Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Děčínsko

Autor článku:

Karel VESELÝ

Karel VESELÝ

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 19.12.2018

AKTUALIZACE: 5.1.2020

Klub českých turistůHory - vrcholy

Rubrika: Pozvánka na akci / Hory - vrcholy

Region: Děčínsko • Destinace: mimo destinaci

SILVESTROVSKÝ VÝSTUP NA KLÍČ 2019

18. ročník zakončení turistické sezóny s ostatními turisty z děčínské oblasti

Po cestě a na vrcholu i v hospůdce se vzpomíná na prožitky z hor a probereme, kam zase spolu vyrazíme. Těšte se na výhledy z vrcholu, když bude viditelnost tak uvidíte Ještěd, Hvozd, Jedlovou i "můj" Hranáč, Bezděz a další horizonty, nebo alespoň pro dobrý pocit, že na to ještě máme a na to si tam připijeme. Akce se koná v úterý 31. 12. 2019.

Láďa Jedlinský z KČT Děčín zdolává poslední metry silvestrovského výstupu.

Foto: Karel Veselý

Láďa Jedlinský z KČT Děčín zdolává poslední metry silvestrovského výstupu.

Historie vzniku tohoto, dnes tradičního silvestrovského výstupu KČT Děčín na Klíč, je dlouhá. Chodil jsem na Silvestra na vrchol Klíče ještě před mým vstupem do řad děčínských turistů, kde jsem se stal členem roku 1985.

Z Kytlic, kde jsme pobývali s přáteli z Desty na silvestrovské dny v rekreační chalupě Jitřenka, jsem "vytáhl" partu před bujarým silvestrovským slavením na procházku na Klíč. Na vrcholu, většinou dost zasněženém, jsme tehdy bývali zcela sami, oproti dnešním návštěvám vrcholu. Tím, že od r. 1998 Desta krachovala a prodala i Jitřenku, byl konec i našich desťáckých "Silvestrovských vrcholů" na Klíči.

V KČT jsem od r 1990 dělal autobusové zájezdy pro nadšené turisty, poznávat zahraniční hory. A po zájezdech se dělaly srazy s promítáním, tehdy ještě diapozitivů, a utvořila se velká parta příznivců z ostatních klubů, Kr. Lípa, Varnsdorf, Rumburk a i skupina přátel z Liberce, kteří pravidelně s námi Děčíňáky jezdili. Pak mne napadlo abychom se scházeli zase všichni trochu drsněji i vesele na Silvestra na oblíbeném rozhledovém vrcholu Klíče.

Po cestě, na vrcholu i v hospůdce se vzpomínalo na prožitky z hor a plánovalo se kam zase spolu vyrazíme. Bylo před tím i několik silvestrovských výstupů na Růžák i Střední vrch, ale Klíč a Kytlice se staly Mekkou..., a to proto, že jednak vrchol je jedinečný a za dobré viditelnosti nabízí neopakovatelné pohledy a vždy poněkud jiné, a jednak proto, že se sem dobře dostávají (do Svoru vlakem) ze svých směrů další a další známí turisté, kamarádi a příznivci tohoto sportovního Silvestra.

Ono také vystoupit na vrchol, buď ze Svoru, či Kytlic není mnohdy tak snadné, protože je velmi často uklouzáno a závěrečný výstup a hlavně pak sestup je náchylný na pády způsobené podklouznutím. Na vrcholu je vždy správná atmosféra s pohoštěním všeho druhu, hlavně přípitek střídá jiný přípitek s novými příchozími. Ale sestup tím nebyl nikdy ovlivněn a ve zdraví došli všichni do tepla Kytlické restaurace. To pak je jiná kapitola...

Tímto zavzpomínáním na minulé roky Vás zvu na letošní Silvestrovský výstup na KLÍČ. Pochod je koncipován jako přechod od vlakové stanice SVOR a po silničce stoupáme obcí a dále po červené značce k rozcestí a odbočce červené značky směrem na Klíč. Zde nejdříve jdeme lesem a po kilometru od rozcestí cest, již jen horskou stezkou, většinou kluzkou, když je málo sněhu, až k trochu těžšímu vrcholovému výšvihu na vrchol 759 m n. m. vysokému Klíči.

Po pobratření se s dobyvateli vrcholu a tradičními partičkami v maskách, trochu promrzlí a ošlehaní větrem, ale jindy i nabytí horským sluníčkem sestupujeme (zde je prospěšné nazout mačky, nebo nesmeky a hodí se hůlky s hroty). Dostaneme se k sinici na Jedličnou a dál pokračujeme po žluté značce Kočárovou cestou k osadě Řachvaj, zde jen po turistické značce a jsme v Kytlicích!

Celá trasa měří 9,5 km se stoupáním 380 m. Info pro odjezdy a časy vlaků z Děčína a zpět: odj. z Děčína hl.n. v 8.45 do Svoru přes Českou Lípu / příjezd a sraz ve Svoru v 10.10 h. s Kr. Lípou

S sebou teplé oblečení, drobný hudební nástroj, zbytky z vánoční hostiny, vzorky cukroví a posilujících nápojů. Akce bývá konzumačně náročná a terén zledovatělý, proto mějte vše pod kontrolou, abyste dokázali pokud možno vlastními silami sestoupit z hory . V Kytlicích, bude finální rozloučení s rokem 2019. Za VHT KČT Děčín zve každoroční vytrvalce i nové příznivce našich akcí Karlos V.

Fotografie k článku:

Láďa Jedlinský z KČT Děčín zdolává poslední metry silvestrovského výstupu. František Švejdík - rekordman na Klíči. nadmraky na vrcholu Klíče skupina lidí na vrcholu hory skupina lidí si připíjí na vrcholu turista fotí tabletem na vrcholu vrcholy nad oblaky Ještědský hřeben nad mraky pastviny s koňmi Závěrečné posezení v kytlické hospůdce.

Související odkazy:

MAPATURISTICKÁ AKCEODBOR KČT
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 19.12.2018

No, k tomu tvrzení, že sestup nebyl nikdy ovlivněn přípitkem, bych něco měl... Škoda, že se do komentářů nedají vkládat usvědčující fotografie. To takhle jednou, po silvestrovském veselí na vrcholu Klíče, někde mezi Kytliceni a Mlýny... No, ještě že měl dotyčný správné turistické kamarády!

Komentováno: 19.12.2018

… a je to dobře :-) Také si ho pamatuji a další rok ho nahradil jiný málo trénovaný přípitkář. To se občas stane malý malér, když má někdo hodně kamarádů a nikoho nechce odmítnout si připít "na zdraví" :-) Umíme si pomáhat. A byl jsem dnes nad Kytlicemi a je tam dost sněhu a tudíž bude Klíč opět problémový na sestupu. Mačky sebou!

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: