Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Ústecko

Autor článku:

Karel Punčochář

Karel Punčochář

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 30.4.2020

Klub českých turistůZajímavá událost

Rubrika: Historie KČT / Zajímavá událost

Region: Ústecko • Destinace: České středohoří

BYL POZDNÍ VEČER – PRVNÍ MÁJ – VEČERNÍ MÁJ – BYL LÁSKY ČAS

ANEB VZPOMÍNKA NA PRVOMÁJOVÉ VÝSTUPY NA KOZÍ VRCH

Je tomu již velice dávno, psal se rok 1948, kdy neznámí noví osídlenci Ústí nad Labem připravili první poválečný prvomájový výstup na Kozí vrch. Jaké pohnutky je k tomu vedly, to už se můžeme jenom domnívat. Snad je k tomu vedla čirá radost z rozkvetlé přírody a chuť něco udělat pro svoje zdraví ve společnosti stejně smýšlejících lidí, možná touha být jinak prospěšní. V letošním roce bychom se vypravili na Kozí vrch již po 73., ale zákeřný koronavirus nám vystavil stopku.

Odbor KČT Loko Ústí pod Kozím vrchem.

Foto: Karel Punčochář

Rok 2019 - část výpravy odboru KČT Loko Ústí nad Labem po sestupu z Kozího vrchu.

CO TOMU V HISTORII PŘEDCHÁZELO

Dnes už se většina pamětníků a účastníků prochází po nebeských krajinách a moc nám toho k této akci nezanechala. Víme jen to, že v roce 1946 založili první nadšenci „Hraničářský klub železničářů“. Po zrušení KČT v roce 1948 vzniká v roce 1952 DSO (Dobrovolná sportovní organizace) a hraničářský sportovní klub železničářů se přejmenoval na Lokomotivu. Roku 1956 přechází pod ČSTV pod hlavičkou OTTJ Lokomotiva Ústí nad Labem a od roku 2001 působí do dnešní doby jako odbor KČT Loko Ústí nad Labem VT.

První významnou turistickou akcí, která byla určena i pro širokou veřejnost, byl „Prvomájový výstup na Kozí vrch“, která měla své historické kořeny již v roce 1948 a trvá nepřetržitě až do dnešních dnů.

JAK AKCE PROBÍHALA

Samotnému výstupu předcházela téměř povinná účast v prvomájovém průvodu a teprve po jeho ukončení se mohlo vyrazit na výšlap. Pro představu uvádíme program z 1. května 1985, kdy pořadatelé připravili pro zájemce 3 různě náročné trasy:
TRASA 1: Pro rodiče s dětmi a dříve narozené – 3 km
Start: od 13.00 do 15.00 hod. od nádraží v Neštědicích
Trasa: Neštědice – KOZÍ VRCH – Neštědice
TRASA 2: Pro zdatnější – 12 km
Start: od 13.00 do 14.30 hod. od motorestu v Neštěmicích
Trasa: Neštěmice – Ryjice – Blansko /kontrola/ - KOZÍ VRCH – Neštědice
TRASA 3: Pro zdatné a trénované – 16 km
Start: od 13.00 do 14.00 hod. od samoobsluhy na sídl. Stříbrníky /rozc. ELBA/
Trasa: Stříbrníky – Dobětice – Žežice – Ryjice – Blansko /kontrola/ - KOZÍ VRCH
CÍL – do 18.00 hodin na silnici pod Kozím vrchem. V cíli účastníci obdrží pamětní list. Program: opékání buřtů, soutěže pro děti, pojízdná prodejna s občerstvením aj.
Akce byla pořádána na počest Čsl. Spartakiády 1985.

A JAK V DALŠÍCH LETECH

Program a trasy se v průběhu let prakticky neměnily až do roku 1995. Od roku 1996 se jedná o pravidelné setkávání turistů na louce pod Kozím vrchem s následným dobrovolným výstupem na jeho vrchol. Trasu si může vybrat každý sám podle svých fyzických schopností, a kdo má zájem, může se vydat na výšlap společně s naším odborem po ustálené trase z Dobětic přes Žežice, Ryjice, Blansko, Mírkov a Mašovice do cíle na louku pod Kozím vrchem. Program je od 11.00 do 15.00 a zůstává ve stejné podobě jako v letech minulých, s výjimkou kulatých výročí, kdy se program obohatil o zajímavé zpestření jako v roce 2017.

ROK 2017 – 70. VÝROČÍ PRVOMÁJOVÉHO VÝSTUPU NA KOZÍ VRCH

Tento rok proběhla akce s mimořádným programem. Bylo nádherné počasí a na louku pod Kozím vrchem dorazilo více jak 500 turistů, turistek a turisčat ze všech koutů Ústeckého kraje. Každý účastník obdržel pěknou pamětní fotografii, razítko do vandrbuchu a mimořádně vydanou absolventskou turistickou vizitku. Jasně plápolající oheň lákal k opékání buřtů a k dobré náladě hrála výborná country kapela jednu známou písničku za druhou. Ani děti nepřišly zkrátka. Připravili jsme jim zajímavé soutěže a hry, a nakonec je čekalo milé překvapení v podobě Sváťova dividla, který dokáže zaujmout svým uměním a vtipem nejenom děti, ale i dospělé.

Od samého začátku Prvomájového výstupu na Kozí vrch navštívilo tuto populární akci tisíce vyznavačů zdravého pohybu, ale další k nim letošního roku nepřibudou. Poprvé v jeho historii to nebylo z důvodu lidského nezájmu, ale zásahem neviditelného vetřelce a paradoxem je, že se k němu přidal i zástupce fauny, sokol stěhovavý, který si letos pro svoje hnízdění vybral právě masiv Kozího vrchu.

Pokud tedy nemůžeme v potu tváře vystoupat na vrcholovou partii s úžasnými výhledy do krajiny malebného Českého středohoří, do jehož partií se hluboko zařízlo Labe, podívejme se alespoň pro letošek na několik připojených fotografií a doufejme, že se příští rok zase ve zdraví sejdeme na stejném místě.

Fotodokumentaci z minulých 9 ročníků najdete na připojeném odkazu.

Fotografie k článku:

Odbor KČT Loko Ústí pod Kozím vrchem.

Foto: Karel Punčochář

Rok 2019 - část výpravy odboru KČT Loko Ústí nad Labem po sestupu z Kozího vrchu.


Související odkazy:

MAPADALŠÍ INFO
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 23.07.2020

Hi, my name is Eric and Im betting youd like your website turisticky-magazin.cz to generate more leads. Heres how: Talk With Web Visitor is a software widget thats works on your site, ready to capture any visitors Name, Email address and Phone Number. It signals you as soon as they say theyre interested so that you can talk to that lead while theyre still there at turisticky-magazin.cz. Talk With Web Visitor CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitor.com for a live demo now.

Komentováno: 25.07.2020

Cool website! My names Eric, and I just found your site - turisticky-magazin.cz - while surfing the net. You showed up at the top of the search results, so I checked you out. Looks like what youre doing is pretty cool. But if you dont mind me asking after someone like me stumbles across turisticky-magazin.cz, what usually happens? Is your site generating leads for your business? Im guessing some, but I also bet youd like more studies show that 7 out 10 who land on a site w

Komentováno: 25.07.2020

Hi, We are wondering if you would be interested in our service, where we can provide you with a dofollow link from Amazon (DA 96) back to turisticky-magazin.cz? The price is just $67 per link, via Paypal. To explain what DA is and the benefit for your website, along with a sample of an existing link, please read here: https://pastelink.net/1nm60 If you'd be interested in learning more, reply to this email but please make sure you include the word INTERESTED in the subject line fiel

Komentováno: 27.07.2020

Hello, my names Eric and I just ran across your website at turisticky-magazin.cz... I found it after a quick search, so your SEOs working out Content looks pretty good One things missing though A QUICK, EASY way to connect with you NOW. Because studies show that a web lead like me will only hang out a few seconds 7 out of 10 disappear almost instantly, Surf Surf Surf then gone forever. I have the solution: Talk With Web Visitor is a software widget thats works on y

Komentováno: 10.08.2020

Hi, my name is Eric and Im betting youd like your website turisticky-magazin.cz to generate more leads. Heres how: Talk With Web Visitor is a software widget thats works on your site, ready to capture any visitors Name, Email address and Phone Number. It signals you as soon as they say theyre interested so that you can talk to that lead while theyre still there at turisticky-magazin.cz. Talk With Web Visitor CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com for a live demo now.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: