Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Šluknovsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

VARNSDORFSKÝ HRÁDEK

Vrchol: 433 m n. m.

Rozhledna: výška 29 m

Výhled: město Varnsdorf, Lužické hory, Jizerské hory

Zbudováno: r. 1904

Horský spolek pro nejsevernější Čechy

Bez občerstvení

Vstupné: 25,-/15,-

Destinace: Lužické hory

VARNSDORFSKÝ HRÁDEK

Vrchol: 433 m n. m. • Rozhledna: výška 29 m • Výhled: město Varnsdorf, Lužické hory, Jizerské hory • Zbudováno: r. 1904 • Horský spolek pro nejsevernější Čechy • Bez občerstvení • Vstupné: 25,-/15,- • Destinace: Lužické hory

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 15.01.2019

AKTUALIZACE: 12.6.2020

Klub českých turistůRozhledna - vyhlídka

Rubrika: Pozvánka na akci / Rozhledna - vyhlídka

Region: Šluknovsko • Destinace: České Nizozemí

HRÁDEK VE VARNSDORFU

Kulturní památka, která se stala symbolem turistiky

Když přijedete do Varnsdorfu jako turisté a zeptáte se, co zajímavého by se tu dalo vidět, každý vás nepochybně pošle na Hrádek. Místní obyvatelé jsou na tuto dominantní památku náležitě hrdi, však se také zasloužili finanční sbírkou i manuální pomocí jak o její výstavbu, tak o její dvakrát zmrtvýchvstání.

Hrádek Varnsdorf z jižní strany.

Foto: Martin Zíka

Varnsdorfský Hrádek je dílem turistického spolku. Výletníci z české i německé strany jej hojně navštěvovali v minulosti a zdá se, že i v současnosti si tento cíl oblíbili.

Historie varnsdorfského Hrádku (vždy úzce spjatá s turistikou) začíná v roce 1903 zahájením stavby vyhlídkového hotýlku. Jeho slavnostní otevření se uskutečnilo přesně po roce, tzn. 15. května 1904. Objekt zbudovali varnsdorfští členové místní sekce Horského spolku pro nejsevernější Čechy s pomocí půjčky od knížete Liechtensteina a mnoha dalších dárců a dobrovolných brigádníků. Během své nedlouhé historie byl Hrádek dvakrát vážně zdevastován, ale Město Varnsdorf se v obou případech zasloužilo o jeho uvedení do řádného stavu.

HISTORII HRÁDKU NAJDETE NA WEBU

Podrobně se příběhem Hrádku nemusím zabývat, neboť tomu je věnována samostatná webová prezentace, kterou najdete v odkaze pod článkem (doporučuji přečíst). Turistu bude určitě více zajímat, co zde najde v současnosti. Je to především 29 metrů vysoká vyhlídková věž, ze které jsou exkluzivní výhledy na město Varnsdorf s kulisou Lužických hor. Když počasí přeje, jsou vidět na horizontu za Žitavskou pánví i vrcholky Jizerských hor a Krkonoš. Na opačné straně si můžete prohlédnout městečko Seifhennersdorf a jeho okolí.

KULTURA NA HRÁDKU, OBČERSTVENÍ POD HRÁDKEM

Ve věži si můžete prostudovat výstavu archiválií vztahujících se k Hrádku a jeho historii. Ve zrekonstruované výstavní síni je občas instalována zajímavá expozice fotografií či výtvarných děl (aktuální informaci o výstavě byste se měli dozvědět na webu města nebo v infocentru). Bohužel zde zatím nenajdeme restauraci ani kavárnu, která zde dříve byla, ale na jejím obnovení se prý také výhledově pracuje. Naštěstí je přímo pod Hrádkem u hraničního přechodu kvalitní řecká restaurace (na zelené trase) a o kousek dál pivovar Kocour, kde mohou turisté své potřeby uspokojit.

VZPRUHA PRO CESTOVNÍ RUCH VE VARNSDORFU

K Hrádku se též často upírají zraky těch obyvatel Varnsdorfu, kteří by si ve městě přáli živější cestovní ruch. Ne, že by o návštěvníky byla nouze, ale napojení na kvalitní systém služeb turistům zatím chybí. Takže zajímavý potenciál Hrádku, který by mohl podpořit lokální ekonomiku, zatím zůstává tak trochu ladem.

NA HRÁDKU SE ZASTAVÍME PŘI PODSTÁVKOVÉM KOCHÁNÍ

Kopeček, na kterém Hrádek stojí (433 m n.m.), je přímo hraničním vrcholem. Má, stejně jako nedaleký vrch Špičák, vulkanický původ. Vedou sem dvě turistické trasy - zelená z varnsdorfského náměstí E. Beneše (autobusové nádraží), žlutá od zmíněného Špičáku a hraničního přechodu u městečka Grossschönau. Obě trasy můžete vyzkoušet při turistické akci „Podstávkové kochání“, kterou pořádá Klub českých turistů Děčín každoročně v červnu (viz odkaz níže). Zbývá dodat, že Hrádek ve Varnsdorfu je zapsán na seznam kulturních památek ČR.

Otvírací doba varnsdorfského Hrádku je podle sezóny DUBEN-ZÁŘÍ: denně od 10.00 do 18.00 hodin, ŘÍJEN - BŘEZEN: mimo pondělí od 12.00 do 16.00 hodin. Vstupné je 25 Kč dospělý a 15 Kč děti od 6-ti let.

Fotografie k článku:

Hrádek Varnsdorf z jižní strany. Vyhlídka Hrádek ve Varnsdorfu Hrádek ve Varnsdorfu Hrádek u Varnsdorfu - vyhlídkové místo Hrádek ve Varnsdorfu Varnsdorfský hrádek - vyhlídkové místo Výstup na vyhlídkovou věž - Hrádek Varnsdorf Vyhlídka Hrádek - interiér. Hrádek Varnsdorf - návštěvníci ve vyhlídkové věži Varnsdorf - pohled z Hrádku Výhled z Hrádku na Varnsdorf a Lužické hory Vyhlídka Hrádek Varnsdorf - výhled na Seifhennersdorf Hrádek ve Varnsdorfu z německé strany. Hrádek Varnsdorf - turistická známka

Dostupnost po značených trasách:

Na Varnsdorfský hrádek vede zelená trasa E10 v tomto úseku z vlakové stanice Jedlová přes Jiřetín p. J. (Křížová hora) a Varnsdorf (cca 15 km).


Hrádek ve Varnsdorfu je též dostupný po žluté trase od hraničního přechodu Varnsdorf - Grossschönau. Na trase lze odbočit na vyhlídku Špičák (zde plánováno obnovení rozhledny).


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPAODBOR KČTDALŠÍ INFO
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 07.01.2020

Za dobré viditelnosti skvělý výhled na Lužické hory a Jizerky. Těším se, až na Hrádku začne fungovat dlouho slibovaná kavárna. Milena - Vdf

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: