře a skalní vyhlídku Jehla (na snímku).


Související odkazy:

MAPADALŠÍ INFO
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 24.05.2019

O zachování vyhlídkové věže na Studenci se velice aktivně zasazoval též Klub českých turistů. Někteří jeho členové pomáhali přímo během obnovy rozhledny, jiní přispěli jako dárci. Zato je nutné členům KČT (zejména děčínským) vyjádřit velké poděkování. J. Tůmová.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: