Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Lounsko

Autor článku:

Karel Veselý

Karel Veselý

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

VRCH OBLÍK

Bazanitový vrch 510 m n. m.

Výrazný vrchol v jihozápadní části Českého středohoří.

Národní přírodní rezervace Oblík (pohyb po vyznačené stezce).

Archeologické naleziště (nález keltské spony).

Výskyt vzácných rostlin.

Skvělý kruhový výhled.

Lokalita: Lounsko.

VRCH OBLÍK

Bazanitový vrch 510 m n. m. • Výrazný vrchol v jihozápadní části Českého středohoří. • Národní přírodní rezervace Oblík (pohyb po vyznačené stezce). • Archeologické naleziště (nález keltské spony). • Výskyt vzácných rostlin. • Skvělý kruhový výhled. • Lokalita: Lounsko.

AKTUALIZACE: 26.2.2024

Publikováno: 07.6.2020

Hory - vrcholy

Rubrika: Hory - vrcholy

Region: Lounsko • Destinace: České středohoří

NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE OBLÍK

Jarní výlet na jihozápadní okraj CHKO České Středohoří

Protože cítím, že mám v sobě trochu keltské krve, vítám příchod jara tak trochu pohanským způsobem. Vydávám se vybaven fotografickým harampádím do západního středohoří, abych zde vykonal obřadní rituál zvěčnění prvních jarních květů. Ten je spojen s výstupem na vrch Oblík, což je jeden z nejzajímavějších turistických cílů na Lounsku.

Vrch Oblík na Lounsku - CHKO České středohoří

Foto: Karel Veselý

Fešák Oblík v dávné geologické historii chrlil dým a lávu. Dnes je oblíbeným cílem turistů a botaniků.

Na jihozápadním cípu Českého středohoří jsem se ocitl díky službám známé Švestkové dráhy. Je to jedna z turistických tratí Ústeckého kraje. Protože zastávka u Sinutce byla pohříchu zrušena, musel jsem vystoupit už v Libčevsi a absolvovat poměrně nepříjemný úsek po silnici ke křižovatce k Charvátcům. Jestli to Ústecký kraj myslí s rozvojem turistiky vážně, pak bych se opravdu přimlouval za obnovení zastávky Sinutec, kam by pak mohla být prodloužena zelená turistická trasa z Mnichova, čímž by se přístup k vrchu Oblík (a nejen k němu) výrazně zpříjemnil.

ŠPACÍR KRAJINOU BÝVALÝCH SOPEK - OBLÍK JE JEDNA Z NICH

Prošel jsem kolem letiště Charvátce, které je základnou fanoušků vzdušných radovánek. Nedaleký kopec Raná je od nepaměti rájem rogalistů a i z Oblíku rádi startují vyznavači padákového létání. Po pěti kilometrech jsem se konečně u kapličky svatého Jiří v Mnichově napojil na zelenou turistickou trasu k Oblíku. Hned se šlo o poznání lépe a plně jsem si užíval barevnou mozaiku polí s výraznými až jásavými plochami právě žlutě kvetoucí řepky. Lounsko je především zemědělský kraj a procházka mezi rozkvetlými lány je vskutku duševní vzpruhou.

NA JAŘE JE OBLÍK V PLNÉM KVĚTU

Výstup na vrchol Oblíku jsem prokládal četnými fotografickými zastávkami a zkoumáním unikátní flóry. Právě zde se v období jara demonstruje síla a krása probouzející se přírody v podobě různobarevně kvetoucích kvítků. Informační panel upozorňující na to, že se nacházíme v národní přírodní rezervaci (NPR Oblík vyhlášena r. 1967), návštěvníkům říká, že tato lokalita je cenná jedinečnou stepní vegetací a faunou mezinárodního významu. Botanici zaznamenali výskyt hlaváčku jarního, koniklece lučního, kavylu vláskovitého a jejich kolegové zoologové zde objevili roháče obecného, motáka pilicha, dudka chocholatého a spousty chrobáků, mezi nimi i vzácné druhy. Nicméně běžný turista zde ocení hlavně skvělý kruhový výhled.

NA VRCHOLU OBLÍKU (509 m n. m.)

Vrch Oblík původně vytvořila třetihorní sopka, jejíž skalnaté těleso se během milionů let vlivem eroze postupně rozpadalo, až nabylo tvaru, které tomuto vrchu dalo jméno. Na jeho vrcholu je kamenný sloupek symbolicky připomínající, že toto místo bylo od pradávna navštěvováno lidmi za účelem mystických rituálů a slavností (byla zde například nalezena keltská spona).

Dříve, tzn. od konce patnáctého století, zde stály vrcholové kapličky, k nimž se konaly svatojiřské poutě. Kapličky se bohužel do dnešních časů nedochovaly. Opět se ukázalo, že mocná síla přírodních božstev má navrch nad lidskými výmysly. Oblík je fascinující místo předurčené k rozjímání o živlech. Je stvořené ohněm, spjaté se zemí, ošlehané větrem a bičované vodou. Zážitek z místa umocňují nádherné výhledy, které by nás měly přimět k zamyšlení, jak obdivuhodné místo ve vesmíru je naše křehká planeta.

Z OBLÍKU K FROTZELOVĚ ROZHLEDNĚ

Obšťastněn scenérií rozkvetlé krajiny jsem pak po zelené trase směřoval z Oblíku dolů k Dobroměřickému rybníku a k Červenému vrchu, kde stojí Ejemova turistická chata. Její součástí je dřevěná Frotzelova rozhledna (v péči KČT Louny). I z ní jsou úchvatné výhledy na České středohoří, Lounsko, pohoří Džbán, Krušné i Doupovské hory.

ODEMYKÁNÍ ČERVEŇÁKU

Na Ejemově chatě je možné se o víkendech od dubna do října občerstvit (pivo Zichovec, utopenec, aj.). Dne 23. března 2024 to bude právě čtvrt století, kdy na této chatě proběhne turistický rituál „Odemykání Červeňáku“, čímž bude zahájena turistická sezóna v Dolním Poohří.

PARÁDA, ALE BYLO BY CO ZLEPŠOVAT

Celá trasa s cílem v Lounech měřila 18 km a mohu ji vřele doporučit, ačkoli by bylo dobré pro turisty (a tedy i pro Švestkovou dráhu) vyřešit počáteční úsek Sinutec - Mnichov, což by měla být úloha destinačního fondu pro České středohoří.

Fotografie k článku:

Vrch Oblík na Lounsku - CHKO České středohoří NPR Oblík na Lounsku - CHKO České středohoří Švestková dráha - stanice Libčeves Letiště Charvátce Turistické rozcestí v Mnichově na Lounsku. NPR Oblík na Lounsku - CHKO České středohoří Hlaváček jarní NPR Oblík na Lounsku - CHKO České středohoří NPR Oblík na Lounsku - CHKO České středohoří NPR Oblík na Lounsku - CHKO České středohoří NPR Oblík na Lounsku - CHKO České středohoří Raná na Lounsku Červený vrch s Frotzelovou rozhlednou u Loun (pohled z Oblíku) Červený vrch s Frotzelovou rozhlednou u Loun.

Dostupnost po značených trasách:

Na vrch Oblík vede zelená turistická trasa z Loun do Mnichova.


Kolem vrchů Oblík, Srdov a Brník prochází cyklotrasa č. 232.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 17.07.2021

Nádherné kruh. foto. Promiň Karle hist. vsuvku. Karlové jsou v KČT ti NEJ. Goszler v KČT Louny r. 1902 "založil Kroužek označovací (natěrací), který by se ujal ochotně označovati cesty v zanedbaných krajích okresu. Karel Goszler se stal hlavou tohoto podniku a zároveň je žádán, aby vyvolil k tomu vhodném spolupracovníky. S Ing. Jos. Ejemem se stali prvními značkaři. První vyznačená cesta vedla na vrch Oblík". Věřím, že nejstarší Karel 1865-1936 bude "označen" v Síni sl. č. t

Komentováno: 12.02.2024

... snad jsem poznal komentátora - Vašek Novotný (možná i V.Níč?) díky za krásné doplnění historie Oblíku Karel V. autor

Komentováno: 26.02.2024

Safra, na oblík si plánuju výlet už nejméně tři roky a furt mi to nevychází. Ale něco mne do těchto míst Českého středohoří magicky přitahuje. Tak letos! MZ

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Za posledním puchýřem
Piknik na Nordkapu
Ubytovna Hřebenovka Janov
Pension Rosalka
Na pravčickou bránu zdarma pro členy KČT
Turistická informační centra Ústeckého kraje
Turistický festival TURFEST.CZ 2024
Country festival Ronovské noty
Krupská smyčka 2024
Stezka odvahy 2024
Se Severem na Bukovku



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: