AKTUALIZACE: 6.9.2024
Publikováno: 17.6.2019
Rubrika: Pozvánka na akci / Jinak zajímavé místo
Region: Mostecko • Destinace: Krušné hory
POZVÁNKA NA 19. MEMORIÁL PLUTO
Pochod k uctění památky 65 horníků a důlních záchranářů, obětí důlní katastrofy.
Zahájení i ukončení pěších a cyklistických tras proběhne u dvou pomníků důlního neštěstí. Start je 7. 9. 2024 mezi 7.00 - 10.30 hodin v Litvínově u velkého pomníku obětem tragédie v ulici Tyrše a Fügnera. Cíl je v kulturním domě v Louce. Již tradičně s obcí spolupracuje litvínovský odbor KČT.
Foto: Václav Novotný
ÚČastníci akce MEMORIÁL PLUTO před pomníkem obětem tragédie na Dole Pluto II. v Litvínově - místo hlavní pietní vzpomínky. Při 30. výročí důlního neštěstí (3. 9. 2011) startovala od pomníku cyklistická štafeta.
19. MEMORIÁL PLUTO - 7. ZÁŘÍ 2024:
Pěší trasy 5 až 22 km jsou vedeny pod Krušnými horami v okolí Litvínova, nejkratší trasa 5 km je vhodná pro rodiče s dětmi. Startovné činí 15 Kč, děti do 15 let zdarma.
Cyklotrasy 20 až 60 km.
Zahájení 7.00 - 10.30 hodin u pomníku důlní katastrofy v Litvínově, ulice Tyrše a Fügnera.
Pietní akce proběhne v 13.30 hod. u pomníku důlní katastrofy v Louce u Litvínova, tradičně pokládají květiny obětem důlního neštěstí na dole Pluto II, k němuž došlo 3. září 1981. Památník stojí naproti kulturnímu domu vedle kaple sv. Antonína Paduánského (jednolodní kaple pochází z r. 1834).
Pro účastníky je připraven diplom a v cíli malé občerstvení. Zvláštní ocenení získají nejmladší, nejstarší a nejvzdálenější účastníci Memoriálu Pluto.
Informace podá Mgr. Květa Drdová - tel.: 728 861 382.
- - - - - - - - - - - -
Při účasti na pochodu MEMORIÁL PLUTO se můžete seznámit s několika místními zajímavostmi, zejména s těmi, které souvisejí s těžbou uhlí.
TRAŤ Z MOSTU NA MOLDAVU JE TECHNICKOU PAMÁTKOU
V souvislosti s pochodem je třeba zmínit odvážně vedenou železniční trať, která byla postavena především kvůli přepravě uhlí z mosteckého revíru přes hřeben Krušných hor do Saska. Trať Most - Moldava postavená v souvislosti s rozšiřující se těžbou uhlí v letech 1877 - 1884 vede ve složitém horském terénu. Je skvělou ukázkou technické vyspělosti. Od roku 1998 je úsek trati Louka u Litvínova - Moldava zapsán mezi kulturními památkami České republiky. O zápis se výrazně zasloužil člen KČT Litvínov Michal Švec.
LOUKA U LITVÍNOVA MÁ HISTORICKÉ NÁDRAŽÍ
Město Horní Litvínov prosadilo přímluvou ve Vídni otce a syna Czedikových, aby zamýšlené nádraží bylo vybudováno v místě křižovatky dvou tratí Most - Moldava a Chomutov - Podmokly. Bylo otevřeno r. 1893. Poloha staniční budovy je proto atypická. Leží na okraji areálu kolejiště, blíže k Litvínovu. Budova je příkladem objektu z poslední třetiny 19. století.
PAMÁTKA NA VZNIK ČSR
Na historickém nádraží najdeme pamětní tabuli svědčící o zápasu mladé Československé republiky o její celistvost: „V BOJI O ZDEJŠÍ NÁDRAŽÍ PADLI DNE 30. 11. 1918 ČS. DOBROVOLNÍCI BEDŘICH KOSTROUN Z KONOBRŽE A JOSEF ŠUPÍK Z RŮŽODOLU“. Obě jmenované obce již zanikly v minulém století v důsledku těžby. Tabule pocházejí z počátku 90. let minulého století.
HRAD KOST V LOUCE U LITVÍNOVA?
Ano, vlevo před památkovou budovou nádraží stojí model hradu Kost. Postavil ho krátce po válce hradlař František Jeník (1903 - 1984). Jeho syn František (1926 - 2014) byl velmi aktivním členem odboru turistiky Litvínov. Jeho dcera Mgr. Milana Štveráčková vykonávala 16 let funkci starostky Louky. Stále pracuje v zastupitelstvu. Několikrát se postarala o opravu dědečkova hradu a aktivně spolupracuje při organizaci Memoriálu.
KČST HORNÍ LITVÍNOV BYL ZALOŽEN V LOUCE
Jiný aktivní turista, metodik bývalé Oblasti KČT Most - Louny a rodák z Louky Václav Hlávka (1938–2003) objevil, že v r. 1925 v Louce v hospodě U Krňoula proběhla ustavující schůze Klubu československých turistů Horní Litvínov. V hostinci se scházely české spolky, byla tu tělocvična Sokola.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: