Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Šluknovsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 16.01.2019

AKTUALIZACE: 12.6.2020

Klub českých turistůZámek - sídlo

Rubrika: Pozvánka na akci / Zámek - sídlo

Region: Šluknovsko • Destinace: České Nizozemí

ZÁMEK V LIPOVÉ BOJ NEVZDÁVÁ

Osud zdevastované, leč významné barokní památky na Šluknovsku může skončit happyendem.

Ruina lipovského zámku figuruje v seznamu nejohroženějších nemovitých kulturních památek České republiky. Svého času to bylo významné a honosné panské sídlo. Dnes i laický návštěvník bez váhání uzná, že členové spolku Via Tempora Nova, kteří objekt od roku 2011 vlastní a pokouší se ho zachránit, si uřízli pořádný krajíc. Finanční rozpočet na obnovu zámku totiž činí několik set milionů korun.

Zámek v Lipové na Šluknovsku

Foto: Martin Zíka

K zámku v Lipové na Šluknovsku vede modrá turistická značka přímo z centra obce (autobusová zastávka, podstávkový dům) po hrázi rybníka, kterou zpevňují prastaré lípy pamatující zlaté zámecké časy. Právě tudy jezdily panské kočáry se Salmy a Thun-Hohensteiny.

Zámek Lipová (či spíše jeho rozpadající se obvodové zdivo) bývala mohutná, údajně nejvýznamnější stavba svého druhu v Čechách. Na svém panství ji postavil v letech 1737 - 1741 Vilém Leopold Salm Reifferscheidt jako své rodové sídlo. Protože však tento slavný rod časem vymřel po meči, dostal se zámek do držení Thun-Hohensteinů, majitelů děčínského panství. Soumračné období zámku začalo za druhé světové války, kdy objekt zkonfiskovala německá armáda. Když zbraně řinčí, múzy pochopitelně mlčí. Jenže vojenské využití zámku se zdálo býti dobrým nápadem i po válce, takže až do roku 1970 zde „panovala“ armáda česká.

NÁSLEDKY DIVOKÉ PRIVATIZACE

Neudržovaný zámek a jeho celý areál poté postupně chátral. Po listopadové revoluci se dostal do vlastnictví restituentky, která následně zámek prodala soukromé firmě se zahraničním majitelem. Zanedlouho jeho střechu zachvátil požár, (podobně, jako tomu bylo u mnoha jiných staveb na Šluknovsku), které po období divoké privatizace změnily majitele. Následovalo propadání střech a stropů, praskání obvodového zdiva a celková devastace až do stávající neblahé podoby.

ZACHRÁNCI ZÁMKU SPADLI LIPOVSKÝM Z NEBE

V roce 2011 koupil zámecký areál v Lipové spolek Via Tempora Nova za cenu necelých dvou milionů korun. Od té chvíle začaly probíhat postupné záchranné práce s podporou různých partnerů. Částečně byly revitalizovány zámecké zahrady nyní již sloužící k odpočinku návštěvníků (volný přístup). Obec Lipová rovněž nezahálí a do záchrany zámku se zapojuje v rámci možností (revitalizace přilehlého Zámeckého rybníka, obnova lipových alejí, údržba okolí a drobných sakrálních památek, apod.).

POŘÁDNÝ KRAJÍC - VÍCE NEŽ PŮL MILIARDY

Největší práce na nové majitele zámku v Lipové teprve čeká. Ti si předsevzali za cíl jeho plnou uměleckou a historickou rehabilitaci, což v podstatě znamená jeho obnovu do původní podoby z roku 1741. Finančně to odhadem obnáší investici cca 600 milionů korun (v současnosti). Je jasné, že bez pomoci státu, evropských fondů a významných mecenášů to není dosažitelné. Ale pokud se to podaří, bude zámek snad poprvé ve své historii zpřístupněn běžné veřejnosti a pak by měl sloužit jako významné regionální kulturní centrum a zázemí pro služby cestovnímu ruchu.

ZÁMEK V LIPOVÉ JAKO KALENDÁŘ - DNES BOHUŽEL TRHACÍ

Naposledy jsem se byl na stav zámku v Lipové podívat na podzim 2018. Člověku se nechce věřit, že jeho obnova je vůbec možná. Mohutné trhliny ve zdech a rozpadající se portály selskému rozumu naznačují, že by bylo nejlépe to celé strhnout a postavit znovu (památkáři prominou). Ale jiskřičku naděje i v tomto případě zažíhá podobný vzorový příklad zámku ve Šluknově, který v roce 1986 také totálně vyhořel a následně děsivě zchátral. Po letech se ale s nemalým úsilím města našly prostředky i skvělí řemeslníci, kteří tamnímu zámku dali novou tvář dle původnímu vzoru, tak umně vyvedenou, že se turistickému návštěvníkovi vůbec nechce věřit tomu, že se pohybuje v podstatě v novostavbě. Jenže faktem zůstává, že lipovský zámek je asi tak čtyřikrát větší. Původně měl prý sedm schodišť (jako dnů v týdnu), dále dvanáct komínů (jako měsíců v roce), 52 pokojů (jako týdnů v roce) a 365 stavebních otvorů, tzn. oken a dveří.

LIPOVÁ VÍTÁ ÚČASTNÍKY MODRÉHO PUTOVÁNÍ

Zámek v Lipové navštěvuji pravidelně s partou přátel vždy na konci května, kdy pořádám tradiční etapový pochod „Modré putování Šluknovskem“ (viz odkaz níže). Tato památka se nachází přímo na modré turistické trase vedoucí kolem celého Šluknovského výběžku od Zeleného kříže u Brtníků až do Varnsdorfu. Zdejší zastavení patří mezi nejvýznamnější nejen kvůli zámku a nádhernému Zámeckému rybníku, ale také díky expozici podstávkového domu v Lipové (infocentrum, expozice geologie), kostelíku sv. Šimona a Judy a dalším vzorně opečovaným památkám. Rád tuto hezkou malou obec pochválím za to, že na Šluknovsku nepochybně patří mezi leadery cestovního ruchu. A to nejen proto, že se zde starají o památky, ale též za množství zajímavých akcí pořádaných pro veřejnost. Co se zámku týče, budu další osud této významné pamětihodnosti sledovat a o zajímavých novinkách budu v Turistickém magazínu reportovat

Fotografie k článku:

Zámek v Lipové na Šluknovsku

Foto: Martin Zíka

K zámku v Lipové na Šluknovsku vede modrá turistická značka přímo z centra obce (autobusová zastávka, podstávkový dům) po hrázi rybníka, kterou zpevňují prastaré lípy pamatující zlaté zámecké časy. Právě tudy jezdily panské kočáry se Salmy a Thun-Hohensteiny.

Zámek v Lipové na Šluknovsku - stav 2018

Foto: Martin Zíka

A to teda musí být pořádný kus nadšení a zápalu pro věc, dát tohle celé do kupy. Jan Rapin ze spolku Via Tempora Nova (současný majitel zámku v Lipové) však ani na vteřinu nepochybuje, že se to jednou podaří. A starosta Pavel Svoboda mu přitakává. Lidé kroutí hlavami, že „dva blázni se sešli“, ale přiznejme si, že velké věci bez „bláznů“ dělat prostě nejdou.

Zámek v Lipové na Šluknovsku - stav 2018

Foto: Martin Zíka

Tohle zrekonstruovat? Tak to bude, dle mých zkušeností, boj s památkáři na život a na smrt.

Zámek Lipová na Šluknovsku - stav 2018

Foto: Martin Zíka

Rozvaha účetního: „Tak to máme - znovu zaplatit 365 oken, 52 pokojů, dvanáct komínů, sedm schodišť... na to střechu zvící fotbalového hřiště, dovnitř nějaké vybaveníčko... bratru za šest set mega!

Zámecký park v Lipové - stav 2018

Foto: Martin Zíka

Ale něco se už podařilo. Revitalizovaný zámecký park v Lipové opět slouží veřejnosti, u rybníka jsou nové stezky a lavičky. Postupně krok za krokem a ono si to cestu najde.

Zámecký rybník v Lipové - Šluknovsko

Foto: Martin Zíka

Zámek v Lipové stojí přímo u velkého Zámeckého rybníka, což je nepochybně nejkrásnější vodní plocha na Děčínsku. Rybník byl postaven v letech 1675 až 1677 říšským hrabětem Janem Jiřím Slawatou z Chlumu a Košumberka. V létě tudy můžete podniknout parádní výlet z Lipové k Jáchymově kapli, pak do Lobendavy a přes Anenský vrch a kolem Vlčích pramenů okruhem zase novou alejí zpátky do Lipové (cca 10 km).

Zámek Lipová na Šluknovsku je vítaným zastavením na trase Modrého putování.

Foto: Martin Zíka

Pohled, který se účastníkům etapového pochodu „Modré putování Šluknovskem“ nabízí již několik let. Mohutné torzo lipovského zámku napovídá, že tohle místo muselo v osmnáctém a devatenáctém století uživit spoustu krků. No a v budoucnosti? Když se to povede, opět tu vznikne díky cestovnímu ruchu mnoho pracovních příležitostí pro místní obyvatele.


Dostupnost po značených trasách:

Přímo kolem zámku Lipová vede modrá trasa (Modré putování) z Brtníků do Varnsdorfu.


Naučná stezka „Kolem zámeckého rybníka v Lipové“ vede od infocentra v centru obce (podstávkový dům) kolem zámku Lipová a končí u restaurace U pytláka.


Obcí Lipová prochází cyklotrasa 3041 (mikulášovice - Sohland hranice), ze které lze k zámku odbočit.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: