Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Ústecko

Autor článku:

Karel Punčochář

Karel Punčochář

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 08.02.2019

AKTUALIZACE: 24.3.2019

Klub českých turistůZajímavá událost

Rubrika: Retrospektiva / Zajímavá událost

Region: Ústecko • Destinace: České středohoří

JAK SE STAVÍ POMNÍK

ANEB POCTA MALÍŘI E. G. DOERELLOVI

Na začátku, jednoho podzimního dne roku 2015, jsme se bavili s kolegy 1. Stolní společnosti U Vlastence tak jako vždy o všem možném, když tu František Málek, známý to přítel dálek, vnesl do probíhající debaty nápad uctít památku známého malíře Ernsta Gustava Doerella, po kterém je pojmenovaná jedinečná vyhlídka na labské údolí obklopené vrcholky Českého středohoří na žluté turistické značené trase nedaleko Dubiček na Ústecku.

E. G. Doerell: krajina Českého středohoří s hradem Hazmburk/Klapý

Foto: Karel Punčochář

Kopie obrazu malíře E. G. Doerella zachycující krajinu Českého středohoří s hradem Hazmburk, jehož český název je Klapý.

KDO BYL E. G. DOERELL

Ernst Gustav Doerell se narodil 22. srpna 1832 ve Freibergu v Sasku a zemřel 18. března 1877 v Ústí nad Labem. Doerell se řadí do proudu českého pozdně romantického krajinářství 3. čtvrtiny 19. století. Velký vliv na něj měl jeho učitel na pražské Akademii, bytostný romantik, Max Haushoffer, který jej nejspíš nasměroval k malbě bizarních přírodních útvarů a neobvykle divokých krajin. K tomu je ostatně jedinečná krajina Českého středohoří jako stvořená. Jeho obrazy jsou svědectvím, jak vypadala krajina Ústecka a Českého středohoří v 19. století na počátku období industrializace. Některé jeho obrazy spravuje Severočeská galerie výtvarných umění v Litoměřicích.

CO Z NÁPADU VYPLYNULO

Na místě vyhlídky bylo od nepaměti torzo podstavce neznámého původu z čedičového kamene a nedávno instalovaná lavička. Padl tedy návrh vystavět na torzu z místních kamenů jednoduchou mohylu a osadit ji bustou malíře nebo pamětní deskou.

JAK TO BYLO DÁL

Něco postavit, ať už je to cokoliv, není v naší zemi jen tak. Nejdříve jsme museli zjistit, komu patří příslušná parcela a domluvit se na tom, že bude vhodné do záměru zapojit Klub českých turistů, Muzeum města Ústí nad Labem a starostu obce Řehlovice, která je majitelem pozemku zmíněné vyhlídky a také nainstalovala lavičku. Nehledě na to, že bylo k postavení mohyly nutné i povolení Správy chráněné krajinné oblasti České středohoří. Po vzájemné dohodě o podobě pamětní desky ji Muzeum zadalo k výrobě kamenické firmě paní Ireny Fišerové v Kadani a postavení mohyly se zabudováním pamětní desky provedl šikovný řemeslník obce Řehlovice pan Václav Fürbach.

ODHALENÍ HOTOVÉHO DÍLA

Ke slavnostnímu odhalení pomníku došlo v sobotu 26. srpna 2017 za účasti turistické veřejnosti bohužel za vydatného deště. Odhalení byl přítomen i starosta Řehlovic pan Josef Macháček a ředitel muzea města Ústí nad Labem pan Mgr. Václav Houfek, který navzdory dešti přednesl o malíři Doerellovi zajímavý projev. Duchovní otec nápadu, František Málek, se slavnostního odhalení už bohužel nedožil.

Fotografie k článku:

E. G. Doerell: krajina Českého středohoří s hradem Hazmburk/Klapý Panorama z Doerellovy vyhlídky u Dubiček Původní stav vyhlídky v r. 2013 Účastnící jednání ředitel muzea Ústí n. L. Mgr. Václav Houfek a starosta Řehlovic Josef Macháček Projev ředitele muzea Mgr. Václava Houfka při odhalení pomníku Skupinové foto účastníků slavnostního odhalení pomníku

Související odkazy:

MAPAODBOR KČT
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 09.02.2019

Tak o tomhle místě jsem vůbec nevěděl. Díky, určitě se tam na jaře vydám. Martin Zíka

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: