AKTUALIZACE: 16.6.2024
Publikováno: 15.6.2024


Rubrika: Reportáž z akce / Zajímavá událost
Region: Česká republika • Destinace: mimo destinaci
TURISTICKÁ ZNAČKA MĚLA SVÁTEK V TÁBOŘE
Český unikát „turistická značka“ byl literárně ztvárněn.
Vtipnou a výstižnou publikaci „Turistická značka - 44 tisíc kilometrů tradice“ napsal Marek Šálek. Vydáno v roce 2024. Křest knihy proběhl 4. 5. 2024 v cíli pochodu při oslavách 135. výročí českého turistického značení na Žižkově náměstí v Táboře. Autora knihy na pódiu při této příležitosti jmenovali vedoucím značkařem Klubu českých turistů. Turisty Ústeckého kraje reprezentoval vedoucí značkařů Václav Nič z odboru Děčín. Podílel se na přípravě kapitoly o Radovesické výsypce.

Foto: Václav Novotný
Titulní strana publikace Turistická značka od Marka Šálka.
TÁBORSKÝ ODBOR KČT PATŘÍ K NEJSTARŠÍM. BYL ZALOŽEN ROKU 1893.
Připravil rámcový pochod. Jen velmi letmé postřehy a snímky přesvědčí: zdatně pokračují v tradici. Odbor např. vlastní a provozuje rozhlednu Hýlačka. Z Táborska pocházejí předseda odboru a současný předseda Rady značení Ing. Radek Přílepek, i jeho předchůdce Mgr. Karel Markvart. Oba dva jsou v publikaci vtipně představeni.
JOSEF PAŘÍZEK (8.5.1906 - 5.1.1989) ŠÍŘIL V NAŠEM POHRANIČÍ MYŠLENKU TURISMU!
Po maturitě r. 1924 byl rok nezaměstnaný. R. 1926 nastoupil jako poštovní úředník do Horního Litvínova. R. 1936 byl přeložen do Děčína. V obou pohraničních místech již před válkou značil. Po válce obnovil značení Labských pískovců. Roku 1959 odevzdal nově založenému odboru v Litvínově historickou kroniku z let 1925-1930.
PŘINESLI ZBYLÉ KAMÉNKY DO LETITÉHO PÁTRÁNÍ PO OSUDU ZNAČKAŘE JOSEFA PAŘÍZKA.
Pomohli táborský ředitel gymnázia RNDr. Petr Nývlt, Ph.D. a tamní učitel informatiky Ing. Richard Černý. Vašek Nič loni zjistil, že J. Pařízka naučil značení profesor táborské reálky. Již během jízdy do Tábora učitelé odepsali: „J. Pařízek z Meziříčí absolvoval gymnázium v roce 1924 - viz přiložený seznam abiturientů“. Obec Meziříčí leží nedaleko Tábora. Další radost čekala na startu rámcového pochodu. Pořadatel z KČT Tábor Ing. Černý sděluje. „Hledaným profesorem reálky byl Jaroslav Sládek. Fotokopie ze sborníku gymnázia dokazuje, že byl v té době profesorem gymnázia“.
PROSTŘEDÍ, KDE MATURANT PAŘÍZEK NASÁL ZNAČKAŘSKÉ NADŠENÍ.
Obětavost jeho učitelů – značkařů charakterizuje sborník 55. výročí založení KČT Tábor z ledna 1948: „Pan učitel od počátku až do konce postupoval skutečně jako znalec věci. Každou turistickou cestu — ač je všechny dobře znal — prošel znovu, a to třeba několikráte. Seznal-li, že by pro turistu, pokud šlo o krásy krajinné, bylo výhodnější, kdyby cesta v některých částech se od dosavadního směru odchylovala, rozhodl se pro nový směr cesty. Když měl stanoven směr cesty, vzal si na pomoc 2 až 4 své žáky a 25 m dlouhé měřičské pásmo. Tímto za pomoci svých žáků celou cestu metr za metrem změřil, počet kilometrů a metrů zapsal, při tom hned zjistil, kde, tj. na kterém stromě, plotě, rohu stavení apod. bude třeba umístiti orientační tabulku, její znění ihned sestavil a zapsal. I ten strom, plot apod. si přesně zapsal. Když s tímto měřením byl hotov, vypravil se se svými pomocníky a barvami na značení (malování značek)“.
Děkujeme oběma táborským učitelům a všem obětavým značkařům KČT.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: