AKTUALIZACE: 25.8.2024
Publikováno: 09.2.2024
Rubrika: Reportáž z akce / Hory - vrcholy
Region: Ústecko • Destinace: České středohoří
I U NÁS MÁME BRADLO
Hellerova vyhlídka do labského údolí u Povrlů.
S partou členů našeho ústeckého oddílu Klubu českých turistů jsme se vydali podívat, co je nového na modré turistické trase vedoucí z Dobkovic do Povrlů. Náš hlavní cíl byla Hellerova vyhlídka na hřebínku zvaném Bradlo. Je to jeden z méně známých a pohříchu opomíjených (protože pěkných) turistických cílů v okolí Ústí nad Labem.
Foto: Karel Punčochář
Z Hellerovy vyhlídky pod Bradlem je vidět až k Blansku. I tohle je České středohoří.
Ještě než se pustím do popisu naší výpravy, rád bych vysvětlil, o co jde, když se řekne bradlo, abyste si nemysleli, že jsme se šli flákat někam do tělocvičny. Původní význam toho slova totiž znamená skalní útvar tektonického původu, jenž byl jako skalisko vypreparován erozí. Čili jednoduše „holá sopečná skála“. Protože takových míst je u nás v Čechách hodně, tak název Bradlo přísluší řadě obcí a kopců. My jsme se vydali na Bradlo, které máme od Ústí nad Labem nejblíže. Vlakem jsme popojeli do Dobkovic, odkud jsme ze dvou možných turistických tras vybrali nejprve tu žlutou, protože nás zajímalo, jak postupuje rekonstrukce zámku Skrytín.
ZÁMEČEK SKRYTÍN JE OPĚT V DOBRÝCH RUKOU
Po vydatném stoupáku jsme se ocitli u objektu, který potkal po sametové revoluci podobně neblahý osud, jako mnoho jiných zámeckých objektů v našem Ústeckém kraji. Tento zpustlý objekt měl to štěstí, že se dostal do péče nového solventního majitele, který se pustil do jeho postupné opravy.
Zámeček Skrytín byl postaven na konci 19. století na místě, z něhož je parádní výhled do labského údolí, zejména pak na zříceninu hradu Vrabinec. Po válce sloužil jako rekreační objekt a nyní je v rukou soukromého vlastníka, který má v úmyslu vrátit tomuto místu i objektu opět důstojnou podobu. Ačkoli na zámku, jak snímek napovídá, bude ještě hodně práce, jeho okolí je pěkně zvelebeno a potěšilo nás pěkné nové piknikoviště. To jsme hned využili ku zhotovení teplého občerstvení... ...špekáčků samozřejmě.
HŘEBEN BRADLO
Poté jsme se vydali lesní cestou dále vzhůru na rozcestí Pod Bradlem, kde končí žlutá. Od něj se pokračuje po modrém značení lesnatým hřebínkem na 450 m n. m. vysoký vrch Bradlo. Cestou jsme se zastavili na vyhlídce Berglinkoppe, jejíž název dozajista pochází z němčiny, leč významu jsem se nedopátral, asi vrchol nějakého Berglina. Po chvíli jsme dosáhli nejvyššího bodu výpravy. Vychutnali jsme si pěkně tu vypreparovanou skálu a kolem dalších vyhlídek počali klesat k dalšímu rozcestí pod hřebenem.
ÚVAZEK NA FERÁTU SE HODÍ
Skalnatá Hellerova vyhlídka je moc pěkné místo skýtající pohled na málo známou část Českého středohoří. Vede tudy silnička k hradu Blansko, kde každoročně pořádáme novoroční sraz turistů. Krásné je to tady zejména na konci října, kdy okolní listnatý les hraje všemi barvami. Zajímavostí místa je nová via ferrata (neboli jištěná lezecká cesta) Kolem Jalovce. Pokud si do batůžku přibalíte lezecký úvazek, můžete si tuto atrakci s obtížností B vyzkoušet.
POVRLY
Pak už nás čeká jen sestup po Modré trase kolem vrchu Dobrý dolů do Povrlů, kde se dá ještě vyzkoušet volně přístupná Kovářská ferátka pod hřitovem (taky béčko). Značená trasa vede naštěstí komfortně kolem hospůdky (kde lze doplnit vypocené tekutiny) a končí přímo na nádraží, odkud každou hodinu sviští osobní vláčky směrem na Ústí nebo na Děčín. Tak to vyzkoušejte, je to moc pěkná asi desetikilometrová trasa s převýšením poctivých tří set metrů.
Dostupnost po značených trasách:
Výstup na Bradlo můžete zvolit z Dobkovic po modré značce přes osadu Maškovice.
Zajímavější varianta je po žluté trase přes zámeček Skrytín. Pod Bradlem se napojíte na modrou směřující do Povrlů.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: