Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Zahraničí - svět

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 04.01.2019

AKTUALIZACE: 3.5.2020

Klub českých turistůCyklotrasa

Rubrika: Pozvánka na akci / Cyklotrasa

Region: Zahraničí - svět • Destinace: mimo destinaci

S KOLEM KOLEM KRKONOŠ

Cyklistická pohodovka nabízí neobvyklé pohledy na Krkonoše

V srpnu 2018 jsem uspořádal první testovací ročník cykloturistické akce „S kolem kolem Krkonoš“, jejímž smyslem bylo objet naše nejvyšší hory z polské i české strany. Naskytly se nám neobvyklé pohledy na hřebeny Krkonoš a poznali jsme přitom řadu zajímavých míst, krom jiného také část euroregionální cyklotrasy ER-2, která vede lesy na úpatí polské strany hor.

S kolem kolem Krkonoš - Pomezní Boudy

Foto: Karel Veselý

Jaj, tak to byla docela výživná makačka. Ale alespoň jsme si trochu očistili od rezu velká kolečka na rozetě. Teď už jsme nahoře a čeká nás pohádkový sjezd, až se bude z brzd kouřit.

S malými modifikacemi se uskuteční druhý ročník této třídenní akce ve dnech 19. až 21. srpna 2019. Počet účastníků je omezen na sedm z důvodu limitované kapacity ubytování a dopravy. Akce začne v Liberci, odkud vyrazíme hned po ránu vlakem do polských Jakuszyc, odkud už pojedeme po vlastní ose cyklostezkou podél říčky Kamienna do horského střediska Szklarska Poreba. Zde se napojíme na trasu ER-2 (pozn.: Kdybyste tento úsek chtěli jet někdy sami, dejte si v Porebě pozor na značení, je zanedbané a chaotické).

NEOBVYKLÉ VÝHLEDY NA KRKONOŠE

Za Porebou už vede pohodová vrstevnicová cesta přes obce Jagniatków, Przesieka a Borowice do lázeňského městečka Karpacz (pozn. výživné stoupání nad obcí Przesieka lze na horských kolech podjet zkratkou po žluté turistické trase). Karpacz leží v údolí přímo pod Sněžkou. Je zde řada zajímavostí, například dřevěný kostelík Wang, který sem byl převezen z Norska v polovině 19. století. Tentokráte se asi vyhneme městečku Kowary, kde jsme byli v loňském roce, a začneme rovnou stoupat do sedla na Pomezních Boudách.

VRCHOLOVÁ PRÉMIE BUDE ODMĚNĚNA DLOUHÝM SJEZDEM

Pomezní Boudy s nadmořskou výškou 1050 m n. m. jsou nejvyšším místem, které na celé trase budeme zdolávat kolmo (čímž myslím kolmo :). Příští den se sem vrátíme autobusem za účelem pěšího výstupu na Sněžku, nyní nás ale čeká příjemný dlouhý sjezd cyklotrasou K24 přes Malou Úpu ke Spálenému Mlýnu a dál až do Horního Maršova, kde budeme dva dni ubytováni s polopenzí (mňam).

VÝSTUP NA NEJVYŠŠÍ HORU

Druhý den akce nás čeká pěší turistika na lehko. Autobusem se vyvezeme zpět na Pomezní Boudy a odtud po červené trase vystoupáme na Sněžku. Tam se rozhodneme, kterou cestou sestoupíme pěšky do Horního Maršova. Celkem to bude kolem dvaceti kilometrů. V Maršově už máme vyhlédnutou útulnou hospůdku s pivem Krakonoš. Tam se vydatně zrestaurujeme a načerpáme sil do příštího, opět cyklistického, dne.

HOREM DOLEM PODKRKONOŠÍM

Třetí den akce bude ve znamení návratu k domovům po stezkách vedoucích českým Podkrkonoším. Osvědčila se nám trasa Janské Lázně - Černý Důl - Lánov - Vrchlabí - Valteřice - Jilemnice (zde oběd) většinou po zelené turistické značce a cyklotrase 4175 - dolů do Semil, kde v hospůdce u vlakového nádraží akci (doufám, že společně) ukončíme a počkáme na vlak do Liberce.

NEZAPOMEŇTE NA PEČLIVOU PŘÍPRAVU

Přál bych si, aby se celá akce tentokráte obešla bez defektů a úrazů, což se vloni zcela nepodařilo (naštěstí to byly jen: 1x defekt duše, 1x natlučené koleno a 1x pohmožděná ruka). Čímž doporučuji účastníkům před akcí řádně zkontrolovat technický stav svého vozidla (včetně tlumičů) a také zlehka potrénovat (některé úseky jsou trošku náročnější). Servisní a zdravotnický balíček je nezbytností! Pohodlnou turistickou obuv pro druhý den akce vřele doporučuji také.

Pokud Vás pozvánka oddílu pivní turistiky KČT Děčín zaujala a rádi jezdíte na kole v dobré a veselé partě, tak si pod odkazem TURISTICKÁ AKCE prostudujte organizační pokyny. V případě, že je ještě volná kapacita, se můžete přihlásit přes formulář.

Fotografie k článku:

S kolem kolem Krkonoš - Pomezní Boudy Výhled na Podkrkonoší před Černým Dolem S kolem kolem Krkonoš - 1. ročník S kolem kolem Krkonoš - Jilemnice S kolem kolem Krkonoš - 1. ročník S kolem kolem Krkonoš - pohled na Sněžku S kolem kolem Krkonoš - Kowary
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: