Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Šluknovsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 28.12.2018

AKTUALIZACE: 13.1.2020

Hory - vrcholy

Rubrika: Hory - vrcholy

Region: Šluknovsko • Destinace: Lužické hory

MALÝ STOŽEC - OZDOBA LUŽICKÝCH HOR

Z Malého Stožce jsou nejkrásnější výhledy do údolí Chřibské

Schovaný mezi mnoha dalšími okolními vrcholky je Malý Stožec nápadná znělcová hora (659 m n. m.), která okouzlí návštěvníky hlavně při bližším prozkoumání. Je to živly rozervaný soubor vrcholových znělcových skal připomínajících bouřlivou geologickou minulost této lokality. Pro výstup si vyčíhejte opravdu dobrou viditelnost. Budete za to odměněni mimořádným zážitkem.

Malý Stožec v Lužických horách

Foto: Martin Zíka

Malý Stožec (659 m n.m.) se mezi ostatními vrcholy Lužických hor trochu schovává. Výpravu na něj je dobré naplánovat v době, kdy jsou stromy málo olistěné. Budete mít lepší výhledy. Toto je pohled na Malý Stožec z Jedlové.

Výpravu k Malému Stožci doporučuji začít buď z obce Rybniště (autobusová zastávka na trase Děčín - Varnsdorf) nebo z železniční zastávky Chřibská. Z Rybniště je to k vrcholu 5 km, ze zastávky Chřibská o dva kilometry méně. Lesem vás bezpečně povede žlutá turistická značka cestou, kudy vede i cyklotrasa 3013. Pod horou však nečekejte směrovku. Z rozcestníku pod Malým Stožcem už léta někdo „sbírá“ (neboli krade) směrovou šipku, tak se tím nenechte zmást. Od turistického sloupku vede směrem vlevo do lesa dobře značená místní trasa, která je i dobře vyšlapaná.

Po krátkém výstupu lesní pěšinou se ocitnete pod skalami, což je neklamné znamení, že se blížíte k vrcholu. Cestička je to okouzlující, klikatí se po kamenech mezi suťovými poli. Okolí stojí za malou obhlídku. Najdete zde četné příklady nepravidelné sloupcové odlučnosti tvarované do skalních stěn, převisů a malých jeskyněk. Chovejte se tiše, můžete tu potkat i kamzíky. Jakmile se ocitnete na horním platu, pokračujte vpravo až k vrcholovému sloupku. Zde se vám otevře krásný výhled na 1,5 km vzdálenou Jedlovou horu. Ideální místo pro kochací svačinku.

VLEVO PÍSKOVCE, VPRAVO SOPKY

Právě jste se ocitli na rozhraní dvou geologicky výrazně odlišných území, což brzy zjistíte podle okolní krajiny. Při pohledu západním směrem přes vodárenskou nádrž Chřibská uvidíte stejnojmennou obec a za ní oblast Labských pískovců s charakteristickými pískovcovými stolovými horami (vzniklými erozí sedimentů), mezi nimiž vyniká Grosser Zschirnstein. V opačném směru můžete zkoumat vrcholky Českého středohoří od Bukové hory s typickou věží přes Milešovku až k Bořni (což je zase výsledek vulkanické činnosti). A v oparu se vám může ukázat i hřeben Krušných hor.

JESKYŇKA POD STOŽCEM

Budete-li mít více času, pokuste se najít v jihozápadním svahu Malého Stožce pseudojeskyňku Komora, k níž se váže zajímavá pověst (viz odkaz níže). Cesta k jeskyni není značena, je třeba se pohybovat obezřetně. Přímo pod horou je železniční trať mezi Rybništěm a Českou Kamenicí a za ní ochranné vodárenské pásmo nádrže Chřibská (největší přehradní nádrž v Lužických horách postavena v letech 1912 - 1926), která zásobuje kvalitní vodou Šluknovský výběžek a slouží i k zadržování povodní. Protáhlý hřbet Malého Stožce leží přímo na rozvodí mezi Baltským a Severním mořem.

TIP TURISTICKÉHO MAGAZÍNU

Čtenářům turistického magazínu doporučuji krásný výlet přes Malý Stožec. Trasa je dlouhá cca 13 km a po cestě vedoucí převážně lesem si můžete užívat nádherné panoramatické výhledy. Výlet je vhodné podniknout za pěkného počasí a dobré viditelnosti. Nezapomeňte si fotoaparát, případně dalekohled. Výchozí místo: železniční stanice Chřibská > po žluté k rozcestí pod Malým Stožcem (výstup na vrchol, směrová odbočka chybí) > po žluté k rozcestí na Tolštejnské cestě > po zelené E10 k rozcestí U Ranče > po červené E3 k rozcestí Jedlová odbočka (výstup na vrchol, rozhledna, restaurace, výhled na Malý Stožec, panorama) > po červené k rozcestí Jedlová - sjezdovka > po zelené E10 Křížová hora (panoramatické výhledy na Žitavskou pánev, kaple, křížová cesta, energetické místo) > po zelené na náměstí v Jiřetíně pod Jedlovou (infocentrum, autobusová zastávka, cukrárna).

KDYŽ JE V LUŽICKÝCH HORÁCH SNÍH

V Zimním období lze výlet na Malý Stožec absolvovat na běžkách. Za příznivých sněhových podmínek se k odbočce pod Malým Stožcem dostanete po trase známé jako „Dlouhá míle“. Ta je součástí běžkařského okruhu kolem Jedlové. Z tohoto okruhu pak můžete odbočit k hradu Tolštejn (vyhlídka a restaurace). Dobře prošlápnutá stopa vede též kolem železniční stanice Jedlová (restaurace) pod vrcholem Konopáč na Stožecké sedlo k rozsáhlému běžkařskému areálu v centrální části Lužických hor. Jen krátký úsek před Stožeckým sedlem podél silně frekventované silnice je nepříjemný, neboť Ústecký kraj zde stále váhá zřídit potřebné a dlouho plánované turistické přemostění.

Fotografie k článku:

Malý Stožec v Lužických horách Rozcestí pod Malým Stožcem Malý Stožec v Lužických Horách Malý Stožec - Lužické hory Jedlová hora z Malého Stožce - Lužické hory Výhled z Malého Stožce směrem k národnímu parku České Švýcarsko Krystalizace znělce na Malém Stožci

Související odkazy:

MAPADALŠÍ INFO
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: