Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Lovosicko

Autor článku:

Milena Šiklová

Milena Šiklová

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 04.10.2019

AKTUALIZACE: 29.7.2020

Klub českých turistůHory - vrcholy

Rubrika: Pozvánka na akci / Hory - vrcholy

Region: Lovosicko • Destinace: České středohoří

LOVOŠ JE AMBASADOR ČESKÉHO STŘEDOHOŘÍ

Výletníci se mohou na vrcholu Lovoše občerstvit v turistické chatě.

Výrazná hora Lovoš (německy Lobosch) se tyčí do výšky 570 m n. m. a nepřehlédnutelně vyznačuje severní hranici Polabí. Má charakteristický tvar dvojvrší se sousední Kybičkou (489 m n. m.). Z vyhlídkové plošiny na vrcholu Lovoše se za pěkného počasí nabízejí exkluzivní výhledy. Klub českých turistů v Lovosicích zde provozuje chatu s občerstvením.

Hora Lovoš nad Opárenským údolím.

Foto: Martin Zíka

Hora Lovoš s předvrcholem Kybičkou nad Opárenským údolím.

Lovoš získal své jméno od staroslovanského kmene Lovošů, kteří dle pověstí tento kraj obývali. Geologickou zajímavostí je, že dvojvrchol Lovoše a Kybičky je tvořen rozdílným materiálem. Zatímco Lovoš je nefelinitová hora, sousední Kybička je z trachytu. Přírodní unikáty jsou zde chráněny národní přírodní rezervací, a proto se návštěvníci musejí pohybovat po značených stezkách.

VÝHLEDY ZA ODMĚNU

Od turistické chaty je výhled do všech světových stran, zcela jistě jeden z nejlepších v Českém středohoří. Z lidských sídel se krásně vyjímá město Lovosice, jemuž vrch Lovoš tvoří charakteristickou dominantu. Za dobré viditelnosti je velmi těžké si vybrat, který výhledový směr je nekrásnější. Odměna za zdolané převýšení je tedy více než bohatá.

HLAVNÍ VÝHLEDOVÉ BODY (vrcholy) Z LOVOŠE:
Sever: Kletečná, Varhošť, Plešivec, Kamýk...
Jih: Hazmburk, Košťál, Říp...
Východ: Lovosice, Radobýl, Sedlo, Bezděz, Vlhošť...
Západ: Lipská hora, Milešovský Kloc, Milešovka, Raná...

TURISTICKÁ CHATA NA LOVOŠI

Chata na vrcholu Lovoše je užívána pro turistické účely ale slouží také jako telekomunikační objekt. Záměr postavit turistickou chatu na Lovoši se objevil již v roce 1882 na schůzi výboru Lovosického středohorského spolku (Lobositzer Mittelgebirgs-Verein). Slavnostně otevřena byla 19. června 1892. Přízemí věžičky nabízelo občerstvení, její střecha pak nádherný kruhový rozhled. Vyhlídková plocha rozhledny byla chráněna zábradlím z cihlových sloupků vzájemně propojených kovovými tyčemi. Vstup na rozhlednu umožňovalo dřevěné schodiště na vnější jihozápadní stěně stavby (věžička jako rozhledna dnes nefunguje). Kamenný objekt byl postupně rozšiřován.

O CHATU PEČUJE KLUB ČESKÝCH TURISTŮ

Roku 1918 chatu vandalové poničili a zapálili. Nová chata byla pod záštitou knížete Johana Schwarzenberga postavena roku 1924. Za druhé světové války sloužila chata na Lovoši Němcům jako pozorovatelna a po válce přestala být trvale obývána a chátrala. V roce 1978 byla převedena do majetku TJ Secheza. Po rekonstrukci byla uvedena do částečného provozu roku 1981. Od roku 1991 turistická chata na Lovoši patří Klubu českých turistů v Lovosicích, který zajišťuje údržbu a obsluhu turistické veřejnosti. V nabídce jsou teplé a studené nápoje, teplé uzeniny, sladkosti.

OTEVÍRACÍ DOBA CHATY:
pátek: 15 - 20 hodin
sobota: 10 - 22 hodin
neděle a svátky: 10 - 16 hodin

AKCE KČT PRO ŠIROKOU VEŘEJNOST

Chata na Lovoši je také oblíbeným cílem organizovaných turistických akcí. V prosinci se například koná „Lovosická vánočka“, která zanedlouho oslaví již třicet ročníků. Ještě delší tradici má „Novoroční výstup na Lovoš“, jehož první ročník se konal v roce 1979. Turistická veřejnost dobře zná též akci „Jarní putování okolím Lovoše“, na které jsou připraveny trasy od tří do sedmdesáti kilometrů pro pěší i cyklisty (viz odkaz pod článkem). Všechny tyto akce připravuje Klub českých turistů z Lovosic.

Fotografie k článku:

Hora Lovoš nad Opárenským údolím. Lovoš - České středohoří. Lovoš s Házmburkem - České středohoří. Lovoš od přístaviště v Žernosekách. Lovoš z Radobýlu - České středohoří Chata na Lovoši Turistická chata na Lovoši.

Dostupnost po značených trasách:

Nejoblíbenější trasa na Lovoš je modrá z Opárenského údolí (Zlatá stezka Zemí hradů). Od žst Oparno 4 km. Možno navštívit zříceninu hradu Oparno.


Hlavní přístupová trasa na Lovoš je zelená z Lovosic. Od žst. Lovosice-město 3 km.


K vrcholu Lovoše vede naučná stezka „Lovoš“ procházející od Malých Žernosek celým Opárenským údolím (cca 8 km).


Pod vrcholem Lovoše prochází žlutá trasa z Opárenského údolí do obce Bílinka. K vrcholu nutno odbočit na modrou.


Na vrchol Lovoše se lze dostat i na horském kole. Z cyklotrasy č. 25 odbočíte u obce Bílinka na žlutou pěší a pod vrcholem odbočíte na modrou.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 16.10.2019

Škoda jen, že se na chatě na Lovoši nedá pořídit nocleh. Spousta fotografů, co se vyžívají při východech a západech slunce, by to rádi využili. Já taky. Pepíno.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: