Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Česká republika

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 06.12.2018

AKTUALIZACE: 16.1.2019

Klub českých turistůVodní živel

Rubrika: Odbor KČT / Vodní živel

Region: Česká republika • Destinace: mimo destinaci

SKALNÍ VODÁCI JEŠTĚ ŽIJÍ!

Vydry a bobři jsou naši přátelé dobří

Nutno přiznat, že Ústecký kraj neoplývá mnohými toky, na kterých by se dala provozovat vodácká turistika. Nicméně i „u nás“ je pár splavných vod, kam se dá vyrazit s pádlem. Klub českých turistů se může pyšnit tím, že máme mezi sebou skalní vodáky, kteří na svoji vlastní laminátku nedají dopustit. S ní a přáteli vyrážejí rok co rok na říční toky vezdejší i zahraniční.

Vodáci z KČT na Vltavě

Foto: Martin Zíka

Varnsdorfští vodáci z KČT Děčín pod vedením (či spíše plavením) Jardy Opolského na střední Vltavě. Voda je zde ideální i pro výchovu potěru, protože hloubka vody není velká a proud řeky je též optimální. Navíc občerstvovacích míst nepřeberně.

Mezi takové patří třeba Jaroslav Opolský z Varnsdorfu (člen KČT Děčín). Ten rok co rok opravuje díry na svých lodích, aby byl v létě připraven s přáteli vyrazit na vodu, čímž významně přispívá k osvětě tohoto turistického odvětví. V roce 2018 jsem se s ním účastnil plavby na středním toku Vltavy (Vyšší Brod - Rožmberk n. V. - Na Pískárně - Zlatá Koruna - Boršov). Obavy z nízkého stavu vody či přeplněnosti řeky se nenaplnily a akci jsme si všichni parádně užili. Jediným rozpačitým zážitkem byly nekřesťanské ceny v Českém Krumlově.

Vodu mám rád, ale loď nevlastním (v panelákovém bytě by nám asi zabírala dost místa). Doba naštěstí pokročila, takže k příležitostnému provozování rekreačního vodáckého sportu to ani není třeba. Existují perfektně fungující vodácké agentury, které vám za příslušný poplatek zapůjčí vše potřebné (loď, pádla, vesty, sudy) a navíc se nemusíte starat o přepravu lodí. Takže třeba u nás v Ústeckém kraji mohu doporučit tímto způsobem splavit třeba Ohři (úsek Tršnice - Vojkovice (či Klášterec)) nebo Labský kaňon z Děčína do Bad Schandau. Ve druhém případě je možné domluvit se s agenturou na přepravě kol a projet si jako zpáteční bonus kousek Labské cyklostezky.

Skuteční fajnšmekři z KČT dokonce pořádají odvážné mezinárodní vodácké expedice. V roce 2019 stojí za povšimnutí akce „Slovenské a polské řeky - Dunajec, Orava, Váh“, kterou na konci července chystá Tomáš Vostárek a spol. z oddílu KČT turistika Duchcov. Bližší informace se dozvíte v našem webovém kalendáři turistických akcí na známé adrese www.kctul.cz. S pozdravem „ahóóój“ vám přeji, aby v případě, že se rozhodnete to také zkusit, vám neuplavalo ani jedno pádlo.

Fotografie k článku:

Vodáci z KČT na Vltavě Vodáci na Vltavě Vodácké táboření Vodáci na Ohři Vodáci na Labi
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: