Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Ústecko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 23.10.2019

AKTUALIZACE: 25.10.2019

Klub českých turistůZajímavá událost

Rubrika: Reportáž z akce / Zajímavá událost

Region: Ústecko • Destinace: České středohoří

SE SEVEREM NA BUKOVKU

Barevný podzim přilákal na Bukovou horu stovky návštěvníků

Dlouho plánovaná a očekávaná turistická akce, jejímž cílem se stala bývalá televizní věž Buková hora, proběhla v sobotu 19. října 2019. Pochodu se průběžně zúčastnilo kolem šesti set výletníků všech věkových skupin. Věřím, že oni i organizátoři, tzn. Český rozhlas Sever a Klub českých turistů, byli spokojeni. Akci „Se Severem na Bukovku“ podpořilo i dobré počasí, přestože původní předpověď nebyla zrovna příznivá.

Buková Hora - účastníci pochodu Se Severem na Bukovku

Foto: Martin Zíka

V tomto místě už jsme měli nejhorší úsek za sebou. „Raketa“ na Bukové hoře již byla připravena ke startu prvního ročníku tohoto nového turistického pochodu.

Ve dvou místech startu umístěných v Malém Březně a v Zubrnicích účastníci pochodu obdrželi upomínkové předměty, například inspirativní DVD o rozhlednách Ústeckého kraje, a také „buřtěnku“ na cílový gratis špekáček. Já jsem si vybral variantu „pro náročné“, čili z Malého Března, odkud je k Bukovce poctivé půlkilometrové převýšení. Zapotil jsem se, ale ničeho nelitoval, protože příroda vykouzlila na obou svazích labského údolí vskutku nádherné barevné kulisy, které nám cestu velmi zpříjemnily.

STOUPÁK NA BUKOVKU PROVĚŘIL FYZIČKU

Modrá značka k Bukové hoře vede úvozem z Malého Března svižně vzhůru. Achilovky jsme si protáhli vydatně. Vrstevnice jsou tu nahuštěné jedna vedle druhé a díky tomu jsme rychle nabývali nadmořskou výšku. „Kam se hrabou Alpy“, prohlásil zhruba v polovině trasy František Švejdík z děčínského Klubu českých turistů (84 let). V duchu jsem mu dal za pravdu a přemýšlel o tom, jak se kdysi dávno sedláci s povozem nebo babičky s nůší z osady Vitín touto cestou plahočili za živobytím.

ZANIKLÁ OBEC VITÍN MÁ SILNOU MYSTIKU

Tu a tam se nám v dálce ukázala fešná věž na Bukové hoře, aby nám naznačila správný směr pochodu skrze lesy a pastviny. Zhruba na kótě 430 nadmořských metrů jsme narazili na rozvaliny kdysi jistě rozsáhlých a výstavných hospodářských stavení dnes již zaniklé obce Vitín (první zmínka 1397). Vskutku mystické místo, které stojí za bližší prozkoumání. Mohutné lípy stojící na bývalé návsi nepochybně pamatují časy, kdy se zde odehrával čilý život, což bylo do poválečného odsunu německých obyvatel - zcela opuštěn byl Vitín již v roce 1950. Jako „památník“ tu dodnes stojí čelní stěna hostince Frohe Aussicht (Šťastný výhled), jehož hostinský jezdíval pro pivo koňským potahem do Verneřic, kam mu sudy posílali železnicí z Velkého Března. Lidé se tu živili zemědělstvím a ovocnářstvím, chlapi chodívali za výdělkem do povrlské měďárny. Ale to už je všechno pryč a je třeba jít dál.

ROLE VÍTAČŮ SE UJALI HARCOVNÍCI

Dopoledne se krásně vyjasnilo a podzimní sluníčko opřelo své paprsky do krajiny, která se rozzářila pestrými barvami. Louky byly poseté bedlami, takže někteří účastníci neváhali zvýšit si zátěž svých batohů nečekaným úlovkem. Pak jsme se zase vnořili do lesů a za chvíli už jsme narazili na silničku z červenou značkou od Těchlovic. Ta nás bezpečně zavedla žlutým tunelem baběletního listoví až přímo pod gigantický monument bývalého televizního vysílače na Bukové hoře. V cíli nás vesele vítala country muzika, paní s upomínkovými diplomy a již přišedší účastníci akce trpělivě stojící frontu na opečený špekáček a pivo. Kéž by takto vypadal každý cíl našich turistických akcí!

KLUB ČESKÝCH TURISTŮ VYDATNĚ PODPOŘIL PROGRAM I ÚČAST

Na malém „rynku“ pod Bukovkou bylo živo. Sešel se tu téměř kompletní oblastní výbor Klubu českých turistů a členové mnoha turistických klubů a to nejen z Ústeckého kraje. Šluknovští pod vedením Heleny Landové vypravili z Výběžku dokonce celý autobus. Také kapela Harcovníci pečující o dobrou atmosféru byla organizačním příspěvkem KČT Janov, jmenovitě rodiny Vechů. Občerstvení a další organizační náležitosti zajišťoval šikovný tým redaktorů a pracovníků Českého rozhlasu Sever. Speciální poděkování patří paní redaktorce Evě Bucharové, která se postarala o účinnou propagaci akce a především produkční Marcele Červinkové, autorce myšlenky celého pochodu „Se severem na Bukovku“.

Z HUMBOLDTOVY VYHLÍDKY DO ZUBRNIC

V odpoledních hodinách se obloha zatáhla a tím pádem jsme byli trochu ochuzeni o daleké výhledy do pestrobarevné krajiny. O něco lépe na tom byli ti, na které se dostalo mimořádné výsady - možnosti vystoupit na ochoz věže na Bukové hoře - o čemž referovali s nadšením. My ostatní jsme se museli spokojit s výhledem z nedaleké Humboldtovy vyhlídky, což ale bylo zadostiučinění dostatečné. Krušné hory sice mizely v oparu, ale kopečky kolem Ústí byly výstavní. A pak se sedělo, povídalo a mlsalo. Mezi lidmi kolovaly pozvánky na další turistické akce a kdo měl chuť, seběhl ještě po červené do Zubrnic, kde se ve skanzenu zrovna konala akce „Podzim na vesnici“. Kdo to stihl, ten si mohl cestu domů ještě zpříjemnit jízdou historickým motoráčkem do Března nebo Střekova.

PODĚKOVÁNÍ

Takže všem pořadatelům pochodu „Se Severem na Bukovku“ patří náležité poděkování. Budou-li okolnosti příznivé, snad se můžeme těšit na příští ročník této báječné akce, která by se měla uskutečnit 17. října 2020. Podrobnosti budeme opět včas publikovat v turistickém kalendáři www.kctul.cz.

Fotografie k článku:

Buková Hora - účastníci pochodu Se Severem na Bukovku Turisté na pochodu Se Severem na Bukovku Buková hora - televizní vysílač - České středohoří Zaniklá obec Vitín pod Bukovou horou. Setkání turistů pod Bukovou horou. Country skupina Harcovníci Hajzlbába  - alternující frontmanka skupiny Harcovníci

Dostupnost po značených trasách:

Nejkrásnější, ale fyzicky nejnáročnější modrá trasa na Bukovou horu vede z Malého Března přes zaniklou obec Vitín.


Atraktivní cestu na Bukovou horu lze podniknout ze Zubrnic, kam se můžete dopravit z Ústí historickým turistickým motoráčkem.


Po červené trase z Těchlovic trvá výstup na Bukovou horu kolem dvou hodin času. Výrazné převýšení cca 500 m.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 23.10.2019

Ze Šluk. výběžku jsme vypravili bus pro turisty z Rumb., Šluk., Mikulk i z Kr. Lípy. Rodiny s dětmi i zasloužilé seniory. Polovina vystoupila již v M. Březně. Další vystoupili v Zubrnicích, kde sice byli mezi prvními, ale vyprávěli o šílené mačkanici na společném startu. V autobuse zbylo 7 seniorů do Lovečkovic SÁZET STROMK.Y Fiasko. Odveleli bus a dalších 5 až k SRDCOVSKÉ HÁJOVNĚ SBÍRAT KLESTÍ. Z Bukovky jsme pak odváželi spousty cizích turistů do Zubrnic. MOC DĚKOVALI. HeLa

Komentováno: 24.10.2019

Paráda, hezká akce, ale na mě až moc velký "maso" :-), Pěkně napsané, jako vždy od Martina. ď K.V.

Komentováno: 04.11.2019

S turisty z Teplic jsme jeli vlakem. Už ten byl dost plný. V Ústí na Západním nádraží jsme se rozhodli jít radši na bližší autobusovou stanici k divadlu. Měli jsem obavu, abychom se všichni do autobusu dostali. Přijel se zpožděním a plný. Doslova jsme se tam všichni napresovali. Nikdo na chodníku nezůstal. U nádraží jsme ani nezastavili. Nebyl důvod - nevešla by se ani noha. Takže do Zubrnic jsme si to "užili". Bylo by možné příště posílit dopravu? Jinak se výlet vydařil. Díky. Eva

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: