Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Zahraničí - svět

Autor článku:

Andreas Ochlich

Andreas Ochlich

PROFIL

AKTUALIZACE: 18.12.2024

Publikováno: 08.9.2023

Turistická trasa

Rubrika: Turistická trasa

Region: Zahraničí - svět • Destinace: Saské Švýcarsko

RATHEN Z JINÉHO ÚHLU POHLEDU

Romantická soutěska, zchátralý mlýn, krásné výhledy a fantastické skalní útvary.

Lázeňské město Rathen v Saském Švýcarsku je známé svými proslulými výletními cíli, jako jsou Bastei, Felsenbühne Rathen, Amselsee a četné skalní útvary. Ale také obrovským přílivem turistů všech barev pleti. V tomto článku zkusíme objevit klidná a idylická místa, výhledy a přírodní krásy, aniž bychom si šlapali na paty, protože to rozhodně to stojí za to.

Skalní lokomotiva

Foto: Andreas Ochlich

Lokomotiva je výrazná horolezecká skála v oblasti Rathen asi 180 m nad jezerem Amselsee. Skála je vysoká asi 30 m a skládá se z Dómu lokomotivy a Komína. Dóm Lokomotivy byl poprvé vylezen v roce 1886, zatímco první výstup na Komín se uskutečnil o 17 let později. Nejjednodušší cestou na komín je nájezd z kopule. Je hodnocen obtížností 5 (saská stupnice) a je nádherně vzdušný nad propastí k jezeru Amselsee.

Mezi turisty, kteří dobře znají oblast Labských pískovců, se najde hodně takových, kteří preferují Saské Švýcarsko. Skalní města jsou tu prý větší, členitější a také lépe propojené turistickými trasami, než na české straně. Půjdeme se podívat, co je na tom pravdy, a to do oblasti kolem lázeňského městečka Rathenu. Výchozím bodem je parkoviště pro turisty v Rathewalde, vlevo za kostelem. Zde zaplatíte menší parkovné a ušetříte 3 eura za přívoz.

Kolem restaurace "Lindengarten" následuje krátce poté Rathewalder Mühle (idylická a správně umístěná na Malerweg), která je další zastávkou, o níž je třeba uvažovat při návratu. Cesta přes Amselgrund vede stále z kopce podél potoka Grünbach, až se dostanete k Amselfallu a stejnojmenné Amselfallbaude. Kvůli nebezpečí skalního řícení je Baude již od roku 2019 uzavřena a je třeba provést opatření na ochranu skal. Zda a kdy lze očekávat opětovné otevření, není v současné době známo.

Po dosažení začátku jezera Amselsee se vydáme přes most vlevo a stoupáme po zelené značce na Höllgrund. Po protnutí serpentiny se vydáme po pěšině rovně a strmě vzhůru. Odtud již nejde o turistickou stezku, ale o přístup k lezecké skále.

Krátce před dosažením vrcholu se dáme cestou doprava. Zde dojdeme k lezeckým skalám Lamm (s Lammhöhle), Lokomotive, Bienenkorb a Storchnest s nádhernými dalekými výhledy. Nyní se vracíme zpět k výstupu, ale pokračujeme rovně. Před námi jsou Medové skály, které lze obejít vpravo i vlevo (doporučení vlevo). Poslední skála se jmenuje Včelař. Zde se cesty rozdělují:

VARIANTA 1: 25 metrů za včelařem vede vlevo dolů cesta. Po této cestě se vydáme dolů (vždy se držte vpravo), až dojdete k cestě Füllhölzelweg (červené značení). Zde odbočíme opět doprava k hasičské zbrojnici v Rathenu - zde také přichází stezka č. 2.

VARIANTA 2: O něco náročnější stezka vede přímo po hřebeni přes malý kousek lesa. Od této chvíle je občas nutné použít ruce. Vpravo dolů žlebem a pak vlevo podél stěn. Pod Májovou věží stezka zdánlivě končí, tzn. sjíždí do rokle vpravo. Asi 10 metrů je třeba slézt po skále. Je zde dostatek schodů a možností, jak se zachytit a sestup z Honigsteinen by měl zvládnout každý. Nesestupujte úplně dolů, ale po římse vlevo pod stěnami. Cestu lemují krásné výhledy.

Následuje krátký sestup vlevo do sedla mezi masivy Honigstein a Feldstein. Zde sestupujeme vlevo po schůdcích. Vpravo se objeví Türkenkopf s dlouhou jižní stěnou. Pokračujeme vpravo dolů, kolem Türkenkopfu, pod stěnami, stále na západ. Najednou se objeví obrovský Talwächter s jeskyní. Do jeskyně vstupujeme od východu přes římsu a na druhé straně ji s pomocí rukou opouštíme. Na dně se vydáme přímo od strážce údolí směrem k okraji lesa.

Odtud vede cesta vlevo na Füllhölzelweg směrem k hasičské zbrojnici. Zde se obě cesty setkávají.

Asi po 500 metrech směrem do centra Rathenu odbočíme doprava na cestu Amselgrundweg. Asi po 300 metrech se po pravé straně nachází udírna pstruhů (vynikající!). Cesta Grundweg nás zavede podél jezera Amselsee zpět k autu asi za 45 minut.

Odkaz na cestu č. 1: https://de.mapy.cz/s/coburapaga

Odkaz na cestu č. 2: https://de.mapy.cz/s/cejogapula

Fotografie k článku:

Skalní lokomotiva

Foto: Andreas Ochlich

Lokomotiva je výrazná horolezecká skála v oblasti Rathen asi 180 m nad jezerem Amselsee. Skála je vysoká asi 30 m a skládá se z Dómu lokomotivy a Komína. Dóm Lokomotivy byl poprvé vylezen v roce 1886, zatímco první výstup na Komín se uskutečnil o 17 let později. Nejjednodušší cestou na komín je nájezd z kopule. Je hodnocen obtížností 5 (saská stupnice) a je nádherně vzdušný nad propastí k jezeru Amselsee.

Skalní Jehněčí

Foto: Andreas Ochlich

Pohled skrz jeskyni ve skále "Jehněčí" směrem k Bastei

Skály Talwächter

Foto: Andreas Ochlich

Pohled od lokomotivy na skálu Talwächter. Vrchol byl poprvé zdolán 28. prosince 1893 volným lezením (podle saských horolezeckých pravidel).

Kamenná medová hlava

Foto: Andreas Ochlich

Pohled od lokomotivy na Honigsteinkopf. Úchvatná vyhlídková skála s mnoha lezeckými cestami nižší obtížnosti.

Raabener Kessel

Foto: Andreas Ochlich

Pohled od lokomotivy do povodí Raaben - vlevo "skalní husa"Raabener Kessel a v popředí skály "Rathener Warte", "Vexiernadel" a "Vexierturm".

Most Bastei

Foto: Andreas Ochlich

Pohled od lokomotivy směrem ke skalnaté oblasti za Bastei. Vlevo je vidět Skalní Mnich, uprostřed most Bastei a vpravo husy.

Skalní Mnich - Saské Švýcarsko

Foto: Andreas Ochlich

Pohled od lokomotivy na skálu "Mnich", za ní vlevo "Rauensteine" a vpravo "velký Bärenstein".

skalní husy

Foto: Andreas Ochlich

Další pohled na "skalní husy" z lokomotivy, vlevo za ní je "Velký Wehlturm". Přímo pod ním je Felsenbühne Rathen ve Wehlgrundu.

Medový kámen

Foto: Andreas Ochlich

Dojem ze skalní stezky přes "medový kámen". Snadno schůdná s patřičnou opatrností a pozorností. Někdy však potřebujete obě ruce a hlavu...

Saské Švýcarsko - medový kámen

Foto: Andreas Ochlich

Jak jsem řekl, je třeba používat hlavu, také aby se zabránilo bolesti hlavy...

medový kámen

Foto: Andreas Ochlich

Místy je cesta shora a zespodu dost písčitá.....

Skalní lokomotiva

Foto: Andreas Ochlich

Pohled na lokomotivu z cesty přes medové kameny. Vpravo za stromy je vidět Jehněčí...

Türkenkopf (Hlava Turka) - Saské Švýcarsko

Foto: Andreas Ochlich

Skalní útvar Hlava Turka: Pohled do dlouhé jižní stěny až k impozantní hlavě. Tento vrchol byl poprvé zdolán 22. března 1905. Nápadný tvar vrcholové hlavy, která spočívá na široké věži, je dobře viditelný pouze z blízka nebo z vyhlídky nad vrcholem.

Skalní lokomotiva a beránek

Foto: Andreas Ochlich

Pohled od jeskyně v údolní stráži (Talwächter) na lokomotivu v plné kráse, vpravo je nyní zřetelně vidět i beránek.


Dostupnost po značených trasách:

Zelená stezka vede přes Höllgrund na začátek cesty ke skalám.


Modrá turistická značka vede z Rathewalde na začátek jezera Amselsee.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPAODBOR KČT
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 11.09.2023

Zajímalo by mne, jestli je možné se bez rizika postihu pohybovat po doporučených neznačených trasách bez rizika postihu ze strany strážců národního parku. MZ

Komentováno: 11.09.2023

Mimo národní park to není žádný problém. V národním parku bych doporučoval jen cesty, které jsou označené jako turistické nebo jako horolezecký přístup (značka černý trojúhelník). To jsou schválené cesty na skály nebo spojky k povoleným lezeckým terénům. Opatrný přístup a používání takto vyznačených cest je tolerováno.

Komentováno: 04.10.2023

Ano, jsou to zde nádherné turisticky středně namáhavé cesty, mimo hlavní tah značených cest hlavně směřujících k Bastai. Se zkušeným znalcem těchto lokalit jsme si to (skupina KČT Děčín) s Andreasem prošli mimo davy lidí. Paráda :-) Karlos

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Jarní speciál Turistického magazínu: Nejrkrásnější turistické trasy Ústeckého kraje
120 let rozhledny Tanečnice
Ubytovna Hřebenovka Janov
Country festival Ronovské noty
Na pravčickou bránu zdarma pro členy KČT
Pension Rosalka
Rozhledna Dymník
Turistická informační centra Ústeckého kraje
Snídaně na Großer Zchirnstein
Lužický memoriál Karla Hofmana
Turistický festival TURFEST.CZ 2024 Novoroční výstupy 2025
Krupská smyčka 2024
Stezka odvahy 2024
Se Severem na Bukovku



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: SASKÉ ŠVÝCARSKO


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: