Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Teplicko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Kamenické vyhlídky # ZOO Ústí nad Labem Depandance Bušeranda Janov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa Zubrnický motoráček Rozhledna Lucemburkův kopec

Publikováno: 28.8.2019

AKTUALIZACE: 29.5.2020

Klub českých turistůTechnická památka

Rubrika: Reportáž z akce / Technická památka

Region: Teplicko • Destinace: Krušné hory

MIKULOVSKÁ ŠTOLA LEHNSCHAFTER

Unikátní stříbrný důl v Krušných horách přibližuje turistům práci středověkých horníků

Krátce před tím, než byly v roce 2019 zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO vybrané památky Hornického regionu Erzgebirge / Krušnohoří, jsme navštívili stříbrnou štolu Lehnschafter nacházející se kousek pod železniční zastávkou v Mikulov v Krušných horách. Zážitek to byl natolik zajímavý, že jsme se domluvili jej v blízké budoucnosti prohloubit, a to doslova. Prolezli jsme totiž pouze část jednoho patra, přičemž lze sestoupit mnohem hlouběji.

Štola Lehnschafter - Krušné hory

Foto: Martin Zíka

Před prohlídkou štoly Lehnschafter v Mikulově v Krušných horách vyfasujete ochranné pomůcky a informace o dolování stříbra. Po vyslechnutí přednášky byste se jako středověcí horníci asi živit nechtěli. Ale jejich dřina vytvořila z dnešního pohledu skvělou příležitost pro rozvoj cestovního ruchu.

Horský pohraniční hřeben na severu Čech nazývaný Krušné hory poskytoval rodinám kovkopů živobytí od dávného středověku. Na místech, kde se díky pohybu zemské kůry a následné eroze dostaly k povrchu rudné žíly, vznikaly průzkumné štoly, z nich některé se postupem času změnily v rozsáhlá důlní díla s mnoha kilometry chodeb. Tak tomu bylo i v Mikulově pod horou Pramenáč, kde komplex vzájemně propojených a dosud zmapovaných štol čítá dvanáct pater a zasahuje do hloubky 270 metrů.

TĚŽIT SE V MIKULOVĚ ZAČALO PŘED PŮL TISÍCILETÍM

Těžba na tomto dole probíhala v rozmezí let 1500 až 1858. Hlavním důvodem těžby bylo dobývání stříbra a pak také dalších doprovodných rud. Díky tomu, že v letech 1997 až 2013 bylo provedeno zprůchodnění a zabezpečení štoly Lehnschafter, je tato nyní za poplatek zpřístupněna turistické veřejnosti, pochopitelně pod vedením zkušeného průvodce. Postupně probíhá zprůchodnění dalších štol, protože od roku 2014 je celý důlní komplex vyhlášen kulturní památkou ČR, o kterou se stará Krušnohorská důlní o.p.s.

V NABÍDCE JSOU TŘI PROHLÍDKOVÉ OKRUHY

Aktuálně jsou návštěvníkům k dispozici tři prohlídkové trasy (vstupné 2019: trasa A 100 Kč, trasa B 120 Kč, trasa C 150 Kč, děti sleva 50%). My jsme se rozhodli pro začátek absolvovat nejkratší hodinovou trasu, protože jsme moc netušili, do čeho jdeme. Před vstupem jsme si oblékli ochrannou kombinézu, vyfasovali helmu s baterkou a vyslechli stručný výklad o historii dolu a bezpečnostní pokyny. Poté jsme se zanořili hlubin hory vedení průvodcem a úzkými kolejničkami důlního vláčku.

UŽ JSTE ZAŽILI ABSOLUTNÍ TMU?

Nutno podotknout, že jsme se místy soukali úzkými průchody, takže tento druh zážitku nelze doporučit lidem, kterým nedělají dobře stísněné prostory. Naopak lidem dobrodružného ražení rovnou doporučuji zakoupit si nejdelší prohlídku, protože to stojí za to. Čas od času se dostanete do větších dobývacích prostor, kde pokračuje výklad průvodce prošpikovaný různými zajímavostmi, jako je třeba předvedení absolutní tmy, ukázka pravého středověkého hornického kahanu či předvedení středověkého kutání v reálných podmínkách.

SPECIALITY PRO FAJNŠMEKRY

Bylo nám sděleno, že pro menší skupinu lze objednat speciální prohlídku, která trvá třeba 6 hodin a lze při ní navštívit místa, která do běžných okruhů z časových důvodů nejsou zařazena, což jsou například další štoly s názvem Milá paní, Všech svatých, Křížová a další. Ambiciózním plánem provozovatelů Mikulovského důlního komplexu je znovu vybavit prohlídkové okruhy dobovým technickým zařízením včetně sedmnáctimetrového dřevěného důlního kola, což by byl unikát v oblasti celých Krušných hor.

KE ŠTOLE SE DOSTANETE MOLDAVSKOU DRÁHOU T8

Zajímavostí mikulovského důlního díla například je, že některé štoly protínají mikulovský tunel horské železnice z Mostu do Moldavy v Krušných horách. Touto vřele doporučuji do Mikulova přijet, protože jízda po této trati je další zajímavý zážitek. Od mikulovského nádraží se ke štole dostanete za cca 10 minut chůze z kopce. Odbočka vpravo ke štole Lehnschafter je vyznačena ukazatelem. Jak jsem již zmínil, skupinové a speciální prohlídky je potřeba objednat předem na čísle 774 376 038 či mailem hornickemuzeum@volny.cz. Podrobné informace jsou k dispozici na www.stolamikulov.cz.

KRUŠNÉ HORY NA SEZNAMU UNESCO

Na seznam UNESCO je od roku 2019 zapsáno celkem 14 památek hornického regionu Erzgebirge / Krušnohoří, které se nacházejí na české i německé straně pohoří. Patří sem například Hornická krajina Jáchymov, Hornická krajina Abertamy – Boží Dar – Horní Blatná, Rudá věž smrti, Hornická krajina Krupka a Hornická krajina Mědník. Takže mikulovská štola Lehnschafter není zdaleka jediná, která umožňuje navštívit nitro Krušných hor. Každopádně však patří mezi největší a nejzajímavější, mimo jiné také proto, že se její provozovatel snaží o zachování dobové autenticity tohoto stříbrného dolu.Fotografie k článku:

Štola Lehnschafter - Krušné hory Důlní dílo Mikulov v Krušných horách - Štola Lehnschafter Důlní dílo Mikulov v Krušných horách - Štola Lehnschafter Důlní dílo Mikulov v Krušných horách - Štola Lehnschafter Důlní dílo Mikulov v Krušných horách - Štola Lehnschafter Důlní dílo Mikulov v Krušných horách - Štola Lehnschafter Odvodňovací důlní zařízení - štola Lehnschafter v Mikulově

Dostupnost po značených trasách:

Do Mikulova v Krušných horách vede modrá trasa z Dubí na Bouřňák. V Mikulově se musí ke štole odbočit doprava po silnici „K nádraží“.


Kolem štoly vede tzv. Mikulovský okruh (18 km, převýšení 600 m) vyznačený černým místním značením.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPADALŠÍ INFO

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:


Komentováno: 09.10.2019

Velice zajímavá zkušenost, trochu adventura. Líbí se mi, že to není vymazlené pro paničky s jehlovými podpatky a že se člověk může podívat, jak se opravdu kutalo ve středověku. Příště si dám větší okruh. Viktor z Roudnice

NAŠE TIPY:

Kamenické vyhlídky # ZOO Ústí nad Labem Depandance Bušeranda Janov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa Zubrnický motoráček Rozhledna Lucemburkův kopec

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: