Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Šluknovsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 23.12.2018

AKTUALIZACE: 9.10.2019

Klub českých turistůTuristická trasa

Rubrika: Odbor KČT / Turistická trasa

Region: Šluknovsko • Destinace: České Švýcarsko

VOZÍČKÁŘSKÁ TRASA KRÁSNOLIPSKEM

První turistická vozíčkářská trasa v Ústeckém kraji prověří fyzickou zdatnost.

Klub českých turistů v Krásné Lípě patří bezesporu mezi nejaktivnější turistické organizace v severních Čechách. Jeho členové každoročně pořádají řadu významných akcí pro veřejnost, zvelebují okolí svého regionu, čistí přírodu, obnovují drobné památky a zapojují se do projektů zaměřených na rozvoj cestovního ruchu. Nejnovějším záměrem je zřízení značeného devítikilometrového okruhu pro vozíčkáře kolem Krásné Lípy s možností prodloužit si výlet až do Jiřetína pod Jedlovou.

Dům Českého Švýcarska v Krásné Lípě

Foto: Martin Zíka

Samotná návštěva Krásné Lípy, kde je možné objednat kvalitní ubytovací a stravovací služby, je zážitkem. Expozice v domě Českého Švýcarska (viz foto) umožňuje handicapovaným lidem obdivovat krásy stejnojmenného národního parku i bez absolvování náročných terénů.

Celkem nová vozíčkářská trasa měří 13,5 km s celkovým převýšením 186 m, což je také důvod, proč je obtížnost uvedena jako středně náročná. Část stezky je vhodná pro pohodový rekreační výlet (Krásná Lípa - Horní Podluží), jiná místa naopak prověří vozíčkáře sportovce. S asistencí či s elektrovozíkem je zvládnutelná trasa v úseku Krásná Lípa - Jiřetín pod Jedlovou (pozor na nezpevněné úseky v Horním Podluží).

VOZÍČKÁŘSKÁ TRASA NABÍZÍ ZÁŽITKY I POZNÁNÍ

Příroda ve vyznačeném úseku nabízí příjemný relax. V přírodní rezervaci Velký rybník lze pozorovat mnoho druhů vodního ptactva. Na trase se nachází několik zajímavých sakrálních památek, což ocení zejména zájemci o historii regionu. V Jiřetíně je též možné načerpat informace k dalším výletům v dobře vybaveném infocentru.

VOŽÍČKÁŘSKÁ TRASA JE VÝSLEDKEM REGIONÁLNÍ SPOLUPRÁCE

Nová trasa pro vozíčkáře vznikla díky spolupráci OÚ Rybniště, OÚ Horní Podluží a MěÚ Krásná Lípa. Klub českých turistů Krásná Lípa se podílel na realizaci nejen dobrovolnou prací, ale i finančně s pomocí programu „ČSOB pomáhá regionům“, jehož cílem je podpora veřejně prospěšných projektů. Trasa se vybavuje a upravuje postupně dle finančních možností, v plánu je úprava povrchu některých problematických úseků.Fotografie k článku:

Dům Českého Švýcarska v Krásné Lípě Přírodní rezervace Velký rybník - Horní Podluží Přírodní rezervace Velký rybník - Horní Podluží Cyklostezka Horní Podluží - Jiřetín pod Jedlovou Turistické informační centrum v Jiřetíně pod Jedlovou Jiřetín pod Jedlovou Vlak Trilex ve stanici Rybniště

Dostupnost po značených trasách:

Část úseku vozíčkářské stezky je vedena po modré trase. Po ní lze dojet k pramenům Křinice.


Mezi Horním Podlužím a Jiřetínem pod Jedlovou vede vozíčkářská trasa souběžně s cyklotrasou 3052. Je třeba dbát obezřetnosti.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPAODBOR KČTDALŠÍ INFO

Související články:

TURISTIKA V KRÁSNÉ LÍPĚ
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 09.10.2019

Trasu jsem absolvoval celou a musím se podělit o dobré i špatné zkušenosti. Je skvělé, že na nás vozíčkáře turisté myslí, ale dříve, než se pustí do takového projektu, měli by se trochu vcítit do naší kůže. Za sucha je sjízdnost z Krásné Lípy do Jiřetína rozumná, i když si člověk z Krásné Lípy do toho kopce pěkně mákne. Musím ale kolegy důrazně varovat před úsekem U Křížku - Hraniční cesta - Štěrková alej. Povrch je v některých místech katastrofální, po dešti nesjízdný. Zraví Petr

Komentováno: 09.10.2019

Celkem chválím dobré vyznačení, které je ale z mého pohledu dost vysoko, taktéž odpočívadla potřebám vozíčkářů moc uzpůsobena nejsou. Každopádně ale hlavně okruh kolem Krásné Lípy neodpovídá klasifikaci červená, tzn. střední náročnost. Spíše bych to dal na černou, aby někdo zbytečně nepřišel k maléru. A též by bylo dobré zajistit, aby po trase, kde není kam uhnout, nejezdila auta. Ještě Petr

Komentováno: 21.11.2019

Byl jsem na obhlídce v listopadu 2019 a musím konstatovat, že povrch cesty se v některých úsecích zlepšil. Už to vypadá přijatelně, i když je stále co zlepšovat. Martin

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: