Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Česká republika

Autor článku:

Václav Novotný

Václav Novotný

PROFIL

AKTUALIZACE: 16.6.2024

Publikováno: 15.6.2024

Klub českých turistůZajímavá událost

Rubrika: Reportáž z akce / Zajímavá událost

Region: Česká republika • Destinace: mimo destinaci

TURISTICKÁ ZNAČKA MĚLA SVÁTEK V TÁBOŘE

Český unikát „turistická značka“ byl literárně ztvárněn.

Vtipnou a výstižnou publikaci „Turistická značka - 44 tisíc kilometrů tradice“ napsal Marek Šálek. Vydáno v roce 2024. Křest knihy proběhl 4. 5. 2024 v cíli pochodu při oslavách 135. výročí českého turistického značení na Žižkově náměstí v Táboře. Autora knihy na pódiu při této příležitosti jmenovali vedoucím značkařem Klubu českých turistů. Turisty Ústeckého kraje reprezentoval vedoucí značkařů Václav Nič z odboru Děčín. Podílel se na přípravě kapitoly o Radovesické výsypce.

Titulní strana knihy Turistická značka od Marka Šálka.

Foto: Václav Novotný

Titulní strana publikace Turistická značka od Marka Šálka.

TÁBORSKÝ ODBOR KČT PATŘÍ K NEJSTARŠÍM. BYL ZALOŽEN ROKU 1893.
Připravil rámcový pochod. Jen velmi letmé postřehy a snímky přesvědčí: zdatně pokračují v tradici. Odbor např. vlastní a provozuje rozhlednu Hýlačka. Z Táborska pocházejí předseda odboru a současný předseda Rady značení Ing. Radek Přílepek, i jeho předchůdce Mgr. Karel Markvart. Oba dva jsou v publikaci vtipně představeni.

JOSEF PAŘÍZEK (8.5.1906 - 5.1.1989) ŠÍŘIL V NAŠEM POHRANIČÍ MYŠLENKU TURISMU!
Po maturitě r. 1924 byl rok nezaměstnaný. R. 1926 nastoupil jako poštovní úředník do Horního Litvínova. R. 1936 byl přeložen do Děčína. V obou pohraničních místech již před válkou značil. Po válce obnovil značení Labských pískovců. Roku 1959 odevzdal nově založenému odboru v Litvínově historickou kroniku z let 1925-1930.

PŘINESLI ZBYLÉ KAMÉNKY DO LETITÉHO PÁTRÁNÍ PO OSUDU ZNAČKAŘE JOSEFA PAŘÍZKA.
Pomohli táborský ředitel gymnázia RNDr. Petr Nývlt, Ph.D. a tamní učitel informatiky Ing. Richard Černý. Vašek Nič loni zjistil, že J. Pařízka naučil značení profesor táborské reálky. Již během jízdy do Tábora učitelé odepsali: „J. Pařízek z Meziříčí absolvoval gymnázium v roce 1924 - viz přiložený seznam abiturientů“. Obec Meziříčí leží nedaleko Tábora. Další radost čekala na startu rámcového pochodu. Pořadatel z KČT Tábor Ing. Černý sděluje. „Hledaným profesorem reálky byl Jaroslav Sládek. Fotokopie ze sborníku gymnázia dokazuje, že byl v té době profesorem gymnázia“.

PROSTŘEDÍ, KDE MATURANT PAŘÍZEK NASÁL ZNAČKAŘSKÉ NADŠENÍ.
Obětavost jeho učitelů – značkařů charakterizuje sborník 55. výročí založení KČT Tábor z ledna 1948: „Pan učitel od počátku až do konce postupoval skutečně jako znalec věci. Každou turistickou cestu — ač je všechny dobře znal — prošel znovu, a to třeba několikráte. Seznal-li, že by pro turistu, pokud šlo o krásy krajinné, bylo výhodnější, kdyby cesta v některých částech se od dosavadního směru odchylovala, rozhodl se pro nový směr cesty. Když měl stanoven směr cesty, vzal si na pomoc 2 až 4 své žáky a 25 m dlouhé měřičské pásmo. Tímto za pomoci svých žáků celou cestu metr za metrem změřil, počet kilometrů a metrů zapsal, při tom hned zjistil, kde, tj. na kterém stromě, plotě, rohu stavení apod. bude třeba umístiti orientační tabulku, její znění ihned sestavil a zapsal. I ten strom, plot apod. si přesně zapsal. Když s tímto měřením byl hotov, vypravil se se svými pomocníky a barvami na značení (malování značek)“.


Děkujeme oběma táborským učitelům a všem obětavým značkařům KČT.

Fotografie k článku:

Titulní strana knihy Turistická značka od Marka Šálka. Kapitola o novém značení na Radovesické výsypce s podpisem Vaška Niče Vašek Nič v Táboře na Žižkově náměstí 4. 5. 2024 Ing. Richard Černý se synem na startu rámcového pochodu k 135. výročí turistického značení. Z almanachu reálky Tábor maturanti 1924. Josef Pařízek byl po maturitě nezaměstnaný. Pařízek z Krajského odboru turistiky předává kroniku do okresu Litvínov. Archiv Václav Niče poskytl cenná data a zatím jediný snímek Josefa Pařízka. Archiv Václav Niče poskytl historii značení na Děčínsku z pera Josefa Pařízka. Jedna z památek na historický KČT Tábor. Meteorologický sloup. Reálka je stále v nápisu současného táborského gymnázia. Tady maturoval roku 1924 Josef Pařízek. Známý skalní tunel v údolí Lužnice. Skalní tunel nese znak KČT Tábor Známá visutá lávka nad Lužnicí se znakem KČT Tábor. Skříňka charakterizuje odbor KČT Tábor, je aktuální!
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Jarní speciál Turistického magazínu: Nejrkrásnější turistické trasy Ústeckého kraje
120 let rozhledny Tanečnice
Ubytovna Hřebenovka Janov
Country festival Ronovské noty
Na pravčickou bránu zdarma pro členy KČT
Pension Rosalka
Rozhledna Dymník
Turistická informační centra Ústeckého kraje
Snídaně na Großer Zchirnstein
Lužický memoriál Karla Hofmana
Turistický festival TURFEST.CZ 2024 Novoroční výstupy 2025
Krupská smyčka 2024
Stezka odvahy 2024
Se Severem na Bukovku



MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: