Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Šluknovsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 14.12.2018

AKTUALIZACE: 17.1.2019

Klub českých turistůSakrální památka

Rubrika: Pozvánka na akci / Sakrální památka

Region: Šluknovsko • Destinace: mimo destinaci

COBLOVA LORETA

Umělecké řezbářské dílo je k vidění pouze od adventu do konce ledna

„Tak to se hned tak nevidí“, uteklo mi z úst, když jsem u příležitosti zahájení letošního adventu navštívil loretánskou kapli v Rumburku, kde byla vystavena její mistrně provedená zmenšenina z lipového dřeva v měřítku 1:35. To už musí člověk opravdu něco umět, aby takovou krásu mohl vytvořit. Pan Jiří Cobl, autor modelu, byl u toho, a tak jsem hned využil příležitosti a domluvil s ním exkurzi pro turisty.

Model loretánské kaple v Rumburku

Foto: Martin Zíka

Jednou do roka v době adventu můžete malou loretku vidět ve velké loretánské kapli v Rumburku. To, že děti by si s modelem rády pohrály, asi nemusím zdůrazňovat. Ale přísný povel „nesahat“ má v tomto případě jasné opodstatnění.

Člověk by si nejraději vzal židli a k miniloretě se na půl hodiny posadil, aby si ji mohl detailně prostudovat. Ale pohledy dalších návštěvníků, které jakoby říkaly „vypadni, my to chceme také vidět“, byly nesmlouvavé. Už hezkých pár let patřím mezi nadšené obdivovatele sakrálních památek Šluknovska, přičemž mi ani tak nejde o boží bázeň, jako spíše o to, že v těch krásných chrámech a kapličkách zůstaly dodnes zachovány četné důkazy obdivuhodné řemeslné zručnosti našich předků. Kolikrát už jsem si řekl „jo, to už se dneska neumí“. Ale lidé, jako pan Cobl, jsou pro mne čistým zjevením, že mistrovské řemeslo stále ještě žije. I když, kdo ví, jak dlouho ještě.

COBLŮV MODEL LORETY V RUMBURKU JE PRECIZNÍ

Považte, kdo z nás má v dnešní době trpělivost a čas pečlivě vyrábět a přesně poskládat 2942 střešních minitaštiček tak, aby přesně pasovaly. Kdo by byl ochoten věnovat dva tisíce hodin neplacené práce lipovému dřevu místo sledování telenovel? Musí to být nádherný relax si takhle hrát a zapomenout při tom na svět kolem. Zkuste si alespoň jednou za život vyřezat ze dřeva jednu malou figurku, abyste si mohli udělat představu, kolik práce za modelem lorety stojí.

PŘÍLEŽITOST VIDĚT PŮVODNÍ LORETU

Dřevěná rumburská loretka je mimořádně zajímavá ještě z jiného důvodu. Má totiž vyměnitelnou střechu a tak je dnes jediným trojrozměrným objektem, na kterém můžeme ve zmenšeném měřítku vidět, jak vypadala původní střecha se sochami duchovních patronů a světců, když byla v roce 1709 postavena. Tyto sochy byly ale z pískovce, který po sto letech začal podléhat povětrnostním podmínkám. Proto byly sneseny a střecha nahrazena tou, kterou zde vidíme v současnosti. Model má tedy střechy dvě a jsou vyměnitelné.

SLAVNÝ TŘÍPATROVÝ COBLŮV BETLÉM

Ale to prosím není všechno, co pod rukama pana Cobla vykvetlo do dřevěné krásy. U sebe doma má dřevěný pohyblivý betlém sestavený z historických architektonických pamětihodností města Rumburk. Kdo to chce vidět, jako já, ten se musí objednat a také přijít ve správnou chvíli, protože celé dílo je veřejně zpřístupněno jen v období od začátku adventu do konce ledna. A tak to má správně být.

TURISTÉ SE TAKÉ PŘIJDOU PODÍVAT

Takže se můžete nyní i vy přidat k oddílu pivní turistiky KČT Děčín na pěkný vejšlap, který je spojen s exkurzí u mistra řezbáře. Potom si ještě vyběhneme na rozhlednu Dymník, prohlédneme si zasněžené „novomenhiry“ a přes zaniklou osadu Skřiváncí Pole si zajdeme na speciál čtrnáctku tmavého Falkenštejna do Krásné Lípy, kde celou akci oficiálně ukončíme. Podrobné informace a organizační pokyny najdete v kalendáři akcí na kctul.cz (viz odkazy níže). Hore a lipovému dřevu zdar!

Fotografie k článku:

Model loretánské kaple v Rumburku Loretánská kaple v Rumburku s původní střechou Loreta Rumburk Loreta Rumburk - model Interiér modelu rumburské loretánské kaple Řezbář Jiří Cobl u svého modelu rumburské lorety.

Související články:

RUMBURSKÝ BETLÉM PÁNĚ COBLA
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 10.01.2019

Návštěva u pana Cobla s KČT Děčín se koná 19. ledna 2019. Podrobné informace o akci najdete pod odkazem TURISTICKÁ AKCE VIZ VÝŠE.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: