Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Šluknovsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 26.12.2018

AKTUALIZACE: 25.6.2019

Technická památka

Rubrika: Technická památka

Region: Šluknovsko • Destinace: mimo destinaci

ŠTOLA SVATÉHO JANA EVANGELISTY

Nevýnosná těžba zanechala po sobě turistický „zlatý důl“ a zimoviště netopýrů.

Pokud jde o technické památky severních Čech, nejvíce z nich se vztahuje k důlní a těžební činnosti. Lidé se odnepaměti snažili získávat obživu dobýváním bohatství z hlubin země. Po nich zůstaly zachovány štoly, které sice v době svého provozu většinou nebyly příčinou výrazného zbohatnutí, nicméně dnes jsou zajímavou příležitostí pro cestovní ruch. Mezi takové patří nejseverněji umístěné veřejně přístupné důlní dílo v Čechách - štola Svatého Jana Evangelisty v Jiřetíně pod Jedlovou.

Štola Sv. Jan Evangelista v Jiřetíně pod Jedlovou

Foto: Martin Zíka

Jiřetínskou štolu Svatý Jan Evangelista najdete poměrně snadno, když půjdete po hlavní silnici z jiřetínského náměstí směrem na Rybniště. Po půl kilometru narazíte na informační panel, u kterého odbočíte cestou vlevo. Po dalších cca dvou stech metrech se ocitnete u boudy správce, která slouží k prodeji vstupenek. Vchod do štoly je hned naproti.

Městečko Jiřetín se nachází v blízkosti geologického zlomu nazývaného Lužická porucha. Je to rozhraní mezi severovýchodní žulovou masou a jihozápadní pískovcovou pánví, kde se rudné žíly dostávají k povrchu a tím jsou dostupnější prospektorům a následné těžbě. Tvrdí se, že pozornost kovkopů přilákalo do těchto míst nejprve údolí potoka Milířka (přímo v místě zlomu), kde se rýžovalo zlato. Není bez zajímavosti, že zmíněné geologické jevy souvisejí i s výskytem energetických anomálií. Právě Křížová hora nad Jiřetínem patří dle zjištění senzibilů údajně mezi nejsilnější energetická místa v Čechách.

NÁLEZY RUD BYLY ZPOČÁTKU SLIBNÉ

Panství náležející k hradu Tolštejn bylo zmíněno v historických zdrojích již roku 1509, kdy král Vladislav II. Jagelonský udělil jeho majiteli právo těžit rudu poskytující zlato, stříbro, měď, olovo, cín, železo a další kovy. Nedlouho nato vzniklo zde hornické městečko Sankt Georgenthal (Svatý Jiří v Oudolí). Bydleli zde horníci a kvetla zde řemesla s těžbou související. Byly zde také středověké sklárny, které využívaly toho, že kromě kovových rud místní hory poskytovaly i zdroj kvalitního křemene. Zvěsti o bohatství ukrytém v zemi zajistily tehdy také dostatek k těžbě potřebných lidských zdrojů.

TĚŽBA NA TOLŠTEJNSKÉM PANSTVÍ SE NAKONEC NERENTOVALA

Jenže, jak šel čas, ukázalo se, že zpočátku slibné naleziště není zdaleka tak výnosné, jak se očekávalo. Ačkoli bylo okolí Jiřetína a nedalekého Kozího hřbetu šachtami doslova prošpikováno, bylo nutné z ekonomických důvodů přes četné pokusy těžbu ukončit. Pověst praví, že systémem podzemních chodeb bylo možné projít od Jiřetína až k hradu Tolštejnu. Převážná většina chodeb, byla postupně z bezpečnostních důvodů zasypána, některé jsou dnes zamřížovány a slouží jako chráněné zimoviště pro netopýry. Turistické veřejnosti zůstala přístupná jediná štola Svatého Jana Evangelisty nacházející se 500 m od jiřetínského náměstí vlevo od silnice směrem na Rybniště.

POSLEDNÍ TĚŽBA SKONČILA V ROCE 1910

Důlní dílo Sv. Jana Evangelisty na úpatí severozápadního svahu Křížové hory vzniklo až v 18. století v místě výskytu křemenných a kalcitových žil obsahujících rudy kovů, zejména sříbronosného galenitu a chalkopyritu. Těžba tehdejšími nástroji byla nesmírně pracná, neboť hornina byla tak pevná a tvrdá, že vykutané chodby většinou ani nepotřebovaly výdřevu. Práce v zimě, tmě, kouři a vlhku se pochopitelně podepisovala na zdraví horníků, kteří se dožívali většinou jen třiceti, maximálně čtyřiceti let. Průvodce štolou vám potvrdí, že v Jiřetíně zcela běžně žily vícenásobné vdovy. Lidé byli samozřejmě stále méně ochotni pracovat v takových podmínkách za tomu neodpovídající mzdu a tak byla nakonec i na tomto místě těžba definitivně ukončena v roce 1910.

PRŮVODCE ŠTOLOU JANA EVANGELISTY ROZHODNĚ NENUDÍ

Je potřeba pochválit obec Jiřetín pod Jedlovou, že se zasadila o zpřístupnění asi 320 metrů dlouhého úseku štoly Svatého Jana Evangelisty. Dnes tato patří mezi největší místní turistická lákadla (také díky svéráznému průvodci, který nešetří při výkladu více i méně věrohodnými historkami. Jedna je například o „šťastném kameni“ vyzařujícím tak silnou energii, že je cítit pouhým přiložením ruky. Prohlídka štoly trvá asi 50 minut - záleží na zvídavosti návštěvníků. Vstupné je 50 Kč dospělý a 30 Kč mládež do 15 let, pro větší skupiny možno sjednat slevu. Běžná návštěvní doba je od května do září v době od 10.00 hodin do 16.00 hodin každý den kromě pondělí (poslední výprava do hlubin země začíná v 15 hodin), nejlépe je domluvit prohlídku předem na čísle 607 856 819.

MUZEUM JE ZAVŘENÉ ALE INFOCENTRUM VÁM TO VYNAHRADÍ

Ještě je potřeba zmínit, že zájemci o historii obce i dolování mohli donedávna navštívit zdejší muzeum umístěné v budově fary nacházející se vedle kostela na náměstí v Jiřetíně pod Jedlovou. Muzeum je bohužel v současné době z provozních důvodů uzavřeno. Zájemci o další informace však mohou navštívit nedaleké infocentrum Tolštejnského panství, kde dostanou žádané informace a mohou si zakoupit pěkné suvenýry.

NAUČNÁ HORNICKÁ STEZKA „ÚDOLÍ MILÍŘKY“

Návštěvu štoly můžete spojit s pěkným celodenním výletem po žluté turistické značce směrem na Dolní Podluží, která vás dovede k výchozímu bodu hornické okružní naučné stezky vedoucí údolím potoka Milířka k rozcestí Pod Ptačincem a dál přes Kozí hřbet zase zpět. Najdete zde vchody do několika štol s informačními panely vztahujícími se k středověké těžbě v těchto místech.

Fotografie k článku:

Štola Sv. Jan Evangelista v Jiřetíně pod Jedlovou Štola Sv. Jan Evangelista v Jiřetíně pod Jedlovou Štola Sv. Jan Evangelista v Jiřetíně pod Jedlovou Štola Sv. Jan Evangelista v Jiřetíně pod Jedlovou Štola Sv. Jan Evangelista v Jiřetíně pod Jedlovou Štola Sv. Jan Evangelista v Jiřetíně pod Jedlovou Hornické muzeum v Jiřetíně pod Jedlovou

Související odkazy:

MAPADALŠÍ INFO
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: