Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Zahraničí - svět

Autor článku:

Aleš Háva, Ing.

Aleš Háva, Ing.

PROFIL

AKTUALIZACE: 5.11.2024

Publikováno: 04.4.2023

Technická památka

Rubrika: Technická památka

Region: Zahraničí - svět • Destinace: mimo destinaci

OLBERNHAU – SCEZOVACÍ HUŤ GRÜNTHAL

Jednu z památek UNESCO v Krušnohoří máme hned na hranicí.

Málokterý horský masiv na světě vydal lidstvu tolik nerostných surovin jako naše Krušné hory. V této souvislosti se podíváme hned za hranice nedaleko Hory Svaté Kateřiny na jednu z památek UNESCO, která opravdu stojí za návštěvu. Týká se dobývání drahých kovů v okolí Olbernhau, které zde prosperovalo již v dobách středověku.

Szecovací huť - pohled na nejvýznamnější objekty v areálu huti

Foto: Aleš Háva

Szecovací huť - pohled na nejvýznamnější objekty v areálu huti

Krušné hory jsou fascinující krajina, pro mne životní láska na první pohled. Z české strany strmě stoupají z nížin a rovin řek Ohře a Bíliny, z německé strany jen velmi zvolna klesají do německé krajiny. Václav Cílek by mohl vyprávět.

Co mne na Krušných horách fascinuje ještě více, je jejich historie těžby, dobývání a úpravy nerostného bohatství. Zařazení do prestižního seznamu UNESCO si právem zaslouží. A přestože na české straně není těch důlních děl málo (odkazuji na knihy Michala Urbana a kolektivu: Horní města Krušných hor), je německé strana děravá jako ementál. Takže jsem si předsevzal, že napíšu takový malý seriál: Saigerhütte Olbernhau - Grünthal, Besuchsbergwerk Ehrenfriedenstal, Pohla a Marie Louise Stolln v lázních Berggiesshübel.

Historie hornictví v Krušných horách kopíruje sinusoidu. Doby rozkvětu vždy střídají epochy úpadku, a to dle odbytu. A tak slavnou éru dobývání stříbra nahradila epocha dobývání cínu, tu zase nahradila etapa dobývání mědi. A tak to jde až do dnešních dnů – přes dobývání a těžbu uranu až po plánovanou těžbu lithia. Holt, hory Krušné jsou takovou pokladnicí Česka i Německa.

Návštěva Saigerhütte Olbernhau je velmi snadno dostupná autobusovou linkou Ústeckého kraje, neboť skvostný hutní areál se rozkládá hned za hraniční čarou. Scezovací huť založil roku 1537 Hans Leonhardt, důlní mistr z Annabergu. "Saigerhütte Olbernhau - Grünthal" je unikátním svědectvím o hutnictví neželezných kovů ve světě od roku 1537. Za svůj název vděčí tavícímu procesu pro odstříbření surové mědi, který byl ve své době revoluční. Jednalo se o proces, při kterém se využívalo řádově lepší rozpustnosti stříbra v olovu než mědi. Tento proces detailně popsal Georgius Agricola v deváté knize svého díla „De re Metallica“.

Za malou hutní bránou se rozprostírá areál Saigerhütte. V dobách, kdy Evropa byla zmítána válkami a zejména po neblahých zkušenostech z Třicetileté války, byl areál obehnán zdí dlouhou 1019 metrů a 2,1 metrů vysokou se střílnami, která byla vystavěna v letech 1656 až 1694.

Největším objektem Saigerhütte je panský dům z roku 1560. Nová stálá expozice „FA Lange a střešní měď“ byla otevřena 9. září 2022 v Muzeu Saigerhütte Grünthal na 6. Dni saských horníků, hutí a horníků. Stálá expozice, která doplňuje muzeum Saigerhütte, je k vidění v prostorách bývalého panského sídla Saigerhütte – Neue Factorei – v otevírací době muzea.

Naproti panskému domu se ve skladu měděného zboží nachází ústřední expozice k historii hutního komplexu. Unikátní je zejména sbírka měděných mincí, které se zde ve třech obdobích razily, a to v letech 1621 – 1623, 1751 – 1764, 1803 – 1825.

V centru rozsáhlého areálu se nalézá vycezovací huť zvaná též dlouhá. Bohužel, tento objekt byl z „bezpečnostních důvodů“ roku 1952 zbořen. Dnes se v podstatě jedná o skanzen pod otevřeným nebem.

Kolem dlouhé huti jsou seskupeny další budovy, např. Dům s hrázděným štítem a věžičkou – hutní výčep. Právo várečné a výčepní dostal majitel huti již při jejím založení. Za výčepem u obvodové hradby dále stojí škola a tesařský dům.

Výstavná budova s nádherným zdobeným štítem a arkýřem (původní objekt z roku 1585) je nazývána domem směnového mistra. V té době již stála na střeše hřebenová věžička se 2 zvony. Malý zvonek zvonil dělníkům na směnu, která trvala od 4:00 ráno do 18:00 večer. Velký zvon zazvonil, když došlo k požáru. V hutním hostinci a domě směnového mistra se dnes nalézá Hotel Saigerhütte.

Na druhé straně ulice stojí tzv. Nový hamr. Byl uveden do provozu po zastavení malého hamru v roce 1586. Pracovala v něm tři kladiva poháněná současně jednou vačkovou hřídelí na vodním kole o průměru cca 8,5 metru. Druhé vodní kolo pohánělo měchy zde instalované kovářské výhně. Cípy na komíně mají symbolizovat klobouk kurfiřta – tehdejšího majitele huti. Je-li dostatek návštěvníků a v potoce dostatek vody, je možné vidět hamr v provozu. Takže určitě stojí za návštěvu.

Na břehu Načetínského potoka stojí Starý hamr. Jako nejstarší ze 4 hamrů v huti byl postaven roku 1537. Byl v provozu až do roku 1914. Od roku 1961 je zde museální expozice.

Nejmladším objektem v areálu Saigerhütte je elektrárna z roku 1905/1906. Starý parní stroj z roku 1909, který je již opět funkční, byl slavnostně uveden do provozu 6. června 2015 u příležitosti dobrodružných dnů „Montane Kulturlandschaft Erzgebirge“. Obohacuje oblast a lze ji v budoucnu navštívit při zvláštních příležitostech, jako je Den muzeí, Den mlýna, Den otevřených památek nebo v rámci veletrhu "LebensArt" .

Fotografie k článku:

Szecovací huť - pohled na nejvýznamnější objekty v areálu huti Pohled z tzv. dlouhé huti - expozice, která povstala tzv. "z mrtvých" Panský dům - dnes hotel Saigerhutte vodní kola ve venkovní expozici Nový hamr - pohled na budovu Elektrocentrála - bývá přístupná jen výjimečně Interiér elektrocentrály - takový sporák chtěl bych vlastnit... Elektrocentrála - topeniště parního kotle Elektrocentrála - venkovní expozice objekt pivovaru - práva várečné a výčepní bylo uděleno hned při založení huti Dámy jistě prominou - dveře byly otevřené, takové WC jsem ještě dosud nespatřil

Související odkazy:

MAPAK TÉMATU

Související články:

EURORANDO 2026
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 09.11.2023

Na jaře jsme místo navštívili v rámci cyklistického přejezdu Krušných hor. Opravdu pěkná expozice a velmi pěkně zachovalá stará architektura. Něco takového na české straně asi neuvidíte. M. Zíka - KČT Děčín

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Novoroční výstupy 2025
Lužický memoriál Karla Hofmana
Ubytovna Hřebenovka Janov
120 let rozhledny Tanečnice
Pension Rosalka
Na pravčickou bránu zdarma pro členy KČT
Turistická informační centra Ústeckého kraje
Turistický festival TURFEST.CZ 2024
Country festival Ronovské noty
Krupská smyčka 2024
Stezka odvahy 2024
Se Severem na Bukovku



MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: