Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Roudnicko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 14.03.2019

AKTUALIZACE: 19.2.2020

Klub českých turistůFlóra (rostlinstvo)

Rubrika: Reportáž z akce / Flóra (rostlinstvo)

Region: Roudnicko • Destinace: mimo destinaci

KDE ROSTE SNĚŽENKA PODSNĚŽNÍK?

Děčínští turisté navštívili přírodní památku Dobříňský háj u Roudnice

Každoroční výpravu za bledulemi do Pekelského údolí letos děčínským turistům zhatila živelná událost. Zřícení skalního bloku zapříčinilo uzavření této oblíbené naučné stezky. Nicméně jaro ťuká na dveře a je třeba ho náležitě přivítat v objetí prvních květin. Proto jako náhradní alternativa byla zvolena jiná lokalita - Dobříňský háj u Roudnice je znám především kobercovým výskytem sněženek, což se potvrdilo.

Sněženky v Dobříňském háji

Foto: Jana Málková

Tak je to pravda, rostou. Řeč není o houbách, ale o sněženkách v Dobříňském háji.

Ranním vlakem se výprava KČT Děčín dopravila (s přestupem v Ústí nad Labem) na stanici Dobříň, odkud je to k chráněné lokalitě jen půl kilometru. Je nutné se orientovat dle mapy a poptat se na cestu místních, protože turistické značení zde chybí (pozn.: naučnou stezku by si místo zasloužilo). Dobříňský háj je přírodní památkou od roku 2011 a nachází se přímo na levém břehu řeky Labe. Od vlaku můžete projít obcí Dobříň kolem rodného domu básníka Josefa Hory (zde pamětní deska). Kousek za malou vinicí vítá s otevřenou náručí košatých větví příchozí hosty mohutný památný dub, strážce posvátného háje. Sem asi chodil pan Hora pro inspiraci.

Načasováno jsme měli dobře. Přijeli jsme 9. března a všude kolem nás se třpytily tisíce drobných bílých kvítků sněženek podsněžníku (uspokojující satisfakce za ty bledule). Nezasvěcenému návštěvníkovi to tady přijde jako obyčejný lesík, ale znalec by vám vysvětlil, že právě stojíme na jednom z posledních kousků luhu v záplavovém území řeky Labe, kterých v našem kraji už moc nezbylo. A v informacích o tomto místě se píše, že se tu vyskytují ohrožené druhy hmyzu a kromě sněženek zde rostou další kytičky se zajímavými názvy (sasanka pryskyřníkovitá, dymnivka dutá, pižmovka mošusová či křivatec žlutý).

A tak se kocháme a procházíme Dobříňským hájem, který má na délku jen něco málo přes jeden kilometr. U mohutných dubů zkoušíme energii, jestli míza už táhne. A pak už táhneme také, zamáváme sněženkám a vydáváme se po cyklostezce absolvovat procházku Roudnicí, kde je moc pěkný barokní Lobkowiczký zámek, prý čtvrtý největší v České republice. Ale o něm se podrobněji zmíníme v jiném článku Turistického magazínu.

Fotografie k článku:

Sněženky v Dobříňském háji Sněženky v Dobříňském háji Přírodní památka Dobříňský háj brzy na jaře. Památný dub v Dobříňském háji. Turisté v Dobříňském háji Lobkowiczký zámek v Roudnici nad Labem.

Související odkazy:

MAPAODBOR KČTDALŠÍ INFO
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: