Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Ústecký kraj

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 28.1.2020

AKTUALIZACE: 1.2.2020

Klub českých turistů

Rubrika: Osobnost turistiky /

Region: Ústecký kraj • Destinace: mimo destinaci

NOVÁ JMÉNA V TURISTICKÉ SÍNI SLÁVY

Lidé, kteří se aktivně podíleli na činnosti KČT, nezůstávají zapomenuti.

Byli a jsou mezi námi tací, kterým se turistika stala nejen koníčkem, ale doslova životní vášní. Někteří z nich dokonce turistiku povýšili na společenskou záležitost přípravou akcí pro veřejnost, značením stezek, organizováním brigád, zajišťováním provozu rozhleden a turistických chat... A přitom stihli předávat své bohaté zkušenosti mladším, aby byla zajištěna kontinuální činnost Klubu českých turistů, kterému je už více než 130 let.

Karel Poucha a Rudolf Pelikán - síň slávy KČT

Foto: archiv KČT

Zasloužilí členové Klubu českých turistů uvedení do síně slávy: Karel Poucha (vlevo), Rudolf Pelikán (vpravo).

Je důležité, abychom si tyto obětavé kamarádky a kamarády pamatovali i když odejdou do turistického nebe. Jejich příklad inspiruje nové nadšence. Proto Klub českých turistů zavedl takzvanou „Turistickou síň slávy“, do které uvádí ty nejlepší osobnosti, na jejichž obětavé a nezištné práci celá organizace (jedna z největších v České republice) stojí. V roce 2019 byla do síně slávy zaznamenána tři nová jména z Ústecké oblasti. Jsou to:

LIANA BÁLKOVÁ *10. 6. 1935 +5. 10. 2019

Členkou odboru odboru KČT Spartak Ústí nad Labem byla od roku 1960 a od roku 1978 pracovala v jeho výboru. Byla cvičitelkou II. třídy lyžařské i pěší turistiky. Pracovala v organizačních štábech dálkového pochodu Porta Bohemica a Ústecká jarní padesátka, kde působila jako zdravotní sestra. Připravovala kalendář akcí odboru. Až do své nemoci byla aktivní cvičitelkou a vedla sobotní a nedělní výlety. Za svoji činnost v KČT byla oceněna řadou diplomů a ocenění.

KAREL POUCHA *17. 2. 1929 +5. 10. 2019

Členem odboru KČT Litoměřice byl od roku 1958 a celý svůj život zasvětil svému koníčku - turistice. Byl vždy respektovaným vedoucím, protože jeho akce byly bezchybně organizované a proto oblíbené. Byl spoluzakladatelem a pořadatelem Litoměřické padesátky a novoročních výstupů na Radobýl. Pro členy odboru vymýškel tématické, zimní a tzv. tajné akce. Do svých 80tin byl členem výboru odboru KČT Litoměřice, celých 18 let vykonával funkci předsedy. Získal titul mistr turistiky a byl též dlouholetým značkařem.

RUDOLF PELIKÁN *16. 10. 1942 +2. 10. 2019

S turistikou se setkal v roce 1960, kdy u TJ Vaňov složil zkoušku cvičitele turistiky. Turistika se od osmdesátých let stala jeho vášní. V roce 2000 byl zvolen předsedou odboru. Tuto funkci vykonával 13 let. Vymyslel a odvedl nespočet zajímavých výletů. Organizoval letní týdenní pobyty i vícedenní zimní akce na lyžích. Staral se o kulturní činnost odboru, zajišťoval společné návštěvy divadel i plesů. Spolupracoval na obnovování turistického značení. Ruda byl „originál“, na který budou nejen pamětníci odboru KČT Loko Ústí nad Labem VT vždy vzpomínat.

Pozn.: Podklady pro článek poskytla Milena Šiklová

Fotografie k článku:

Karel Poucha a Rudolf Pelikán - síň slávy KČT

Související odkazy:

ODBOR KČT
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: