Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Česká republika

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 21.12.2018

AKTUALIZACE: 23.1.2019

Klub českých turistůHory - vrcholy

Rubrika: Reportáž z akce / Hory - vrcholy

Region: Česká republika • Destinace: mimo destinaci

JIZERKY JSOU ÚTOČIŠTĚM BĚŽKAŘSKÉ TURISTIKY

Když nejde sníh za lyžníky, musejí lyžníci za sněhem

Turisté pamětníci rádi vyprávějí o tom, jak kdysi před lety nasadili běžky hned za barákem a pelášili na výlet. No, tak to už je dávná historie. Jak víme, v nižších polohách země české se už mnoho let sněhu dostává jen příležitostně, a tak musejí vyznavači zimních sportů vyrážet do hor, jako to dělají i členové Klubu českých turistů z Děčína, kteří již sedmou sezónu pořádají zimní pobyt v Kořenově.

Tesařovská kaple v zimě

Foto: Martin Zíka

Když počasíčko sedne a dobře to jede, je příjemné vydat se kolem Tesařovké kaple na kopec Hvězda s rozhlednou Štěpánka.

Kvalitní zázemí mají běžkaři z KČT Děčín tradičně v pensionu u Zelinků, což je strategické místo nejen kvůli útulným pokojíkům a vydatné domácí stravě, ale také díky bezprostřední blízkosti nádraží Kořenov. Od doby, kdy byl provoz na trati prodloužen až do Szklarske Poreby v Polsku, je ideálním řešením nechat se vlakem vyvézt do zimního střediska Jakuszyce, čímž se pohodlně dostáváte do výšky kolem 1000 m n. m. s dostatkem sněhu. Odtud můžete směle obrážet okruhy na polské straně Jizerských hor nebo absolvovat sjezd přes Orle k Jizeře a vyšlápnout kousek k upraveným tratím v okolí Jizerky.

CELODENNÍ VÝLET NA SMRK JE SUPER ZÁŽITEK

Čímž vlastně prozrazuji, jakožto pravidelný účastník akce, že se zde nabízí spousta příležitostí na krásné celodenní výlety. Ty můžete podnikat celý týden a nikdy stejně. Když se například vydaří slunečný den a stopa dobře jede, není ani pro méně zdatné běžkaře problém vydat se na rozhlednu Štěpánka či na úplně opačnou stranu na Smrk a pak se kochat nádherným panoramatem vrcholků Krkonoš z polské strany.

POLÁCI MAJÍ PERFEKTNĚ UPRAVENÉ TRATĚ

Jedinci sportovního ražení se zde krásně vyšťaví k obrazu svému, a to zejména na polské straně, kde jsou tratě vždy perfektně upraveny. Bruslí se zde jedna radost a také útulné občerstvovny je možné využít v Jakuszycích, na Orle či na Wysokim Kamieni. Pokud se výhledů týče, doporučuji vrchol Zwalisko anebo nedaleký lom na sklářský křemen Stanislaw, který již není v provozu, ale je to zajímavá technická památka. Co musím kolegům z Polska opravdu pochválit, jsou masivní odpočívadla na trasách, která mají charakter bivaku, což ocení větrem ošlehaní vyznavači zimního táboření.

TICHÉ PASÁŽE MIMO MAGISTRÁLY JSOU OKOUZLUJÍCÍ

Romanticky ladění jedinci si naopak více užijí na české straně Jizerek, kde jsou prošlápnuté stopy pěknými přírodními pasážemi, například v okolí Pytláckých kamenů či kolem Smědavské hory. Hodně zajímavá ač nechvalně známá je technická památka „Protržená přehrada“ na Bílé Desné. Ta je nyní po rekultivaci turistickou atrakcí. Pochopitelně hlavní magistrály mezi Jizerkou a Smědavou jsou rovněž dobře protaženy pro langsam kochače i „hltače“ sněžných kilometrů. Ale občas o víkendu jsou na můj vkus tyto exponované úseky už trochu „přebuchtěné“.

VŽDY NA KONCI LEDNA S DĚČÍNSKÝMI TURISTY

Takže se opět těším, až vyrazím s Děčíňáky pod vedením Petra Laštovičky znovu do Kořenova k Zelinkům. Kdybyste se někdy chtěli připojit, což už tuto sezónu určitě nestihnete (kapacity jsou naplněny), podívejte se akci v turistickém kalendáři www.kctul.cz (viz odkaz níže).

Fotografie k článku:

Tesařovská kaple v zimě Pension U Zelinků Petr Laštovička bloudí zimní krajinou. Rozhledna na Smrku a rozhledna Štěpánka Orle (Polsko) Turistické odpočívadlo v polských Jizerkách Turistka na běžkách zastavuje.

Související odkazy:

MAPATURISTICKÁ AKCEODBOR KČT
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: