AKTUALIZACE: 11.9.2023
Publikováno: 07.9.2023
Rubrika: Reportáž z akce / Jinak zajímavé místo
Region: Česká republika • Destinace: Lužické hory
CHOMUTOVŠTÍ SENIOŘI POZNÁVALI LUŽICKÉ PODHŮŘÍ A SASKÉ ŠVÝCARSKO
Díky organizované turistice jsme si užili týden plný výletů i kultury
Tradičně koncem června se uskutečnil týdenní turistický a společenský pobyt v rekreačním středisku Doly Bílina ve Sloupu v Čechách. Zúčastnili se ho senioři - členové i nečlenové Klubu českých turistů z Chomutova, který pobyt organizoval. Uskutečnit se mohl i díky finanční pomoci města Chomutov.
Foto: Věra Pajerová
Skalní most Bastei patří mezi nejslavnější a nejnavštěvovanější turistické atrakce Saského Švýcarska. Rádi jsme ho viděli na vlastní oči.
Na každý den byl připraven program vycházek a jiných aktivit. Každý si vybral podle své aktuální fyzické a psychické pohody. Mimo jiné jsme navštívili obec Radvanec s nádhernou zahradou japonského typu, Lesní hřbitov v Novém Boru, Havraní skály s jejich vyhlídkami, Modlivý důl, Údolí vzdechu a Údolí samoty, ve kterém je možné shlédnout krásné skalní reliéfy.
ZOO A BOTANICKÁ V LIBERCI
Uprostřed týdne jsme využili cvikovského autobusového dopravce pana Chlupa k výletu do zoologické a botanické zahrady v Liberci. Naše unavené nohy si tak mohly odpočinout od chůze po kamenných, dřevěných a kovových schůdcích mezi skalami Lužických hor.
KOUPAČKA NA RADVANCI
V místním kempu u Radvaneckého rybníka se polovina účastníků každé ráno před snídaní otužovala a po večeři ho ke koupání využívala většina zúčastněných.
SASKÉ ŠVÝCARSKO ČESKÉ TURISTY OKOUZLILO
Poslední den před odjezdem jsme se již s naším chomutovským dopravcem vypravili opět za poznáváním krás v blízkém Německu. Zajeli jsme se podívat do Saského Švýcarska, kde jsme navštívili skalní komplex Bastei s jeho krásnými vyhlídkami, mosty a skalními cestami.
CO JSME ZJISTILI O BASTEI
V průběhu roku 1812 zahájil řezník z Lohmenu, jménem Pietzsch, první cateringové služby pro návštěvníky Bastei. Ze dvou jednoduchých chatrčí zničených požárem, ve kterých prodával chléb, máslo, pivo, kořalku, kávu a mléko, si o dva roky později otevřel kuchyni a sklep, vybudované pod jednou ze skalních říms. V únoru 1816 byla mu byla udělena licence na prodej alkoholu. O deset let později, zde byl postaven hostinec, kde bylo možné přenocovat a staré dřevěné chatrče místo toho sloužily jako ubytování pro turistické průvodce.
První most zvaný Basteibrücke byl postaven ze dřeva. Mezi hlubokými štěrbinami spojoval vnější skály Bastei se skalami zvanými Steinschleuder a Neurathener Felsentor. V roce 1851 byl dřevěný most nahrazen kamenným mostem se sedmi oblouky o délce 76,5 metru, který se klene nad 40 metrů hlubokou roklí Bastei. Umožňuje tak bezpečný pohyb turistů, jejichž počet stále narůstá.
Na Neurathen, největší skalní hrad v Saském Švýcarsku, se turisté dostanou z Bastei přes jiný most. Zříceninu hradu, částečně skrytou vegetací, tvoří komnaty vytesané do skály. Prozkoumali jsme hradní cisternu a některé kamenné projektily pro katapult. V roce 1986 byla poblíž hradu instalována replika katapultu, patrné jsou i některé nálezy z vykopávek.
TURISTICKÁ KULTURNÍ SHOW NA ZÁVĚR
Poslední večer za námi přijeli z Chomutova naši dobří známí ze seniorských večerníčků pořádaných v Městském divadle v Chomutově, manželé Jarmila a Antonín Hurníkovi, kteří nám při poslední večerní rozlučce zahráli a zazpívali k tanci a poslechu. Akce Klubu českých turistů z Chomutova se vydařila i díky přívětivému počasí.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: