Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Zahraničí - svět

Autor článku:

Karel Punčochář

Karel Punčochář

PROFIL

AKTUALIZACE: 9.3.2025

Publikováno: 16.11.2022

Zajímavá událost

Rubrika: Zajímavá událost

Region: Zahraničí - svět • Destinace: mimo destinaci

ZA EGYPTSKÝMI PAMÁTKAMI II.

PLAVBOU PO NILU

Starověký Egypt se svými ohromujícími památkami už odedávna přitahoval jako magnet nejdříve bezskrupulózní lupiče a dobrodruhy, později vědce a badatele a v neposlední řadě také mnohé turisty. Velkou módou se staly v posledních letech tzv. pobyty u moře all inclusive, ale to nás nelákalo. Po přečtení mnoha knih o dějinách Egypta jsme se chtěli nechat unést vlastní fantazií především bezprostředním kontaktem s památkami do doby, kdy vznikaly.

Abú Simbel.

Foto: Karel Punčochář

Abú Simbel.

DEN PÁTÝ – ABÚ SIMBEL, PHILAE, ASUÁN

Nevyspalí vstáváme nekřesťansky brzo, jsou 2 hodiny ráno, s kufry a snídaní v balíčku čekáme s Omarem na nábřeží na autobus, opět s Poláky, kterým v nekonečné koloně desítek dalších vozů dorazíme po 5 hodinách jízdy do Abú Simbelu.

Abú Simbel je archeologická lokalita na území historické Núbie, dnes v jižním Egyptě, na západním břehu Násirova jezera, asi 290 km jižně od Asuánu. Nacházejí se zde dva starověké egyptské chrámy vytesané do skalního masivu ve 13. století př. n. l. v době vlády třetího panovníka 19. dynastie Ramesse II.

Ve své době byly určeny nejen k provozování kultu významných egyptských bohů, ale i samotného krále a jeho oblíbené manželky královny Nefertari.
Na své nynější místo byly přeneseny v letech 1963–1968 v rámci mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie před zatopením budovanou Asuánskou přehradou.

Velký chrám byl zasvěcen bohům Reovi, Ptahovi a bohu-faraonu Ramessemu II. Chrám má východozápadní orientaci, přičemž zadní svatyni se sedícími sochami bohů osvětlují paprsky vycházejícího slunce pouze dvakrát do roka, v době jarní a podzimní rovnodennosti. Ke vstupu do chrámu vede široká rampa a jeho průčelí tvoří čtyři až 22 m vysoké sochy Ramesse II.

Malý chrám byl zasvěcen bohyni Hathor a faraónově manželce královně Nefertari. Rovněž jeho průčelí tvoří sochy vysoké až 10 m, v tomto případě jde o čtyři zpodobnění Ramesse II. a dvě Nefertari.

Po prohlídce tohoto úžasného díla nás jiný řidič odvezl osobním autem k přístavišti lodí, převážející turisty na ostrov Philae s chrámovým komplexem.

Philae byl ostrov na Nilu v dnešním jižním Egyptě jižně od 1. kataraktu u Asuánu na historické hranici mezi Egyptem a Núbií, na němž byl postaven jeden z nejznámějších chrámů starověkého Egypta zasvěcený bohyni Esetě. Chrám byl jako poutní místo významným náboženským centrem zejména v řecko-římské době, kdy byla většina komplexu vystavěna, a po nástupu křesťanství se stal posledním místem, kdy byl až do 1. poloviny 6. století udržován tradiční kult.

V souvislosti s vybudováním Asuánské přehrady byl ostrov trvale zaplaven Nilem. V 70. letech 20. století proto byly před jejím zprovozněním všechny významné historické stavby záchrannou akcí UNESCO přesunuty na 300 metrů vzdálený uměle upravený ostrůvek Agilkija. Přesto je však chrám (a někdy i samotný ostrov, na němž nově leží) označován názvem místa svého původního umístění.

A překvapení na závěr dne. Auto nás odváží do Asuánu na vlak, kterým v 16:20 přes noc pojedeme za pyramidami a sfingou do Gízy a Káhiry.

DEN ŠESTÝ – PYRAMIDY A SFINGA V GÍZE, EGYPTSKÉ MUZEUM V KÁHIŘE

Po téměř patnáctihodinové jízdě přijíždíme okolo sedmé hodiny ranní do Gízy, kde už na nás čeká náš poslední řidič. Po pozdravu naloží naše kufry a již ujíždíme směrem k tolik očekávaným pyramidám. Trochu jsme byli zklamáni počasím, protože přes jasné počasí byly pyramidy v jakémsi oparu a fotky za moc nestály. Ale sáhli jsme si na ně a naplnil se tak náš dlouho trvající sen. Nejvíce nás samozřejmě zaujala, tak jako snad každého, ta největší, 137,5 m vysoká Cheopsova, neboli Chufuova. Pár metrů jsme po ní vystoupali a v té mase se cítili naprosto nicotní.

Je to největší pyramida v Egyptě a také největší známá kamenná stavba vybudovaná v období starověku, první a současně jediný do dnešní doby zachovaný z klasických divů světa. Dnes je pokládána za nejcharakterističtější symbol staroegyptské civilizace.

Zvědavost nás pobízela dál, a tak jsme tohoto kamenného obra obešli, což obnáší téměř jeden kilometr, a vydali se k místu, kde leží Sfinga.
Jde o největší sochu vytesanou z jednoho kusu kamene, která kdy byla vytvořena. Je 73,5 m dlouhá, 19,3 m široká a 20,22 m vysoká. O jejím stáří se vedou spory. Řada egyptologů věří, že byla vytvořena starými Egypťany v 3. tisíciletí př. n. l, v době Staré říše za panování 4. dynastie, a to panovníkem Rachefem či dokonce jeho otcem Chufuem (starořecky Cheops) spolu s pyramidou.

Mimo zmíněné Velké pyramidy se ještě nachází na Gízské plošině o něco menší Rachefova pyramida ležící několik desítek metrů jihozápadně a nejmenší Menkaureova pyramida, která se opět nachází několik set metrů jihozápadně od předešlé pyramidy.

Plni zážitků jsme opustili toto jedinečné místo a přesunuli se do Káhiry, kde jsme navštívili Egyptské muzeum s mnoha tisíci starobylými exponáty, jejichž shlédnutí by trvalo několik dní. My měli na prohlídku vyčleněno pouze 1,5 hodiny, ale i tak to stálo za to.

Po návštěvě muzea už nás jenom čekala dlouhá cesta autem přes nehostinnou pouštní krajinu do Hurghady, kam jsme po 5 hodinách jízdy dorazili už za tmy. V hotelu nastalo dojemné loučení s Omarem, který nám byl celou dobu něco jako naším tátou. Rychle jsme se navečeřeli a šli řádně unavení brzy spát.

DEN SEDMÝ – HURGHADA, ODLET DO ČR

Poslední den pobytu v Hurghadě jsme si užili už jenom pár dopoledních hodin. Po snídani jsme zašli nakoupit pár suvenýrů do místního bazaru, prošli si hezky upravený resort, který by uspokojil především zájemce o all inklusive, krátce se potěšili pohledem na Rudé moře a v 11 hodin nás řidič odvezl na letiště. Odlet ve 14:00 byl naštěstí bez zpoždění, a tak jsme již okolo 9 hodiny večerní dorazili do Ústí nad Labem.

Více fotografií ze zájezdu najdete na: Karel Punčochář – seznam alb na Rajčeti (idnes.cz)

Fotografie k článku:

Abú Simbel. Vstup do chrámu Abú Simbel. Chrám faraona Ramesse II. v Abú Simbel v celé své velikosti. Chrám faraonovy manželky královny Nefertari. Přístaviště lodí v Philae. Chrám na ostrově Philae zasvěcený bohyni Esetě. Cheopsova pyramida. Lezeme po Cheopsově pyramidě. Všechny tři pyramidy pohromadě, zleva Menkaureova, Rachefoova a Cheopsova. Rachefova a Cheopsova pyramida, mezi nimi trůní Sfinga. Sfinga. Egyptské muzeum v Káhiře. Jeden z nejvzácnějších exponátů, trůn faraona Tutanchamóna. Resort Grand Season v Hurghadě.

Související odkazy:

MAPA

Související články:

ZA EGYPTSKÝMI PAMÁTKAMI I.
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Jarní speciál Turistického magazínu: Nejrkrásnější turistické trasy Ústeckého kraje
120 let rozhledny Tanečnice
Ubytovna Hřebenovka Janov
Country festival Ronovské noty
Na pravčickou bránu zdarma pro členy KČT
Pension Rosalka
Rozhledna Dymník
Turistická informační centra Ústeckého kraje
Snídaně na Großer Zchirnstein
Lužický memoriál Karla Hofmana
Turistický festival TURFEST.CZ 2024 Novoroční výstupy 2025
Krupská smyčka 2024
Stezka odvahy 2024
Se Severem na Bukovku



MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: