Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Děčínsko

Autor článku:

Věra Šnajdrová

Věra Šnajdrová

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 31.01.2019

AKTUALIZACE: 6.2.2019

Klub českých turistůRozhledna - vyhlídka

Rubrika: Reportáž z akce / Rozhledna - vyhlídka

Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko

TŘI KRÁLOVÉ JEDOU K NÁM!

Zahájení turistické sezony výstupem na Tanečnici!

Trocha historie vrchu Tanečnice, průběh výstupu, posezení s přáteli, hosté z Benešova nad Ploučnicí, seznámení s programem na letošní rok, příchod tří mudrců.

Tři mudrcové

Foto: Věra Šnajdrová

Příchod tří mudrců Kašpara, Melichara a Baltazara.

Stalo se tradicí, že na Tři krále zahajuje KČT Šluknov sezonu výstupem na Tanečnici a nejinak tomu bylo i letos. Podle prastaré pověsti chodila na vrch tančit, a svádět tak myslivce, krásná dívka - tanečnice. Dívka již dávno myslivce tancem nesvádí, ale Tanečnice - rozhledna tu stojí v plné kráse a vábí pocestné zblízka i zdaleka. K nim patříme i my.

OBLÍBENÝ CÍL OD DEVATENÁCTÉHO STOLETÍ

Již koncem 19. století zde byla zásluhou turistů postavena na vrchu ve výšce 598 m n. m. dřevěná rozhledna, která se zakrátko stala oblíbeným výletním cílem milovníků přírody. V roce 1903 byla zničena větrnou bouří. Pouhé dva roky a za podpory hraběte Reifferscheidta stála na vrchu nová 28 metrů vysoká zděná osmiboká rozhledna se 138 schody na ochoz, z kterého lze shlédnout krajinu Šluknovska, Lužické hory i Saské Švýcarsko.

VÝSTUP NA TANEČNICI POD VEDENÍM HELENKY

V sobotu 5. ledna jsme se pod vedením vedoucí Heleny Landové sešli v Tomášově a po krátkém odpočinku jsme se vydali lesní cestou na 5 km vzdálenou rozhlednu. I přes nepřízeň počasí a špatný terén jsme byli za slabé dvě hodinky v cíli. Kdo měl sílu, vystoupal na rozhlednu, ostatní zamířili rovnou do hostince.

DOTANČILI I TŘI KRÁLOVÉ

Jedlo se, pilo, sušilo a plánovalo. Akce se zúčastnil radní města Benešova nad Ploučnicí pan Kořan se svými přáteli, a na oplátku nás pozval na Den turistiky 14. září. Zlatým hřebem odpoledne byl příchod tří mudrců Kašpara, Melichara a Baltazara a za zpěvu "My tři králové jdeme k vám" nám rozdali dary. Zpáteční cesta rychle uběhla a již jsme se loučili s příslibem brzy na shledanou přátelé!

Fotografie k článku:

Tři mudrcové Rozhledna Tanečnice u Mikulášovic na Děčínsku

Související odkazy:

MAPAODBOR KČT
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 11.03.2019

Dobrý den ,v článku je chyba ,p.Koran se akce KČT neúčastnil, radní města s námi neturistuji. ( ani o náš odbor nejeví zájem) Zdena Ušáková, KČT Benešov nad Ploučnicí

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: