Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Litoměřicko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

BRÁNA ČECH

Latinsky: Porta Bohemica

Skalnatý kaňon řeky Labe mezi Litoměřicemi a Ústím n. L.

Vyhlídky na obou stranách

Naučná stezka Brána Čech

Přírodní rezervace Kalvárie

Výchozí místo: Malé a Velké Žernoseky, Litochovice, Libochovany

Destinace: České středohoří

BRÁNA ČECH

Latinsky: Porta Bohemica • Skalnatý kaňon řeky Labe mezi Litoměřicemi a Ústím n. L. • Vyhlídky na obou stranách • Naučná stezka Brána Čech • Přírodní rezervace Kalvárie • Výchozí místo: Malé a Velké Žernoseky, Litochovice, Libochovany • Destinace: České středohoří

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 02.10.2019

AKTUALIZACE: 4.5.2020

Klub českých turistůPřírodní zajímavost

Rubrika: Pozvánka na akci / Přírodní zajímavost

Region: Litoměřicko • Destinace: České středohoří

PORTA BOHEMICA - ČESKÁ BRÁNA

Turisté si oblíbili místo, kde se řeka Labe zakusuje do Lovošské vrchoviny.

Porta Bohemica je asi nejznámějším turistickým pojmem v oblasti Českého středohoří. V dávné minulosti bylo toto skalnaté údolí skutečně významnou a bedlivě střeženou „bránou“ na labské vodní cestě. Nyní tudy čile a svobodně proudí dopravní prostředky všeho druhu, z čehož vyplývá skvělá dostupnost vyzývající k podniknutí příjemného výletu. Turistické trasy vedou po obou stranách údolí.

Porta Bohemica z Kalvárie - České středohoří

Foto: Martin Zíka

Levý břeh Porty Bohemicy s kulisou Milešovky a Kletečné hory je nejlépe vidět z Kalvárie.

Ačkoli se latinský termín Porta Bohemica vžil jako název celého okolního mikroregionu, ve skutečnosti se jedná o dvoukilometrový kaňon sevřený rozeklanými masivy, kudy si rulou během předlouhé geologické historie prorazila cestu řeka Labe, aby mohla téci dále k severu skrze České středohoří. Tím byly vytvořeny příhodné podmínky pro příchod lidí do těchto míst. Dohled nad vodní cestou, řeka skýtající obživu, strmé skály tvořící přirozený obranný val a skvělý výhled do dalekého kraje byly hlavní důvody, proč toto místo bylo osídleno již před tisíci lety.

KDE KDYSI STÁLO HRADIŠTĚ, DNES VYHLÍDKA NÁRAMNÁ

Část Porty Bohemiky je chráněna jako přírodní rezervace Kalvárie, což je nejen oblíbená lokalita archeologů a přírodovědců, ale také turistů, neboť za pěkného počasí jsou z jejího vrcholu s třemi kříži báječné výhledy po okolí. Spatřit lze dominanty středohoří Lovoš, Milešovku, Kletečnou... Nad žernoseckými vinicemi se zvedá mystická hora Radobýl, která se stala osudnou básníku Máchovi. V dáli svými mohutnými věžemi přitahuje zrak hrad Klapý (neboli Házmburk). Do dáli se klikatící stužka řeky jakoby odkazovala na tok času k místu, kde báje započaly českou historii - k hoře Říp. Výsledkem toho všeho je, že i když turistické trasy vedoucí kolem Porty Bomemicy nejsou dlouhé, můžete na jejích vyhlídkách setrvat v kochacím rozpoložení celé hodiny. Zejména pak, je-li příhodné počasí a máte-li s sebou dalekohled či fotoaparát.

ČESKOU BRÁNOU PROUDÍ ČILÝ RUCH

Tichým místem k meditacím Porta Bohemica zrovna není. Podobně, jako tomu kdysi bývalo u každé hlavní městské brány, ani zde ruch neutichá, přestože nedávno zprovozněná dálnice zmírnila alespoň nápor kamionů. Údolím vede hlavní silnice z Lovosic do Ústí nad Labem a dvě frekventované železnice (na každé straně řeky jedna). Zejména nákladní vlaky umějí celý kaňon rozeznít industriální symfonií odrážející se od skalních stěn. Z vodní hladiny se tu a tam přidá řev motorových člunů... Příjemnějším zpestřením lomozu je, když se po Labi šine výletní parníček s živě hrající kapelou.

PORTOU BOMEMICOU PĚŠKY, NA KOLE, LODÍ

Portu nejlépe prozkoumáte samozřejmě pěšky a to díky značkařům Klubu českých turistů, kteří zde perfektně ošetřují stezky vedoucí přes nejzajímavější místa na obou stranách údolí. Také můžete vyzkoušet cyklistickou variantu, protože přímo podél řeky vede mezinárodní Labská cyklotrasa. Na vyhlídku Kalvárie lze na kole vyjet z Libochovan po cyklotrase 3057 (držte se žlutého značení). Ovšem největší sranda je nabízející se možnosti různě zkombinovat a nevynechat přitom výletní loď, viz následující doporučení.

JAK SI UŽÍT BRÁNU ČECH SE VŠÍM VŠUDY

Pokud se rozhodnete užít si tento zajímavý kousek Ústeckého kraje na vlastní kůži, doporučuji následující scénář. Vyčíhněte si sluníčkový den v letní sezóně, kdy v tomto úseku Labe jezdí pravidelná lodní linka. Autobusem nebo vlakem se vydejte po ránu do Velkých Žernosek a odtud po zelené trase přes Kalvárii do Libochovan. Naplánujte si tempo tak, abyste v Libochovanech stihli nastoupit na parník, který se shodou okolností jmenuje taktéž Porta Bohemica (cca 11.00 hodin). Čeká vás půlhodinová plavba, při které si můžete vychutnat celý kaňon z paluby lodi. Pod Kalvárií nezapomeňte zvolat „támhle nahoře jsme byli!“

POSILNĚTE SE ŽERNOSECKÝM VÍNEM

V Žernosekách, kde opustíte loď, je patřičné výlet zpestřit sklenkou vynikajícího místního vína po dobrém obědě. Doporučuji červený Dornfelder. Pak se vraťte k přístavišti a za pomoci přívozu se nechte dopravit na druhou stranu řeky Labe. U železniční tratě začíná naučná stezka „Brána Čech“. Po ní se vydejte vzhůru vstříc vyhlídkám do hlubokého kaňonu Brány Čech. Až tam budete, tak samozřejmě nezapomeňte zvolat „támhle dole jsme pluli!“ A pak souběžně se zelenou turistickou trasou seběhněte na vlakovou zastávku v Litochovicích nad Labem, kde výlet končí. V nohách budete mít za celý den příjemných deset kilometrů. A ještě jedno doporučení - celou expedici můžete výhodně podniknout na jednu síťovou jízdenku DÚK.

Fotografie k článku:

Porta Bohemica z Kalvárie - České středohoří

Foto: Martin Zíka

Levý břeh Porty Bohemicy s kulisou Milešovky a Kletečné hory je nejlépe vidět z Kalvárie.

Loď Porta Bohemica - přístaviště Dolní Zálezly

Foto: Martin Zíka

Snad nemusím napovídat, že výlet do místa s názvem Porta Bohemica lze stylově podniknout lodí nesoucí stejné jméno. Ale za připomenutí stojí, že na pravidelné lodní lince DÚK (Doprava Ústeckého kraje) platí výhodná celodenní síťová jízdenka, což ocení zejména výletníci ze vzdálenějších míst. Na snímku přístaviště Dolní Zálezly.

Porta Bohemica z paluby lodi Porta Bohemica.

Foto: Martin Zíka

Porta Bohemica z paluby lodi Porta Bohemica.

Naučná stezka Brána Čech.

Foto: Martin Zíka

Naučná stezka Brána Čech vás kaňonem Porty Bohemicy bezpečně provede.

Martin Zíka

Foto: Martin Zíka

Z levobřežní vyhlídky si nyní můžeme prohlídnout protější stranu Porty Bomemicy a zvolat: „támhle dole jsme pluli!“

Porta Bohemica - Kalvárie - České středohoří

Foto: Martin Zíka

Když „sedne“ počasí, tak se vám z Kalvárie (někdy řečené vrch Tří křížů) nebude chtít odejít.

Přívoz Velké Žernoseky s Lovošem v pozadí.

Foto: Martin Zíka

Abyste mohli obejít celou Portu Bohemicu kolem dokola, budete potřebovat využít přívoz ve Velkých Žernosekách. Což je další zajímavý a příjemný zážitek. V dáli hora Lovoš.


Dostupnost po značených trasách:

Zelená trasa vede na vyhlídku Kalvárie (2 km) z Žernosek a dále pokračuje k zřícenině hradu Kamýk.


Zelená trasa po levém hřebenu České brány (3 km) vede z Malých Žernosek do Litochovic.


Žlutá trasa vede na vyhlídku Kalvárie (2,5 km) z Libochovan.


Přímo údolím Porty Bohemicy vede mezinárodní Labská cyklotrasa 2, EV7.


Naučná stezka „Brána Čech“ (3,5 km) vede od železniční zastávky Malé Žernoseky nejdříve souběžně se žlutou, pak samostatně a dále souběžně se zelenou do Litochovic nad Labem (žst).


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPATURISTICKÁ AKCEDALŠÍ INFO
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 02.10.2019

Perfektně jsi to udělal a obrázky super kvalita! blahopřeji a vydrž a udělej již taky výstavu foto ! Karlos

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: