Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Lounsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 03.01.2019

AKTUALIZACE: 4.10.2019

Sakrální památka

Rubrika: Sakrální památka

Region: Lounsko • Destinace: Dolní Poohří

PANENSKÝ TÝNEC - MAGNET NA TURISTY

Lidé milují tajemné legendy o neviditelných léčivých silách

V Ústeckém kraji existují dvě místa s mimořádně silnou pozitivní energií. Tím prvním je Křížová hora v Jiřetíně pod Jedlovou na Šluknovsku, druhým je Panenský Týnec na Lounsku. V tomto článku se budeme věnovat ruinám gotického chrámu Panny Marie v areálu bývalého kláštera a zámku v Panenském Týnci, kam se vydal redaktor Turistického magazínu Karel Punčochář.

Panenský Týnec

Foto: Karel Punčochář

Panenský Týnec si svou historii opečovává. Místní obyvatelé dobře vědí, že je v tom potenciál pro budoucnost.

Panenský Týnec leží zhruba na půl cesty mezi městy Louny a Slaným. Z obou měst se sem dostanete během pár minut autem nebo autobusem, vlaková zastávka je až v 5 kilometrů vzdáleném Vrbně. Můžeme též doporučit modrou nebo zelenou turistickou trasu přes přírodní park Džbán, což je ale vydatný celodenní výlet s cílem právě v Panenském Týnci.

MALÉ MĚSTEČKO S VÝZNAMNOU HISTORIÍ

Městys Panenský Týnec s necelou půl tisícovkou obyvatel patří do mikroregionu Perucko. První zmínka o něm je z roku 1115, ale archeologické stopy odkazují už na prehistorické osídlení. Významné je, že zde v minulosti působil řád řeholních panen klarisek - kapucínek (římskokatolický ženský řád odvozený od františkánů). Právě v těsném sousedství jejich bývalého kláštera stojí největší zajímavost přitahující turistické výpravy - nedostavěný gotický chrám Panny Marie s podivně situovanou barokní zvonicí.

ŽEROTÍNOVÉ ZAPOČALI, KDO DOKONČÍ?

Počátky zakonzervovaného stavebního torza gotického chrámu pocházejí z roku 1316. Původně to měl být trojlodní dvouvěžový klášterní kostel. Pro nedostatek finančních prostředků se stavělo pomalu a důvodem, proč zůstal kostel nedokončen, byl požár kláštera v roce 1382. Poté už chyběla motivace i finanční prostředky na dokončení stavby, která je dnes ohroženou kulturní památkou. Vlastně je zajímavé, jak velká část zůstala po staletí zachována do dnešních dní a nebyla rozebrána na stavební materiál. Jako by stále existovala naděje, že chrám někdo někdy dostaví.

DECH DRSNÉHO STŘEDOVĚKU

A i kdyby nedostavěl, je to každopádně kultovní místo s opravdu silným příběhem. Říká se, že stavební dílo kláštera i chrámu započali pánové ze Žerotína, kteří měli přátelský vztah ke zbožné Anežce Přemyslovně a také bojovali po boku krále Jindřicha VII., anglického krále Eduarda II. a zejména českého krále Jana Lucemburského (viz odkaz níže). Je velmi zajímavé prostudovat si množství informačních zdrojů týkajících se Panenského Týnce.

ENERGIE NA ROZDÁVÁNÍ, PŘIJĎTE SE NABÍT

Z pohledu současníků je zde asi nejzajímavější to, že v centrální části nedostavěného chrámu se má nacházet silná pozitivní energetická zóna s blahodárně působícími účinky na lidskou psýchu. Ponecháme na návštěvnících, zda tady něco pocítí či nikoli, to si musí vyzkoušet každý sám. Každopádně místo přitahuje zvídavé turisty, svatebčany i filmaře, což pro obec znamená vítaný příjem z turistického ruchu. Sám Karel Punčochář popisuje zážitek těmito slovy: „Uprostřed jeho vznosných zdí a sloupů tryská proud životodárné energie, jenž podle psychotroniků patří k nejsilnějším v celých Čechách. Stačí jen zvednout ruce k otevřenému nebi, ponořit se hluboko do svého nitra a zanedlouho vás prostoupí pocit klidu a spřízněnosti s celým vesmírem.“

Fotografie k článku:

Panenský Týnec Gotický chrám v Panenském Týnci Chrám Panny Marie - Panenský Týnec Nedokončený gotický chrám Panny Marie v Panenském Týnci Energetické místo - Panenský Týnec Gotický chrám v Panenském Týnci Panenský Týnec - nedostavěný klášterní kostel

Související odkazy:

MAPADALŠÍ INFO
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: