Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Ústecký kraj

Autor článku:

Karel Punčochář

Karel Punčochář

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 13.01.2019

AKTUALIZACE: 20.1.2019

Klub českých turistů

Rubrika: Historie KČT /

Region: Ústecký kraj • Destinace: mimo destinaci

3. HISTORIE TURISTIKY V ÚSTECKÉM KRAJI

Období let 1938 až 1945

Začátkem r. 1938 bylo v obou župách 19 odborů a více jak 2,5 tisíce členů. Po záboru Sudet byly na základě nařízení z 22. října 1938 na většině našeho kraje zakázány české spolky.

Václav Krčil s turisty pod Klínovcem (1934)

Foto: archivní snímek

Archivní snímek zachycuje výpravu Klubu československých turistů z Ústí nad Labem při výpravě na Klínovec v květnu 1934. Třetí zleva je Václav Krčil, který se podílel na obnově organizované turistické činnosti v Ústí nad Labem po válce.

Změnou hranic a odtržením Slovenska na konci roku 1938 ztratil celý KČST pohraniční hory a 79 odborů s 10.179 členy. Mezi nimi také většinu odborů z našeho kraje.

Jak si po válce vedly dříve založené odbory KČST (KČT) Ústeckého kraje? V Ústí nad Labem se rychle obnovil KČST, asi po roce zase přejmenovaný na KČT, včetně župního systému. Z Příbrami byl do Ústí nad Labem přeložen turista František Procházka s pověřením zajistit majetek Gebirgsvereinu, a to chaty na Bouřňáku, Větruši, Nakléřově a 600 tisíc marek v bance.

Asi v červenci či srpnu 1945 dal do novin inzerát, kdo má zájem o turistiku, aby přišel na schůzku v kavárně Zdar na Mírovém náměstí. Přišel Václav Krčil a Jindřich Zásmucký, kteří v ústeckém KČST působili už v době před okupací. Na ustavující schůzi na Větruši, asi v listopadu, přišlo kolem 20 zájemců. Prvním předsedou byl zvolen Jindřich Zásmucký.

Členové obnoveného klubu se nejprve se scházeli v bytě u Václava Krčila a poté si pronajali noclehárnu v ulici V Jirchářích. Tam měl předseda pro veřejnost svou kancelář, kde úřadoval, přijímal přihlášky a podával informace. Ústecký odbor KČST měl brzy několik set (!!) členů, pro které vydával čtvrtletní Oběžník. Kromě rozpisu víkendových akcí uváděl zajímavosti z místopisu a historie kraje.

Fotografie k článku:

Václav Krčil s turisty pod Klínovcem (1934) Skupinka turistů před chatou KČT na Bouřňáku V zámečku Větruše v Ústí n. L. byla ustavující schůze turistů v listopadu 1945 Václav Krčil byl jedním ze tří prvních turistů, kteří po osvobození v r. 1945 obnovili KČT v Ústí  V této budově byla po r. 1945  noclehárna KČT a kancelář předsedy Oběžník informoval turisty o připravovaných akcích v roce 1947

K článku nejsou odkazy.


KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: