Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Šluknovsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 06.01.2019

AKTUALIZACE: 8.6.2019

Klub českých turistůSkanzen - muzeum

Rubrika: Pozvánka na akci / Skanzen - muzeum

Region: Šluknovsko • Destinace: mimo destinaci

GROßSCHÖNAU - PODSTÁVKOVÉ KOCHÁNÍ - 15. 6. 2019

Seznámení s lidovou architekturou Horní Lužice

V sobotu 15. června vás zvu na procházku údolím říčky Mandavy lemované příkladně zachovalými podstávkovými a hrázděnými domy. V příhraničním sousedství severočeského Varnsdorfu se nachází městečko Großschönau, jež proslulo mimořádně kvalitní textilní výrobou. Zejména luxusní ubrusy a prostírání z místních manufaktur byly svého času poptávány v celé Evropě.

Zámek Heinewalde - Horní Lužice

Foto: Martin Zíka

Renesanční zámek Heinewalde byl vybudován ve svahu říčky Mandavy v roce 1753. Zámek je po socialistické správě značně zdevastován, ale rekonstrukce probíhá. Nyní slouží jako kulturní zařízení a v jeho terasové zahradě se každoročně konají historické trhy.

Textilní výroba ještě v osmnáctém a devatenáctém století živila tři čtvrtiny obyvatelstva Großschönau a lze říci, že docela dobře. To je patrné na mnoha krásných stavbách, ať už se jedná o továrnické vily nebo malebné podstávkové domy, které se díky péči majitelů ve výborném stavu dochovaly do současnosti. Oba břehy říčky Mandavy zde lemují rozličné příklady lidové architektury, takže je možné bez rozpaků toto místo nazvat živým skanzenem. Lidé tu totiž bydlí stále, přestože charakteristický klapot tkalcovských stavů tady již nezaslechnete.

OD HONOSNÝCH SÍDEL PO TKALCOVSKÉ DOMKY

Výlet začneme výstupem na vlakové zastávce Heinewalde, odkud se přesuneme k zámku a vodnímu zámečku Heinewalde. V té době bude v zámeckém areálu probíhat tradiční středověký trh. Po prohlídce budeme postupovat proti proudu Mandavy po žluté turistické značce směrem k historickému jádru Großschönau. Krátce se zastavíme u místního kostelíka a dál budeme putovat ulicí Mandauweg k Muzeu froté a damašku. Kdo bude chtít, může absolvovat prohlídku, ostatní posedí v nedaleké kavárně.

MUZEUM FROTÉ A DAMAŠKU V „MĚDĚNÉM DOMĚ“

Muzeum froté a damašku (Deutsches Damast- und Frottiermuseum) v Großschönau se nachází v tzv. „měděném domě“ (název odkazuje na charakteristickou střechu objektu) na adrese Schenaustraße 3, přímo na nábřeží Mandavy, cca 200 metrů od kostela. V areálu muzea je ukázková dílna s funkčními stavy a stroji na výrobu textilií. Několik expozic se věnuje životu a práci místních obyvatel, další pak slavné historii místní textilní výroby. Raritou je tahový tkalcovský stav na damašek, jediný exponát svého druhu v Evropě. Vstupné je 3,5 euro (o vánočních trzích je muzeum přístupné zdarma).

POHLÉDNOUT SHŮRY NA VARNSDORF

Poté vystoupíme na vyhlídku Hutberg, odkud je pěkný výhled na městečko a panorama Lužických hor. Žlutá turistická značka nás dovede k hraničnímu přechodu ve Varnsdorfu a na vyhlídku Špičák, kde v minulosti stála restaurace s rozhlednou (nyní se uvažuje o obnovení rozhledny). Ze Špičáku sestoupíme německou stranou po „Lužické stezce“ k hraničnímu přechodu v Seifhennersdorfu, kde se opět vrátíme na naše území a navštívíme vyhlídkový zámeček Hrádek. Odtud je to už jen 1 kilometr do pivovaru Kocour.

PO VÝHLEDECH ZLATAVÁ PIVNÍ TEČKA

Celá trasa měří necelých dvacet kilometrů. Vzhledem k četným poznávacím zastávkám zabere určitě celý den. Především si užijeme krásné podstávkové domy, které jsou v tomto období zkrášleny bohatou květinovou výzdobou rozkvetlých zahrádek a pergol. Zároveň budeme moci porovnat, jak se o lidovou architekturu pečuje na německé a české straně hranice. Pokud byste měli zájem se této akce oddílu pivní turistiky KČT Děčín zúčastnit, koukněte na organizační informace (viz níže).

Fotografie k článku:

Zámek Heinewalde - Horní Lužice Vodní zámek Heinewalde Podstávkový dům - Grossschönau - Horní Lužice Podstávkové domy  - Grossschönau Podstávkové domy  - Grossschönau Muzeum froté a damašku - Grossschönau Vyhlítky Hutberg - Grossschönau
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: