AKTUALIZACE: 1.8.2021
Publikováno: 30.7.2021


Rubrika: Historie KČT / Zajímavá událost
Region: Česká republika • Destinace: mimo destinaci
ODKAZ KARLA GOSZLERA BUDE VYSTAVEN V OBLASTNÍM MUZEU LOUNY
Nestává se často, aby našemu Klubu byla věnována celá výstava, navíc pořízená z ušlechtilé nabídky potomků slavného turisty.
Připomeňme oba magazínové příspěvky věnované čestnému členovi odboru KČST Louny Karlu Goszlerovi. (18.12.1865 Březno u Loun – 14.6.1936 Louny). V r. 2012 při setkání předsedy OKČT Louny Tomáše Chaloupky, jeho manželky Olgy na historické Ejemově chatě KČT nabídl vnuk Ing. Svatopluk Goszler originální skleněné negativy!

Foto: Ing. Svatopluk Goszler
ČÁst skleněných desek K. Goszlera. Ing. Svatopluk Goszler snímek zaslal roku 2019.
CO SI POČÍT SE SKLENĚNÝMI NEGATIVY?
Jak naložit se šlechetnou nabídkou po dědečkovi, souborem více jak 500 fotografických skleněných desek? Tušíme unikáty, ale také náklady na náročné odborné ošetření a reprodukci. Pokud se snímky podaří, kdo identifikuje historická místa a osoby? Kdo eventuálně připraví výstavu? Pomohl Mgr. Jiří Líšťanský z Meziboří. Rodák z Jimlína, nyní rodné obce slavného Karla Líma. Jiří mj. r. 2014 připravil výstavu k slavnostnímu odhalení pamětní desky na jeho rodném domě. Doporučil kurátora Oblastního muzea Louny PhDr. Martina Vostřela, Ph. D. Mladý, nadšený, dědeček Jaroslav Novák byl jedním z předsedů odboru Louny. S vnukem Svatoplukem se rychle domluvili: muzeum se pokusí o odborné ošetření, skenování, zvětšení! Dr. Vostřel se vrhl nadšením do práce, sháněl granty, identifikuje místa, jména osob na historických foto, začal připravovat výstavu. Již o muzejní noci promítal historické diapozitivy Karla Goszlera.
KDY KAREL GOSZLER POŘÍDIL VZÁCNÉ SNÍMKY? RŮŽE TETÍNSKÁ.
Již první snímky z ještě neošetřených negativů přinesly překvapení. Vnuk Ing. Svatopluk Goszler je poslal v roce 2019. Jedna obsahuje popisku: Sv. Jan pod Skalou: Pomník „Nad Berounkou pod Tetínem… Další informace poskytli nadšenci z místního muzea a Svatojánské společnosti otec a syn Ševčíkové. Z fotografie byli nadšení. Socha totiž existuje již jen v kopii v berounském muzeu. Originál stál v parku ve Sv. Janu pod Skalou. Sochu Růže tetínská zhotovil sochař Jos. Drahoňovský (1877-1938). Zhmotnil dobový hit obrozenecké písně „Nad Berounkou pod Tetínem“ z 1. poloviny 19. století. Jako necudnou ji kladivem rozbil kolem r. 1914 místní horlivec, puritánský správce internátu budoucích učitelů. Tklivá píseň je dodnes znělkou obce Tetín. Věžní hodiny ji hrají denně po odbití poledne. V několika verzích ji lze najít na internetu. Shodný snímek přinášíme jako příklad lounským muzeem odborně připravené fotografie.
KAREL GOSZLER NÁM PO 120 LETECH UMOŽNIL VZÁCNÉ SNÍMKY DATOVAT.
Jako jednatel odboru KČT Louny posílal obsáhlé zprávy o činnosti do Časopisu turistů. Obsahují roční bilance činnosti. Také "24.7.1898 výlet na Karlův Týn. Za nejlepší pohody stihli jsme do nádraží karlštejnského… Po prohlídce hradu a malém posilnění pod hradem nastoupili jsme cestu k sv. Janu pod Skalou. Po obědě nastoupili jsme pochod do Berouna, odkud odjeli jsme vlakem do Dušník, kde jsme přesedli do vlaku lounského. Výlet tento zajisté každému účastníku zůstane v dlouhé paměti." Dodejme, že Dušníky, nyní část obce Rudná, je stále přestupní stanicí. Na druhé fotografii Karel Goszler zachytil u známé jeskyně sv. Ivana 10 účastníků. To odpovídá průměrným účastem na výletech tohoto období. Žena v krásných secesních šatech a klobouku je totožná s ženou u sochy Tetínské růže. OBA SNÍMKY URČITĚ POŘÍDIL PŘI TOMTO VÝLETU. V krátkém období secese.
LOUNŠTÍ TURISTÉ TEHDY KRÁČELI PO HISTORICKY DRUHÉ VYZNAČENÉ CESTĚ KČT. Po červené ji můžeme projít dodnes. Na připomínku zakladatele a prvního předsedy se jmenuje Cesta Vojty Náprstka. Vznikla krátce po první značené Štěchovice – Svatojánské proudy z r. 1889. Je docela možné, že 2. značená cesta se stala inspirací. Karel Goszler roku 1902 navrhl a založil Kroužek označovací (natěrací), který by se ujal ochotně označovati cesty v zanedbaných krajích okresu. Stal hlavou podniku a zároveň je žádán, aby vyvolil k tomu vhodném spolupracovníky. Spolu s Ing. Josefem Ejemem se stali prvními značkaři označiv sám krásnou turistickou partii na Ranskou horu a Oblík. Tak Karla Goszlera charakterizuje nekrolog z roku 1936.
OBJEV NÁMĚTU LOGA ZIMNÍHO SRAZU 2004.
V květnu 2021 nám dr. Vostřel umožnil prohlídku rozpracované výstavy odborně připravených snímků ze skleněných negativů Karla Goszlera. Zvětšené ještě leží u stěn muzea. Jsme nadšeni. Zejména, když syn Vladimír říká: „Tati, tady leží foto z našeho loga“. Poznáváme skupinové foto s lyžařem K. Límem v Kapse na Moldavě. Shodný černobílý rodinný snímek poskytla kolem r. 2000 jeho vnučka Ivana Skálová. Doplněn siluetou Límovy první české chaty KČST na Bouřňáku byl použit k přípravě loga VIII. Českého zimního srazu 2004 Litvínov až Moldava! A ZDE LEŽÍ ZŘEJMÝ ORIGINÁL JINÉHO RODÁKA Z LOUNSKA KARLA GOSZLERA. Vidíme stejný, ale kolorovaný, stranově obrácený! To se stávalo při pořizování kopií. O 10 let starší K. Goszler fotil mladšího Karla, prvního českého lyžaře Krušných hor, ještě s jednou holí a lounské turisty na Moldavě! Víme a dr. Vostřelovi sdělujeme místo i přibližný rok pořízení, kol. r. 1900. Historický kruh se uzavírá v současnosti!
ČÁSTEČNĚ ÚSPĚŠNÝ POKUS O LOKALIZACI.
V červnu 2021 se vydávám do moldavské Kapsy. Pod známým železničním mostem v Hrobu mne stopne Petr Hőnig. Syn nedávno zemřelého slavného člena HS July Hőniga z Mikulova v Krušných horách. Jula je včetně fotografie uveden v „Historii organizované turistiky Ústeckého kraje“ v souvislosti s historií chaty Vitiška. Syn Petr se ochotně zapojuje do pátrání. S oběma kopiemi snímků oslovuje několik známých chatařů v Kapse. Lokalizace není úspěšná, i když přihořívalo. Po 120 letech prošla příroda Kapsy a celých Krušných hor mnoha změnami. Shodujeme se, že originál zabírá údolíčko Kapsa proti toku potoka Mulda. Ostatně pramen řeky Muldy, významného přítoku Labe, se nachází nedaleko. Kouzelné údolíčko leží na žluté značce nádraží Moldava – Český Jiřetín.
VÝSTAVA BUDE!
Zbývá dodat, že další překvapení čekají na své objevitele. Po vernisáži 17. září 2021 budou Historické fotografie krajiny Karla Goszlera vystaveny v Oblastním muzeu Louny. Muzeu končí rekonstrukce. Sledujte proto jeho webové stránky. Expozice by měla být k vidění až do léta 2023 a budou na ní zapůjčeny i exponáty z počátku turistiky z Národního muzea v Praze. Krom prohlídky krásných Loun se přímo nabízí spojit výlet s návštěvou historické chaty KČT na Stříbrníku a vrcholu Oblíku.
Veřejné poděkování za spolupráci si zaslouží Jiří Ševčík ze Svatojánského muzea ve Sv. Janu pod Skalou, a především Ing. Svatopluk Goszler a dr. Martin Vostřel.
Dostupnost po značených trasách:

Údolíčko Kapsa na žluté značce nádraží Moldava – Český Jiřetín podél toku potoka Mulda. Pramen řeky Muldy, významného přítoku Labe, se nachází nedaleko. https://mapy.cz/turisticka?x=13.6722824&y=50.7175381&z=16&l=0&source=area&id=36350
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 27.08.2021
Bohužel vernisáž výstavy historických fotografií Karla Goszlera v Oblastním muzeu Louny se odkládá z původního data 17.září 2021. Prý na přelom října a listopadu. Muzeu ještě neskončila rekonstrukce. Sledujte proto webové stránky muzea. Václav Novotný