O ČEM PÍŠE:
CYKLOTRASA OHŘE
Národní cyklotrasa č. 6 |
Délka v ČR: 225 km |
Délka v SRN: 55 km (Valdštejnova cyklostezka) |
Na území Ústeckého kraje: 130 km (s variantami) |
Města na trase: Klášterec nad Ohří, Kadaň, Žatec, Louny, Libochovice, Bohušovice, Terezín |
Destinace: Dolní Poohří |
CYKLOTRASA OHŘE
Národní cyklotrasa č. 6 • Délka v ČR: 225 km • Délka v SRN: 55 km (Valdštejnova cyklostezka) • Na území Ústeckého kraje: 130 km (s variantami) • Města na trase: Klášterec nad Ohří, Kadaň, Žatec, Louny, Libochovice, Bohušovice, Terezín • Destinace: Dolní Poohří
AKTUALIZACE: 23.10.2024
Publikováno: 11.11.2022
Rubrika: Reportáž z akce / Cyklotrasa
Region: Ústecký kraj • Destinace: Dolní Poohří
NÁRODNÍ CYKLOTRASA OHŘE
Ústeckým krajem vede podél řeky Ohře dálková cyklotrasa č. 6.
Ústecký kraj je protkaný množstvím značených cyklotras. Některé jsou úplně pohodové, které zvládnou i malé děti, jiné zase pořádně vyšťaví i zdatné sportovce. Nyní si představíme národní cyklotrasu číslo 6 s oficiálním názvem Ohře. Ta patří do skupiny středně náročných a nabízí hodnotné zážitky každému, kdo se rád kochá krajinou i památkami. Takže nasedat a jedeme.
Foto: Martin Zíka
V obci Černýš u Perštejna je pěkné místo zvané Na Vyhlídce. Je to přímo na cyklotrase č. 6. Z ní vidíme do údolí řeky Ohře, vlevo jsou hory Doupovské, vpravo Krušné.
Národní cyklotrasa č. 6 vedená převážně podél toku řeky Ohře je stále živá. A to nejen proto, že po ní s oblibou putují vyznavači cykloturistiky, ale také proto, že její trasa se postupně rozvíjí a upravuje tak, aby procházela přes zajímavá místa a přitom vedla co nejméně po silnicích s automobilovým provozem. Takzvaná „šestka“ dnes začíná na hraničním přechodu Slapany u Chebu, kde navazuje (trochu nelogicky) na německou cyklotrasu podél říčky Odravy (nikoli Ohře). Ale od Chebu se už trasa pevně drží toku řeky Ohře, prochází celým Karlovarským krajem a u obce Boč vstupuje do kraje Ústeckého.
CYKLOTRASA OHŘE Z PERŠTEJNA DO LITOMĚŘIC
A právě úseku, kde národní cyklotrasa č. 6 prochází oblastí Dolního Poohří, se budeme věnovat v tomto článku. S děčínským Klubem českých turistů jsme ji projeli celou, abychom mohli zasvěceně referovat. Pokud byste se sem chtěli vydat i vy, pořádně si nastudujte předem všechny zajímavosti, abyste je neminuli. Na samotnou jízdu si vyčleňte nejméně dva až tři dny. A to nejen proto, že tento úsek měří více než 100 kilometrů, ale také proto, že některá místa jsou tak pěkná, že vydají klidně na několikahodinovou zastávku.
ZAČÍNÁME NEJKRÁSNĚJŠÍM ÚSEKEM NÁRODNÍ CYKLOTRASY Č. 6
Pokud přijedete vlakem, můžete vystoupit v Perštejně. Hned za ním je krásná vyhlídka na údolí řeky Ohře a okolní hory. Pak už cesta vede pohodlně podél vody do Klášterce nad Ohří s příjemnou zastávkou v areálu lázní Evženie. O kousek dál doporučuji prozkoumat zámecký park s unikátní křížovou cestou. Půvabný úsek mezi Kláštercem a Kadaní může být klasifikována jako cyklostezka (často je jako cyklostezka mylně označována celá cyklotrasa č. 6 ). Vede mimo silniční provoz podél řeky líně plynoucí do Kadaně. Toto město vsadilo na rozvoj cestovního ruchu a tak jeho bližší prozkoumání zabere klidně přes půl dne (klášter, rozhledna, hrad, krásné náměstí...). Vychutnejte průjezd nábřežím Maxipsa Fíka, které začíná u přehrady údolní nádrže, přes kterou trasa vede.
KOLEM VODNÍ NÁDRŽE NECHRANICE
Za Kadaní cyklotrasa č. 6 ještě kousek sleduje řeku, ale záhy už je vedena po běžných silnicích až k hrázi vodní nádrže Nechranice, což už rozhodně není žádná cyklostezka, ale cyklotrasa v pravém smyslu slova. Za pěkného počasí se vyplatí projet po hrázi a na šestku se vrátit spodní cestou k velkolepému splavu, jaký se jinde nevidí. Pak souběžně s modrou turistickou trasou, na které se nabízí několik pěkných koupacích míst, sjedete přes Libočany do Žatce. Zajímavé historické centrum tvoří hlavně náměstí s přilehlými uličkami, kde se dá dobře posedět v některé kavárně nebo restauraci. Pochopitelně se nabízí návštěva dnes už kultovního Chrámu chmele a Chmelového majáku, ale též doporučuji se zastavit v Kapucínské zahradě, což je oáza klidu v tomto rušném městě.
NACHMELENÁ TRASA K ZÁMKU STEKNÍKU
Výjezd ze Žatce je trochu nepříjemný (rušná silnice), ale záhy cyklotrasa Ohře odbočuje u Trnovan na silničku procházející mezi zelenými chmelnicemi až k zámku Stekníku. Tak tady je to místo českým pivařům zaslíbené. Škoda jen, že na Stekníku nefunguje pořádná degustační pivnice nebo minipivovar, ale třeba to časem někoho napadne. Jinak zámek Stekník má pěkné terasové zahrady a poznávací stezky Za příběhem chmele. Naše cesta vede dál přes vesničky, které mají skoro každá svůj zámek, leč veřejnosti nepřístupný. Další zajímavou zastávkou je Archeoskanzen v Březně, kde se mohou návštěvníci podívat, jak v těchto končinách žili naši pra, pra, prapředci. Řeka Ohře tady pěkně meandruje a proto si to cyklotrasa krátí a směřuje rovnou do Loun.
LOUNY A VÝHLEDY NA NEJZÁPADNĚJŠÍ KOPEČKY ČESKÉHO STŘEDOHOŘÍ
Také město Louny má interesantní historické jádro (kde se dá dobře utrácet). Chrám svatého Mikuláše zná asi každý. Už cestou k Lounům se naskýtají krásné výhledy na malebné kopce Raná, Oblík, Milá..., tvořící nejzápadnější hranici Českého středohoří. Vřele doporučuji udělat si odbočku z Loun přes Dobroměřice (kde je též kvalitní turistická ubytovna) na Červený vrch. Na něm stojí turistická chata s rozhlednou (akorát je třeba si vyčíhnout otvírací dobu). Trasa z Loun ubíhá dál po silničce kolem zrušeného pivovaru přes Černčice. U Slavětína, kde je pozoruhodný kostel, se nabízejí opět luxusní výhledy na středohoří.
ZÁMEK PÁTEK, VŠECH BLÁZNŮ SVÁTEK
Což ovšem myslím jen v dobrém. Jakmile sjedete po cyklotrase č. 6 do obce Pátek, vězte, že se nacházíte v samém srdci Dolního Poohří. Pátecký zámek má zajímavou historii a ještě zajímavějšího kastelána, který se rozhodl tomuto zdevastovanému sídlu Lobkoviců, Ditrichštejnů a strahovských premonstrátů vrátit lesk a slávu. V létě se zde konají různé kulturní akce, takže se může klidně stát, že když pojedete kolem, budete to mít i s hudebním či divadelním zážitkem (pokud s sebou vezete karimatku a spacák, můžete klidně po dohodě s kastelánem přechrupnout v podzámčí). Z Pátku stoupá cyklotrasa č. 6 do Stradonic. Bude-li zrovna vymazlený den, určitě neváhejte vytlačit kolo k rozhledně Stradonka. Dle mého názoru je to nejlepší vyhlídkové místo v Dolním Poohří (pominu-li výhledy z Hazmburku).
ZÁMEK LIBOCHOVICE A HRAD BUDYNĚ
Za Stradonicemi se cyklotrasa záhy noří do lesíku na pravém břehu řeky Ohře. Když se z něho vynoří, ocitáte se zanedlouho u mostu k Libochovickému zámku. Kromě samotného renesančního panského sídla si můžete prohlédnout i jeho sklepení, skleníky a rozsáhlý park plný květin. Libochovice jsou vyhledávaným turistickým centrem a díky tomu se tu najde nabídka příjemného občerstvení. Od Libochovic běží cyklotrasa č. 6 souběžně se Zlatou stezkou zemí hradů. Spolu procházejí lužními lesy podél Malé Ohře přírodním parkem Dolní Poohří až do Budyně. Jistě není náhodou, že místní hrad se zove vodní, protože vody (a za deště bahýnka) je tu opravdu dost. V areálu hradu se v letní sezóně rovněž koná řada zajímavých akcí, kterými si lze zpestřit výlet. Tak mne napadá, že před absolvováním cyklotrasy Ohře není od věci vyzkoumat, co se kde koná a obohatit tak své putování kulturními zážitky.
OD BUDYNĚ NIC MOC
U Budyně, kudy mimochodem v sezóně projíždí turistický Podřipský motoráček, v podstatě končí nejzajímavější úsek cyklotrasy č. 6 v Ústeckém kraji. Za obcí Písty se nastupuje na nepříjemně frekventovanou silnici vedoucí přes Doksany (kde je nepřístupný klášter a zámek) do Bohušovic. Poslední zajímavou a osvěžující zastávkou je Terezín, ale popravdě, kdo by se chtěl po pěkném výletě zastavovat na místě, kde se v době nacistické okupace děly takové hrůzy. Možná stojí za to projít si novou naučnou stezku Pevnost Terezín a pak pokračovat dál do Litoměřic, kde se cyklotrasa č. 6 napojuje na Labskou cyklostezku. Po té se dá pokračovat dál a dál až k Baltu, ale to už je úplně jiný turistický příběh.
SLUŽBY NÁVŠTĚVNÍKŮM NA CYKLOTRASE PODÉL OHŘE
Nemohu zapomenout výrok, který pronesl jeden turistický kolega, pravověrný středohoral, když se dozvěděl, že se chystám do těchto míst: „A co v tom Poohří, dyť tam nic není!“. Na základě vlastní zkušenosti musím říci, že neměl pravdu. Zejména pro cykloturistiku je to velmi zajímavá oblast a mohla by být ještě zajímavější, kdyby se podařilo opravit všechny zámky a zpřístupnit sakrální památky, co tu jsou, zviditelnit tradice a odhalit skryté poklady přírody. V jedné věci ale musím souhlasit. S kvalitními službami cestovnímu ruchu je to tady opravdu krutá bída. Těžko se zde shání solidní ubytování v turistické třídě, těžko se po vesničkách hledají hospůdky, kde se dá dobře poobědvat, a to už vůbec nemluvím o nějakých dalších službách (něco se dá dopátrat jen ve větších městech). Inu, národní cyklotrasa č. 6 podél Ohře je krásná, ale stále je co zlepšovat.
Dostupnost po značených trasách:
Národní cyklotrasa č. 6 je v Ústeckém kraji dlouhá od Perštejna do Litoměřic cca 100 km. Vede oblastí Dolního Poohří.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
ARCHEOSKANZEN BŘEZNO U LOUNARCHEOSKANZEN V BŘEZNĚ U POSTOLOPRT
KADAŇ A JEJÍ CYKLISTICKÉ TRASY
KAM VÁS DOVEZE PODŘIPSKÝ MOTORÁČEK ?
FROTZELOVA ROZHLEDNA
NAUČNÁ STEZKA PEVNOST TEREZÍN
DOLNÍM POOHŘÍM PO CYKLOTRASE ČÍSLO 6
KLÁŠTERNÍ KAPUCÍNSKÁ ZAHRADA V ŽATCI
JAK NA BUDYNI VYRÁBĚLI ZLATO
VÝLET LIBOCHOVICE - MŠENÉ LÁZNĚ
ČERVENÝ VRCH U DOBROMĚŘIC
ZÁMEK POLÁKY - PSEUDOBAROKNÍ PERLA NA OHŘI
JAK TIKAJÍ STRADONKY?
OLDŘICHŮV DUB V PERUCI
STŘEDOVĚKÁ BITVA U VODNÍHO HRADU BUDYNĚ
ROZHLEDNA STRADONKA
ROZHLEDNA SVATÝ VRCH
CYKLOTRASOU Z KADANĚ DO ŽATCE PO LEVÉM BŘEHU ŘEKY OHŘE
ZTRACENÁ ZÁKOUTÍ TEREZÍNA
ZÁMEK PÁTEK VZPOMÍNÁ NA EMILA HOLUBA
ŽATEC A KRAJINA ŽATECKÉHO CHMELE V UNESCO
LABSKÁ CYKLOSTEZKA V ÚSTECKÉM KRAJI
JAK JSME PUTOVALI Z KLÁŠTERCE DO KADANĚ
DOUPOVSKÁ DRÁHA (T6)
ZÁMEK STEKNÍK NA ŽATECKU SE DOSTAL NA SEZNAM UNESCO
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 02.12.2022
Souhlas, až do Budyně je cyklotrasa 6 super, ale pak je to až k Terezínu docela peklo, nejenže celkem nezajímavé, ale pro rodiny s dětmi na kolech vysloveně nebezpečné! Jirka Zloun
Komentováno: 07.09.2023
Souhlas, potvrzuji, že kolem Doksan je to peklo. Jako cyklotrasa zcela nevhodné! V Německu by v takovém úseku táhli cyklostezku podél silnice. No, ale nejsme v Německu. K.