Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Šluknovsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 15.01.2019

AKTUALIZACE: 4.10.2019

Klub českých turistůRozhledna - vyhlídka

Rubrika: Pozvánka na akci / Rozhledna - vyhlídka

Region: Šluknovsko • Destinace: mimo destinaci

HRÁDEK VE VARNSDORFU

Kulturní památka, která málem nepřežila privatizaci

Když přijedete do Varnsdorfu jako turisté a zeptáte se, co zajímavého by se tu dalo vidět, každý vás nepochybně pošle na Hrádek. Místní obyvatelé jsou na tuto dominantní památku náležitě hrdi, však se také zasloužili finanční sbírkou i manuální pomocí jak o její výstavbu, tak o její dvakrát zmrtvýchvstání.

Hrádek Varnsdorf z jižní strany.

Foto: Martin Zíka

Varnsdorfský Hrádek je dílem turistického spolku. Výletníci z české i německé strany jej hojně navštěvovali v minulosti a zdá se, že i v současnosti si tento cíl oblíbili.

Historie varnsdorfského Hrádku (vždy úzce spjatá s turistikou) začíná v roce 1903 zahájením stavby vyhlídkového hotýlku. Jeho slavnostní otevření se uskutečnilo přesně po roce, tzn. 15. května 1904. Objekt zbudovali varnsdorfští členové místní sekce Horského spolku pro nejsevernější Čechy s pomocí půjčky od knížete Liechtensteina a mnoha dalších dárců a dobrovolných brigádníků. Během své nedlouhé historie byl Hrádek dvakrát vážně zdevastován, ale Město Varnsdorf se v obou případech zasloužilo o jeho uvedení do řádného stavu.

HISTORII HRÁDKU NAJDETE NA WEBU

Podrobně se příběhem Hrádku nemusím zabývat, neboť tomu je věnována samostatná webová prezentace, kterou najdete v odkaze pod článkem (doporučuji přečíst). Turistu bude určitě více zajímat, co zde najde v současnosti. Je to především 29 metrů vysoká vyhlídková věž, ze které jsou exkluzivní výhledy na město Varnsdorf s kulisou Lužických hor. Když počasí přeje, jsou vidět na horizontu za Žitavskou pánví i vrcholky Jizerských hor a Krkonoš. Na opačné straně si můžete prohlédnout městečko Seifhennersdorf a jeho okolí.

KULTURA NA HRÁDKU, OBČERSTVENÍ POD HRÁDKEM

Ve věži si můžete prostudovat výstavu archiválií vztahujících se k Hrádku a jeho historii. Ve zrekonstruované výstavní síni je občas instalována zajímavá expozice fotografií či výtvarných děl (aktuální informaci o výstavě byste se měli dozvědět na webu města nebo v infocentru). Bohužel zde zatím nenajdeme restauraci ani kavárnu, která zde dříve byla, ale na jejím obnovení se prý také výhledově pracuje. Naštěstí je přímo pod Hrádkem u hraničního přechodu kvalitní řecká restaurace (na zelené trase) a o kousek dál pivovar Kocour, kde mohou turisté své potřeby uspokojit.

NA HRÁDKU SE ZASTAVÍME PŘI PODSTÁVKOVÉM KOCHÁNÍ

Kopeček, na kterém Hrádek stojí (433 m n.m.), je přímo hraničním vrcholem. Má, stejně jako nedaleký vrch Špičák, vulkanický původ. Vedou sem dvě turistické trasy - zelená z varnsdorfského náměstí E. Beneše (autobusové nádraží), žlutá od zmíněného Špičáku a hraničního přechodu u městečka Grossschönau. Obě trasy můžete vyzkoušet při turistické akci „Podstávkové kochání“, kterou pořádá Klub českých turistů Děčín každoročně v červnu (viz odkaz níže). Zbývá dodat, že Hrádek ve Varnsdorfu je zapsán na seznam kulturních památek ČR.

Otvírací doba varnsdorfského Hrádku je podle sezóny DUBEN-ZÁŘÍ: denně od 10.00 do 18.00 hodin, ŘÍJEN - BŘEZEN: mimo pondělí od 12.00 do 16.00 hodin. Vstupné je 25 Kč dospělý a 15 Kč děti od 6-ti let.

Fotografie k článku:

Hrádek Varnsdorf z jižní strany. Hrádek ve Varnsdorfu Hrádek ve Varnsdorfu Varnsdorf - pohled z Hrádku Hrádek ze Špičáku Hrádek ve Varnsdorfu z německé strany.

Dostupnost po značených trasách:

Na Varnsdorfský hrádek vede zelená trasa E10 v tomto úseku z vlakové stanice Jedlová přes Jiřetín p. J. (Křížová hora) a Varnsdorf (cca 15 km).


Hrádek ve Varnsdorfu je též dostupný po žluté trase od hraničního přechodu Varnsdorf - Grossschönau. Na trase lze odbočit na vyhlídku Špičák (zde plánováno obnovení rozhledny).


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPAODBOR KČTDALŠÍ INFO
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: