Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Ústecký kraj

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Litoměřické pochody 2024
Turistický festival TURFEST.CZ 2024

Country festival Ronovské noty
Depandance Bušeranda Janov
160 let rozhledny Děčínský Sněžník - výroční pochod
Stezka odvahy 2024
Turistická informační centra Ústeckého kraje

AKTUALIZACE: 14.7.2022

Publikováno: 12.12.2018

Klub českých turistůCyklotrasa

Rubrika: Pozvánka na akci / Cyklotrasa

Region: Ústecký kraj • Destinace: Krušné hory

KRUŠNOHORSKÝ CYKLOŠPACÍR

Tradiční tuzemská cykloexpedice po cyklotrase č. 23 a E3.

Krušné hory už dávno nejsou tím, čím bývávaly. A to myslím v tom nejlepším slova smyslu. Mrtvé holiny plné suchých stromů, které kdysi padly za oběť exhalacím, se opět zazelenaly a některé přírodní pasáže si svou zajímavostí a krásou nezadají ani se Šumavou. To mohu říci celkem objektivně, neboť se již deset let účastním cyklistické akce „Přejezd Krušných hor“, kterou každoročně pořádá KČT Děčín.

Cyklisté na akci v Krušných horách

Foto: Martin Zíka

Cykloturistická magistrála č. 23 vede převážně lesy a pastvinami. Pár hospůdek v obcích cestou potkáte, nicméně vlastní vydatná svačina se určitě hodí.

S partou cykloturistů přejíždíme hřeben Krušných hor vždy 3 dny (3 etapy) zpravidla z Kraslic do Děčína (nebo Varnsdorfu) zčásti po cykloturistické magistrále č. 23 (pozn. Cheb - Děčín) a zčásti po turistické trase E3. Obě jsou vyznačeny na webu mapy.cz. Jednotlivé etapy máme naplánovány s mírnými variacemi takto:

1. etapa: Kraslice > Bublava > Rolava > Horní Blatná > Ryžovna > Boží dar > Klínovec > Loučná > Háje (nocleh).

2. etapa: České Hamry > Kovářská > Přísečnice > Hora sv. Šebestiána > Novodomské rašeliniště > Zákoutí > Rudolice > Hora Svaté Kateřiny > Deutschneudorf > Mníšek > Fláje > Dlohá Louka >Nové Město > Vitiška (nocleh).

3. etapa: Cínovec > Komáří hůrka > Krásný Les > Petrovice > Tisá > Sněžník > Děčín (a variantně až Varnsdorf přes Bad Schandau).

Nezávodíme, a tak máme dost času na poznávání zajímavých míst. Například v loňském roce jsme vyzkoušeli úsek vedený jižně kolem nádrže Fláje na Dlouhou Louku, kde je nová rozhledna Vlčí hora (viz foto). Nedávno jsme zjistili, že krušnohorská magustrála č. 23 má svou obdobu na německé straně, takže zvažujeme prozkoumat částečně i tuto (zdá se kopcovitější).

Naše trasa vede převážně silničkami mezi lesy, pastvinami a rašeliništi. Terén zvládnou horská i treková kola v pohodě. Míjíme různé zajímavosti, kterých rok od roku přibývá, jak se i Krušné hory snaží pomalu zalíbit turistům. Zastavujeme u nádherných jezírek, sem tam si projdeme nějakou naučnou stezku. Někdy z magistrály odbočíme a zkoumáme nová místa třeba v sousedním Německu. Velmi zajímavé jsou památky vztahující se k těžbě rud, kterých je v Krušných horách hojně, nejvíce kolem Jáchymova a Měděnce. Některé z nich jsou zařazeny do programu UNESCO.

Pochopitelně jsou zde i četná vyhlídková místa, odkud je za dobrého počasí vidět do oblasti Mostecké pánve a na České středohoří. Proto také za dobré viditelnosti investujeme síly do výšlapu na nejvyšší vrchol pohoří, kterým je Klínovec (1244 m n. m.). Za odbočení z magistrály stojí též Hora Svaté Kateřiny, kde je pro změnu výhled na německou stranu. Místní specialitkou je restaurace Krušnohorský expres (v rychlíkovém vagónu), kterou najdete až dole u hranic.

Krušné hory jsou zajímavé i tím, že zde lze sehnat ubytování s večeří za rozumnou cenu. Vyzkoušeli jsme již různé pensiony, loni to byl třeba horský hotel Svahová a chata Vitiška u Bouřňáku. Jindy jsme byli spokojeni třeba v pensionu V Háji v Loučné pod Klínovcem. Nutno však dodat, že nepotřebujeme žádný wellness luxus, stačí nám čistá postel, teplá sprcha a dobrá kuchyně (večeře, snídaně).

Odměnou za třídenní cykloturistický výkon nám jsou pročištěné plíce svěžím horským vzduchem. Krušnohorskou magistrálu č. 23 je samozřejmě možné „zhltnout“ výkonnostně za jediný den, ale nedoporučuji to, protože se tím ochudíte o mnoho atraktivních zastávek. Lepší je nabalit se expedičně a strávit zde třeba celý týden poznáváním zdejších pamětihodností. Pokud ale jede větší skupina cyklistů, je třeba počítat s tím, že přeprava většího počtu kol v místních lokálkách bývá problém.

Pokud byste se někdy chtěli připojit k nám, informaci o akci „Přejezd Krušných hor“ najdete v kalendáři akcí děčínského odboru na infowebu www.kctul.cz. Přihlásit se na akci (možno přes formulář na stránce akce) je nutné s velkým předstihem a se zaplacením zálohy, protože je potřeba rezervovat ubytování. Počet účastníků je pochopitelně omezen a proto členové KČT mají přednost.

Fotografie k článku:

Cyklisté na akci v Krušných horách

Foto: Martin Zíka

Cykloturistická magistrála č. 23 vede převážně lesy a pastvinami. Pár hospůdek v obcích cestou potkáte, nicméně vlastní vydatná svačina se určitě hodí.

Horní Blatná - Krušné hory

Foto: Martin Zíka

Tak nějak vypadají pastviny v Krušných horách. Právě sjíždíme do Horní Blatné, kde budeme mít občerstvovací zastávku.

Děčínští cykloturisté před kostelem v Horní Blatné.

Foto: Martin Zíka

Velké kostely připomínají dávné doby, kdy krušnohorská městečka zabývající se těžbou rud měla nepoměrně více (věřících) obyvatel, než je tomu nyní. Zde pózujeme před kostelem v Horní Blarné.

Rozhledna Blatenský vrch

Foto: Martin Zíka

Rozhledna na Blatenském vrchu u Horní Blatné nabízí přes léto i osvěžovnu. Určitě stojí za to zde ponechat pod dozorem zamknutá kola a vydat se k nedaleké přírodní památce Vlčí jámy.

Božidarské rašeliniště - naučná stezka

Foto: Martin Zíka

V Krušných horách postupně přibývají turisticky zajímavá místa, jako je třeba Národní přírodní rezervace Božidarské rašeliniště s naučnou stezkou.

Klínovec

Foto: Martin Zíka

Areál na Klínovci je zatím k turistům netečný. Moc pohostinnosti jsme zde nenašli. Ale pocit z dobytí nejvyššího vrcholu Krušných hor (1244 m n.m.) a krásné výhledy nám byly satisfakcí.

Přehrada Fláje

Foto: Martin Zíka

Při přejezdu krušnohorské magistrály č. 23 potkáváme cestou dvě velké přehrady. Jsou to Přísečnice (na snímku) a Fláje. Obě jsou chráněným zdrojem pitné vody a tak je zde koupání a táboření zakázáno.

Cyklotrasa č. 23 kolem přehradní nádrže Fláje

Foto: Martin Zíka

Magistrála č.23 vede přímo kolem jezera Fláje. Jsou odtud krásné výhledy na přehradu, která svou vodou zásobuje velkou část obyvatelstva Ústeckého kraje.

Rozhledna Vlčí hora na Teplicku

Foto: Martin Zíka

Rozhledna Vlčí hora na Teplicku má shodný název jako její kolegyně na Šluknovsku. Tato je ale mnohem mladší, celokovová, na plochém vrcholu 891 m n. m.. Nabízí pohled do industriální krajiny, za kterou vykukují malebné vrcholky Českého středohoří.

Pramenáč v Krušných horách

Foto: Martin Zíka

Pokud zvolíte ubytování v horské chatě Vitiška, určitě si udělejte čas na krátký pěší výstup na horu Pramenáč. Je to zajímavé místo a výhledy na českou stranu stojí za to.

Chata Vitiška u Bouřňáku

Foto: Martin Zíka

Naší pravidelnou nocležnou je turistická chata Vitiška u Bouřňáku. Není to žádný luxus, ale našim potřebám plně vyhovuje a jsme rádi, že tu je.

Stylový „lapač cyklistů“ na Cínovci.

Foto: Martin Zíka

Stylový „lapač cyklistů“ na Cínovci.

Dlouhý rybník na Cínovci

Foto: Martin Zíka

Za Cínovcem volíme cestu buď kolem Dlouhého rybníku (na fotce) a nebo sjíždíme Sedmihůrskou cestou přímo na Komáří hůrku.

Cyklisté u Komáří Hůrky

Foto: Karel Veselý

Za Komáří hůrkou už to máme domů kousek. Těm, kdo si chtějí vychutnat dlouhý sjezd ze hřebene Krušných hor, lze doporučit výlet lanovkou z Bohosudova. Je to zážitek a vyvezou vás i s kolem.


Dostupnost po značených trasách:

Národní cyklotrasa č. 23 (Krušnohorská magistrála) vede z Děčína do Chebu a překonává vzdálenost cca 250 km.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPATURISTICKÁ AKCEODBOR KČT
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 12.12.2018

Na přejezd určitě s sebou servisní balíček a lékárničku. Opravu defektů i ošetření drobných zranění je zde potřeba řešit svépomocí, vzhledem k odlehlosti některých míst.

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Litoměřické pochody 2024
Turistický festival TURFEST.CZ 2024

Country festival Ronovské noty
Depandance Bušeranda Janov
160 let rozhledny Děčínský Sněžník - výroční pochod
Stezka odvahy 2024
Turistická informační centra Ústeckého kraje



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: KRUŠNÉ HORY


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: