Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Teplicko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 02.10.2019

AKTUALIZACE: 8.10.2019

Klub českých turistů

Rubrika: Odbor KČT /

Region: Teplicko • Destinace: Krušné hory

PADESÁT LET ORGANIZOVANÉ TURISTIKY V KRUPCE

Kultovní pochod Poslední puchýř vymysleli turisté z Krupky

Brzy si připomeneme 50. výročí založení Odboru turistiky při Tělovýchovné jednotě Krupka. Krátké ohlédnutí za půl století trvající turistickou historií připravil podle zápisů v klubové kronice pan František Martínek.

Členové turistického odboru v Krupce na archivním snímku z kroniky.

Foto: Archiv odboru

Turistický odbor v Krupce na archivním snímku z kroniky.

Jak se dovídáme z první kroniky odboru, přípravné práce byly zahájeny v roce 1969, kdy skupina nadšených turistů, krupských patriotů, navrhla tehdejšímu předsedovi TJ Krupka Františku Slawischovi založení turistického odboru, neboť jinak než při tělovýchovné jednotě nemohl tehdy odbor fungovat. Předseda TJ návrh s radostí přijal, jelikož tím došlo k nárůstu členů TJ, což byl tenkrát sledovaný ukazatel.

TURISTICKÝ ODBOR V KRUPCE BYL ZALOŽEN V ROCE 1970

Kronikář bohužel neuvádí přesné datum. Činnost odboru se ihned rozeběhla s nadšením. Náplň činnosti tvořily jednodenní výlety v kraji i několikadenní autobusové zájezdy po republice i za hranice a tehdy populární zápočtové cesty. Akce se těšily velké oblibě. Počet členů turistického odboru rychle narůstal i o mimokrupské zájemce. Kolem roku 1975 měl odbor více než 500 členů a to dospělých i mládeže.

„KRUPSKÁ“ SMYČKA BUDE ZNOVU OBNOVENA

Činnost zajišťovala řada cvičitelů turistiky i obětavých turistů - činovníků, jejichž výčet by byl nad možnosti tohoto článku. Byl založen populární pochod „Krupská smyčka“, který byl ukončen v roce 2011 čtyřicátým ročníkem. V roce 2021 bychom chtěli tento pochod znovu obnovit.

„POSLEDNÍ PUCHÝŘ“ VZNIKL V KRUPCE

Turisté z Krupky stáli také u zrodu dnes již celostátní akce „Poslední puchýř“, který vznikl v roce 1972 v odborném učilišti Armaturka Krupka. Jeho zakladatelem byl Josef Bursík. Pochod Poslední puchýř se dnes řadí k nejvýznamnějším celostátním turistickým akcím, při které se setkávají členové Klubu českých turistů z celé republiky.

TURISTIKA SE STÁVÁ DOMÉNOU SENIORŮ

V dalších letech zakládající generace stárla a počet členů se snižoval. Projevilo se to hlavně po roce 1989 s nástupem doby počítačů a jiných možností využití volného času. V současné době zajišťuje činnost klubu již třetí a čtvrtá generace turistů. Odbor má 58 členů a stále má elán účastnit se společných výletů a akcí dnes již pod hlavičkou KČT, odbor Krupka.

Za KČT, odbor Krupka - František Martínek

Fotografie k článku:

Členové turistického odboru v Krupce na archivním snímku z kroniky. Členové turistického odboru v Krupce na archivním snímku z kroniky. Členové turistického odboru v Krupce na archivním snímku z kroniky.

Související odkazy:

MAPAODBOR KČT
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: