Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Meziboří

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 12.12.2018

AKTUALIZACE: 18.4.2019

Klub českých turistůTuristická trasa

Rubrika: Reportáž z akce / Turistická trasa

Region: Meziboří • Destinace: Krušné hory

KRUŠNOHORSKÁ MAGISTRÁLA (23) NA KOLE

Tradiční tuzemská cykloexpedice za svěžím vzduchem

Krušné hory už dávno nejsou tím, čím bývávaly. A to myslím v tom nejlepším slova smyslu. Mrtvé holiny plné suchých stromů, které kdysi padly za oběť exhalacím, se opět zazelenaly a některé přírodní pasáže si svou zajímavostí a krásou nezadají ani se Šumavou. To mohu říci celkem objektivně, neboť se již téměř deset let účastním cyklistické akce „Přejezd Krušných hor“, kterou každoročně pořádá Karel Veselý z KČT Děčín.

Cyklisté na akci v Krušných horách

Foto: Martin Zíka

Cykloturistická magistrála č. 23 vede převážně lesy a pastvinami. Pár hospůdek v obcích cestou potkáte, nicméně vlastní vydatná svačina se určitě hodí.

S partou čítající kolem deseti cykloturistů přejíždíme přes hřeben Krušných hor vždy 3 dny (3 etapy) zpravidla z Kraslic do Děčína (nebo Varnsdorfu) po cykloturistické magistrále č. 23 (pozn. Cheb - Děčín). Celou trasu najdete vyznačenou v turistické verzi webu mapy.cz. Nezávodíme, a tak máme dost času na poznávání zajímavých míst. Například v loňském roce jsme vyzkoušeli úsek vedený jižně kolem nádrže Fláje na Dlouhou Louku, kde je nová rozhledna Vlčí hora (viz foto).

Trasa vede převážně lesy, občas po asfaltu, jindy upravenými cestami, což zvládnou horská i treková kola v pohodě. Míjíme rašeliniště i jezírka, sem tam i nějakou přírodní naučnou stezku. Někdy z magistrály odbočíme a zkoumáme nová místa třeba v sousedním Německu. Velmi zajímavé jsou památky vztahující se k těžbě rud, kterých je v Krušných horách hojně, nejvíce kolem Jáchymova a Měděnce.

Pochopitelně jsou zde i četná vyhlídková místa, odkud je za dobrého počasí vidět do oblasti Mostecké pánve a na České středohoří. Proto také za dobré viditelnosti investujeme síly do výšlapu na nejvyšší vrchol pohoří, kterým je Klínovec (1244 m n. m.). Za odbočení z magistrály stojí též Hora Svaté Kateřiny, kde je pro změnu výhled na německou stranu. Místní specialitkou je restaurace Krušnohorský expres (v rychlíkovém vagónu), kterou najdete dole u hranic.

Krušné hory jsou zajímavé i tím, že zde lze sehnat ubytování s večeří za rozumnou cenu. Vyzkoušeli jsme již mnoho pensionů, loni to byl třeba horský hotel Svahová a chata Vitiška u Bouřňáku. Jindy jsme byli spokojeni třeba v pensionu V Háji v Loučné pod Klínovcem. Nutno však dodat, že nepotřebujeme žádný wellness luxus, stačí nám čistá postel, teplá sprcha a dobrá kuchyně (večeře, snídaně).

Odměnou za třídenní cykloturistický výkon nám jsou pročištěné plíce svěžím horským vzduchem. Krušnohorskou magistrálu č. 23 je samozřejmě možné „zhltnout“ výkonnostně za jediný den, ale nedoporučuji to, protože se tím ochudíte o mnoho atraktivních zastávek. Lepší je nabalit se expedičně a strávit zde třeba celý týden poznáváním zdejších pamětihodností. Pokud ale jede větší skupina cyklistů, je třeba počítat s tím, že přeprava většího počtu kol v místních lokálkách bývá problém.

Pokud byste se někdy chtěli připojit k nám, informaci o akci „Přejezd Krušných hor“ najdete v kalendáři akcí děčínského odboru na infowebu www.kctul.cz. Přihlásit se na akci (možno přes formulář na stránce akce) je nutné s velkým předstihem a se zaplacením zálohy, protože je potřeba rezervovat ubytování. Počet účastníků je pochopitelně omezen a proto členové KČT mají přednost.

Fotografie k článku:

Cyklisté na akci v Krušných horách Rozhledna Blatenský vrch Klínovec Přehrada Fláje Rozhledna Vlčí hora na Teplicku Pramenáč v Krušných horách Cyklisté u Komáří Hůrky

Dostupnost po značených trasách:

Národní cyklotrasa č. 23 (Krušnohorská magistrála) vede z Děčína do Chebu a překonává vzdálenost cca 250 km.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPATURISTICKÁ AKCEODBOR KČT
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 12.12.2018

Na přejezd určitě s sebou servisní balíček a lékárničku. Opravu defektů i ošetření drobných zranění je zde potřeba řešit svépomocí, vzhledem k odlehlosti některých míst.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: