Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Meziboří

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 10.1.2020

AKTUALIZACE: 22.1.2020

Klub českých turistůZajímavá událost

Rubrika: Pozvánka na akci / Zajímavá událost

Region: Meziboří • Destinace: Krušné hory

Z KLÍNŮ DO KLÍNŮ - 25. 1. 2020

Jubilejní 40. ročník turistické akce v Krušných horách

Pokud se vám zdá, že titulek článku navádí k nemravnostem, pravý opak je pravdou. „Z Klínů do Klínů“ je totiž název bohulibé turisticko-sportovní události, kterou pořádá odbor Klubu českých turistů KČT Lokomotiva Most v Krušných horách. Tamtéž nedaleko Flájské přehrady leží malá obec Klíny, která akci dala název.

Turistická akce Z Klínů do Klínů - účastníci na běžkách.

Foto: Ivana Jelínková

Takové sněhové podmínky bychom si přáli i letos.

V roce 2020 se v Ústeckém kraji koná několik výročních turistických akcí, jejichž historie se počítá na desetiletí. Mezi ně patří i lyžařský přejezd (nebo pěší pochod - podle sněhových podmínek) s názvem Z Klínů do Klínů. Více informací poskytla Turistickému magazínu předsedkyně pořádajícího odboru Ivana Jelínková:

ÚCTYHODNÁ TRADICE TURISTICKÉ AKCE Z KLÍNŮ DO KLÍNŮ

Před čtyřiceti lety se turisté z TJ Lokomotivy Most rozhodli uspořádat akci s názvem Z Klínů do Klínů. Jednalo se o lyžařský přejezd. Trasa vedla z Klínů (Rašova) na Mníšek a dál na Horu svaté Kateřiny. Délka tras byla od 12 km do 30 km. V té době nikdo stopy pro běžkaře neupravoval, tak první předjezdec projel trasu a rozvěsil fáborky.

NOSTALGICKÉ OHLÉDNUTÍ DO MINULOSTI

Startovalo se z chaty TJ Lokomotivy Most na Rašově, která byla pro účastníky dostatečně velká. Již v předvečer závodu se chata roztopila a při kytaře se vařil guláš. Bohužel, chata se po revoluci prodala a nastal problém, odkud se bude startovat. Nakonec jsme využili místní hospody (dolní hospodu U Sjezdovky, U Večerníčka, Starou školu, klubovnu v hotelu Emeran, chatu MUS a v posledních letech ubytovnu Emeran II.).

HOSPODU V KRUŠNÝCH HORÁCH ABY ČLOVĚK POHLEDAL

Nastal také rok, kdy vůbec žádná hospoda na Klínech nebyla otevřená, tak jsme startovali z vojenského stanu před soukromou chatou. Ten rok se opékaly špekáčky a vše se odehrávalo venku. Přes všechny potíže se zázemím se vždy zúčastnilo mezi 60 - 110 běžkaři a pár pěších.

OD LOŇSKA SE STARTUJE Z MNÍŠKU

V loňském roce jsme ale udělali změnu a náš lyžařský závod startujeme v obci Mníšek. Jedna z tras přivede účastníky opět na Klíny. Během čtyřiceti let se odehrály různé historky, například ještě o půlnoci jsme hledali původně ztraceného běžkaře, který nedojel do cíle, ale jel rovnou domů k televizi. Také zasahovala horská služba a zachraňovala ztraceného pěšáka s půlročním synem na sáňkách atd.

BUDE PŘIPRAVEN TURISTICKÝ AUTOBUS

V letošním roce startujeme na Mníšku v restauraci na místní tržnici. Můžete využít náš autobus, který vypravujeme z Mostu v 8.30 hod. a Litvínova 8.45 hod. Zpět z Mníšku se bude vracet v 16 hodin. Trasy povedou na Klíny, Klínskou bránou přes Německo. Pokud se to povede, tak i na Novou Ves v Krušných horách. Pěší turisté mohou využít krátkou trasu na rozhlednu Jeřabina.

STOPY UPRAVUJE SKIAREÁL KLÍNY

Stopy nám již tradičně upravuje Skiareál Klíny, kterému patří poděkování. V cíli se setkáte se stejně naladěnými turisty, získáte dřevěnou, ručně malovanou medaili a diplom. Pokud máte chuť, tak se na Vás budeme těšit 25.1. 2020 na Mníšku. Další informace získáte na našich stránkách kctmost.cz.

Aktuální informace obdržíte též v kalendáři turistických akcí, viz odkazy pod článkem.

Fotografie k článku:

Turistická akce Z Klínů do Klínů - účastníci na běžkách. Na startu akce Z Klínů do Klínů. Účastnice akce Z Klínů do Klínů - Krušné hory. Dočasné značení pro účastníky turistické akce Z Klínů do Klínů. Akce Z Klínů do Klínů, ale trochu jinak. Zázemí pro účastníky turistické akce Z Klínů do Klínů v Mníšku. Pamětní plaketka pro účastníky akce Z Klínů do Klínů.
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 17.01.2020

Moc hezky a výstižně napsaný článek. Dokonce se snímky několika obětavých z Loko Most, Gábina Zichová, Standa Bureš, Pepík Jelínek a další. A chválihodné je udržování tradice, kterou založili pánové Machovec, Šindelář aj. V. Novotný

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: