AKTUALIZACE: 13.6.2024
Publikováno: 02.9.2019


Rubrika: Retrospektiva / Město - obec
Region: Zahraničí - svět • Destinace: mimo destinaci
VÍDEŇ ZA 3 DNY
s maximem zážitků
Na začátku byl dárek v podobě zpáteční jízdenky do Budapešti, Mnichova nebo Vídně. Rozhodli jsme se pro Vídeň už s ohledem na její úzký vztah k naší historii a také zvědavost, jak ti Vídeňáci žijí, když Vídeň podle průzkumů tradičně patří mezi města s nejlepší životní úrovní. V celosvětovém seznamu měst podle kvality života sestaveném firmou Mercer v roce 2011 se Vídeň dokonce umístila na první příčce a její historické centrum bylo v roce 2001 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

Foto: Karel Punčochář
Vstupujeme do areálu Schönbrunn (krásná studna), což není jen zámek, ale rozsáhlý komplex budov, parků a všeho, co k tomu patří.
JAK SE DOSTAT DO VÍDNĚ
Po loňské dobré zkušenosti jsme zvolili autobusový spoj dopravní společnosti Student Agency. Z Prahy-Florenc jsme vyjeli v 11 hodin a do Vídně jsme dorazili s jednou přestávkou v Brně po 4 hodinách a 40 minutách na autobusové nádraží navazující na hlavní vídeňský dopravní terminál (S-bahn a vlaky ÖBB, U-bahn (metro), tramvaje a autobusy).
UBYTOVÁNÍ
Pro zajištění ubytování jsme využili rezervační systém Booking.com a ze široké nabídky jsme si vybrali ubytování v hotelu a&o Wien Hauptbahnhof, který je součástí mezinárodní sítě poměrně levných hotelů a hostelů. V ceně ubytování byla i snídaně ve formě bufetu a za poměrně levný peníz zde bylo možné povečeřet. Záměrně jsme si vybrali tento hotel pro jeho blízkost hlavního nádraží.
JAK SE PO VÍDNI POHYBOVAT
Samozřejmě je možné se pohybovat po městě pěšky, vyplatí se ale pořídit si zvýhodněné jízdné, tzv. Netzkarte 72 Stunden Wien (72 hodin) za 16,50 EUR, kterou využijete v síti MHD, kromě nočních autobusů. Jízdenky lze koupit v automatech metra, na prodejních místech podniku Wiener Linien a v trafikách. Dobře fungující síť městské dopravy zajišťuje rychlý přesun v rámci celé vídeňské aglomerace a ušetříte tak mnoho času.
CO VE VÍDNI NAVŠTÍVIT
Před odjezdem do Vídně je dobré si připravit program, co si nenechat ujít. Vsadili jsme na tištěného zeleného michelinského průvodce s rozkládací mapou, kde najdete výběr nejkrásnějších míst se všemi potřebnými informacemi. To, co stihnete navštívit, je závislé na tom, kolik času jste ochotni té které zajímavosti věnovat. My se rozhodli po jedné zkušenosti s plánovanou prohlídkou uměleckého muzea (Kunsthistorisches Museum), vynechat až na několik výjimek prohlídky interiérů. Pokud totiž nemáte předem rezervované vstupenky, čekají vás dlouhé fronty a mimo to je všude strašně moc lidí. I tak je možné si Vídeň patřičně užít tzv. zvenku.
KATEDRÁLA SV. ŠTĚPÁNA
Jako první jsme si vybrali návštěvu symbolu města, katedrálu sv. Štěpána, kde jsme si vychutnali pohled z vyhlídky na severní věži katedrály, ze které vidíte celou Vídeň jako na dlani. Popsat dlouhou historii katedrály by zabralo mnoho místa, ale za poznamenání stojí připomenout jednu zajímavost, na kterou můžeme být patřičně hrdí. Strmou střechu katedrály pokrývá téměř 250 000 glazovaných tašek, které byly vyrobeny v moravské dílně v Poštorné.
HOFBURG
Rozsáhlý areál Hofburgu, od 16. století sídla Habsburků, představuje směsici architektonických stylů napříč staletími a co zaujalo nás Čechy je to, že paláce vznikly na místě někdejší pevnosti, kterou nechal postavit v roce 1275 král Přemysl II. Otakar.
SCHÖNBRUNN
Paříž má Versailles, Vídeň má Schönbrunn. Když se Josef I. rozhodl, že nechá postavit rezidenci k obrazu své říše, nechal se inspirovat právě zámkem Ludvíka XIV. Za vlády Marie Terezie býval Schönbrunn letní rezidencí císařského dvora. V průběhu let v něm proběhla celá řada mimořádných událostí, a tak uvádím jenom jednu z nich – ve zdejším zrcadlovém sále šestiletý Mozart ohromil svým zázračným talentem císařovnu a její dvorní dámy a později se v zámeckém divadle hrála jeho opera Don Giovanni. Obrovský park obklopující zámek je plný nejrůznějších překvapení jako je zoologická zahrada, největší skleník se železnou konstrukcí v Evropě, ve kterém roste na 4 000 druhů rostlin, nebo gloriet, vzdušná stavba se sloupy, ověnčená císařským orlem s krásnou vyhlídkou ze střešní terasy.
BELVEDÉR
Jsou to dva zámky postavené v barokním stylu, které spojuje francouzská zahrada. Byly postaveny pro Eugena Savojského, nejtalentovanějšího vojevůdce, vynikajícího státníka a mecenáše vědy a kultury. Oba zámky spojuje park se stoupajícím terasovitým schodištěm, patřícím mezi nejkrásnější ve Vídni. Na stavbě Dolního Belvedéru se v letech 1714 - 1716 podílela řada umělců a bylo to letní sídlo Eugena Savojského. Dnes je tam umístěno barokní muzeum a muzeum středověkého umění. Horní Belvedér byl používán jako reprezentační zámek na bankety a slavnosti. Byl postaven v letech 1721 - 1722 a dnes je v něm muzeum rakouského umění 19. a 20. století.
CO JEŠTĚ STOJÍ ZA VIDĚNÍ
Vídeň a Dunaj. Prátr a obří kolo. Nevidět ve Vídni Dunaj je jako nevidět v Praze Vltavu a Prátr s obřím kolem Riesenradem je jako Eiffelova věž v Paříži. A tak jsme jedno dopoledne věnovali těmto symbolům Vídně. Přálo nám i počasí a nebyly tam davy lidí. Metrem jsme během pár minut dojeli do obvodu Donaustadt, kterým protéká krásný modrý Dunaj a větví se do tří ramen. Velký dojem na nás udělala zcela nová část, tzv. Donau City. Její mrakodrapy vytváří typickou siluetu východní části města a symbolizují Vídeň moderní a kosmopolitní. Po příjemném obědě v zahradní restauraci s vyhlídkovou terasou nad Dunajem jsme se opět metrem přemístili do rozlehlého zábavního parku v Prátru. Největším zdejším lákadlem pro nás byla jízda na obřím kole. Kolo o průměru 61 m zkonstruoval anglický inženýr Walter Basset v roce 1897 a je z něho neopakovatelný pohled na Vídeň. Zahrálo si v mnoha filmech, např. v bondovce Dech života. Poslední den jsme nakonec víceméně šli po „menších“, ale přesto zajímavých místech jako je Pavilon Secese, okolí Opery, nebo Hoher Markt, v jehož okolí se nachází románské i gotické kostely, kašny, staré hodiny, středověké fresky a úzké uličky, které na nás dýchly historií. Na úplný závěr našeho vídeňského pobytu jsme si nenechali ujít prohlídku neobyčejné budovy zvané Hundertwasserhaus vídeňského mnohostranného umělce Friedensreicha Hundertwassera. Jeho dílo charakterizuje cit pro barvy, ztvárnění tvaru a pohybu pomocí spirály a splynutí s životním prostředím.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 29.11.2023
Mimochodem, ve Vídni je skvělá infrastrukrura pro cyklisty. Po bezpečných cyklosteskách se dostanete skoro všude. MZ