
O ČEM PÍŠE:
SCHARFENSTEIN
Česky Ostrý kámen - je vyhlídka na výrazném skalním masivu, který byl zpřístupněn jako přírodní rozhledna. |
Výška vrcholu 569 m n. m. |
Výhled na Oybin, Žitavské, Lužické a Jizerské hory. |
Na žluté trase Oybin Rundweg. |
Destinace: Žitavské hory |
SCHARFENSTEIN
Česky Ostrý kámen - je vyhlídka na výrazném skalním masivu, který byl zpřístupněn jako přírodní rozhledna. • Výška vrcholu 569 m n. m. • Výhled na Oybin, Žitavské, Lužické a Jizerské hory. • Na žluté trase Oybin Rundweg. • Destinace: Žitavské hory
AKTUALIZACE: 9.4.2025
Publikováno: 11.12.2023

Rubrika: Rozhledna - vyhlídka
Region: Zahraničí - svět • Destinace: mimo destinaci
VYHLÍDKA SCHARFENSTEIN
Přírodní rozhledna „Ostrý kámen“ v Žitavských horách.
Přiznám se, že jsem na rozpacích, mám-li skalní útvar Scharfenstein v Žitavských horách (Zittauer gebirge) zařadit mezi vyhlídky nebo rozhledny. Vlastně je to něco mezi, protože jde o pískovcovou skalní věž, k jejímuž vrcholu vede několik žebříků. Ovšem výhled, jaký se z tohoto místa turistům nabízí, směle konkuruje všem rozhlednám v širokém okolí.

Foto: Martin Zíka
Výstup na vyhlídku Scharfenstein v Žitavských horách.
K vyhlídce Scharfenstein se vydáváme z lázeňské obce Oybin. Ta proslula slavnou historií. Vděčí za to vysoké skále stojící uprostřed horského údolí, na které od pradávna, snad již od doby bronzové, stávalo opevnění. Ve středověku tento kraj patřil českým panovníkům a stávající podoba kláštera celestýnů pochází z doby krále Karla IV. Tato významná památka Žitavských hor patří k nejnavštěvovanějším v celé Horní Lužici. Mimořádnou turistickou třešničkou na dortu je fakt, že do Oybina pravidelně jezdí úzkorozchodná parní lokálka ze Žitavy (Zittau), což je určitě nejzábavnější způsob, jak se do tohoto místa dostat.
GEOLOGICKÁ MOZAIKA ŽITAVSKÝCH HOR
Ale nejen hrad a klášter činí z Oybinu lákavou turistickou atrakci. Nesmírně zajímavé je i blízké okolí mající horský charakter, kde se členité pískovcové masivy míchají s žulou nebo čedičem, což je výsledek pradávných geologických procesů. Tato rozmanitost se pak promítá i v pestrosti přírody, která je zde chráněna valem hor. Není tedy divu, že se místní obyvatelé vzdali průmyslového rozvoje a již od dob romantismu vsadili na cestovní ruch. Jak přídomek luftkurort napovídá, Oybin se stal vzdušnými lázněmi. Za ozdravným odpočinkem sem míří lidé z celého Německa. A využívají přitom bohaté sítě značených turistických tras rozbíhajících se po okolí.
NA SCHARFENSTEIN PO ŽLUTÉ
My se vydáváme od konečné stanice parní lokálky v Oybině po žluté stezce
nejprve směrem na jih k místu zvanému Rosenstein (Růžový kámen). Je to seskupení skal podivuhodně zabarvených do červena, což je patrné zejména u blízkých Kalichových skal (Kelchstein). Pokračujeme stále po žluté velmi působivou soutěskou Große Felsengasse (Velká skalní ulička). Pokud byste si s sebou vzali jistící úvazky, mohli byste vyzkoušet vylézt jištěnou cestu náročnosti C „Klettersteig Alpiner Grat“. Pokračujeme však stále po žlutě značené trase k našemu hlavnímu cíli. Tím je skalní věž jménem Scharfenstein.
OYBIN JAKO NA DLANI
Na vyhlídku Scharfenstein vede několik dobře schůdných schodišť a žebříků. Rozhled je impozantní. Nejatraktivnější je asi pohled do údolí Oybina s masivem, kde stával hrad a klášter. Zřícenina je však na druhé straně masivu a tak není vidět. Na horizontu se vyjímá nejvyšší vrchol Lužických hor - hora Luž. Zaujme i netradiční pohled na další sedmistovku - Hvozd s rozhlednou. V dalším směru se otevírá výhled na Horní Lužici a Jizerské hory. Krásně je vidět Hrádek nad Nisou.
ROZHODNĚ JEŠTĚ NA TÖPFER!
Pokud se už turista jednou dostane do těchto míst, neměl by váhat a po žluté stezce pokračovat ještě dál k vyhlídce Böhmische Aussicht (Český výhled) a zejména na Töpfer (Hrnčíř), kde je výletní restaurace a další exkluzivní skalní vyhlídka. Otevírá se odtud celé panorama Horní Lužice. Zpět do obce Oybin vede silnička po níž v létě jezdí turistický autovláček, ale je též možné sestoupit lesem žlutou stezkou k zastávce parní lokálky Teufelsmühle (Čertův mlýn).
Celý okruh z Oybinu na vyhlídku Scharfenstein a zpět vydá na sedm kilometrů, ale je třeba počítat s vydatným převýšením minimálně 300 metrů. Zdatnější chodci se mohou vydat po značených trasách přes Eichgraben a Hartau do Hrádku nad Nisou.
Dostupnost po značených trasách:

Na vyhlídku Scharfenstein vede žlutá turistická trasa z obce Oybin, která začíná hned u stanice úzkorozchodné dráhy.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: