Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Ústecký kraj

Autor článku:

Karel Punčochář

Karel Punčochář

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 18.01.2019

AKTUALIZACE: 20.1.2019

Klub českých turistů

Rubrika: Historie KČT /

Region: Ústecký kraj • Destinace: mimo destinaci

6. HISTORIE TURISTIKY V ÚSTECKÉM KRAJI

Období let 1990 až 2018 aneb návrat k historickému názvu

7. dubna 1990 v Praze ve Slovanském domě vznikl opět Klub českých turistů. V roce 1997 KČT vystoupil ze svazku ČSTV a navázal tak na svoji násilně ukončenou činnost po únoru 1948.

Zimní sraz turistů pořádal Klub českých turistů, oblast Most-Louny

Foto: Archivní snímek

Propagační plakát k VIII. Českému zimnímu srazu turistů, který se konal 7. 2. až 14. 2. 2004 v Krušných horách mezi Litvínovem a Moldavou.

Období let 1990 až 2003 – návrat k historickému názvu

• 7. dubna 1990 v Praze ve Slovanském domě vznikl opět Klub českých turistů. V roce 1997 KČT vystoupil ze svazku ČSTV.
• Tehdejší Severočeský kraj byl v této době rozdělen na tyto oblasti:
• Oblast České středohoří, která zahrnovala v letech 1990–2003 okresy Ústí nad Labem, Teplice a Litoměřice. Sídlo oblasti bylo v Ústí a jejím předsedou byl ing. Alois Pleskot.
• Oblast Krušné hory zahrnovala v letech 1990–2003 okresy Chomutov, Cheb, Sokolov, Karlovy Vary. Od r. 2003 byly do nové Oblasti Karlovarský kraj začleněny okresy Cheb, Sokolov, Karlovy Vary. Do nové Oblasti Ústecký kraj vstoupily odbory KČT okresu Chomutov.


Období 2003 až 2018

• 11. října 2003 byla založena Oblast KČT Ústecký kraj na ustavující schůzi v univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, prvním předsedou byl Josef Rychetský.
• I toto období, jako ta předchozí, bylo ve znamení pravidelné aktivity turistů na nesčetných turistických akcích určených i pro širokou veřejnost.
• Mezi nejvýznamnější akce tohoto období patřily:
 v r. 2004 VIII. Český zimní sraz turistů na Moldavě,
 v r. 2006 10. Letní turistický sraz 2006 v Krásné Lípě a sraz oddílů Asociace TOM,
 v r. 2008 Za posledním puchýřem v Teplicích.

A co na závěr naší historie?

Nesmíme především zapomenout na ty, kteří stáli u zrodu naší turistiky až po současné turisty, kteří nehleděli a nehledí na čas věnovaný jejímu rozvoji, ať už jsou to řadoví členové, značkaři, nebo jednotliví funkcionáři všech odborů našeho krásného kraje.

Díky všem!

Poznámka autora na závěr:
Tento stručný text historie turistiky byl zpracován pro podzimní slavnostní aktiv v listopadu 2018 ke 130. výroční vzniku KČT a 100. let vzniku Československa. Mnohem podrobněji popisuje historii turistiky publikace Václava Novotného a Karla Punčocháře "Historie organizované turistiky v Ústeckém kraji aneb od Eichlera k Eichlerovi". Společným přáním autorů bylo, aby Historie vzbudila u čtenářů stejný pocit, který sami při psaní poznali: hrdost na členství v Klubu českých turistů!

Fotografie k článku:

Zimní sraz turistů pořádal Klub českých turistů, oblast Most-Louny Vlak právě přivezl 23 účastníků z Otrokovic včele s vedoucím výpravy Stanislavem Vaclem Snímek z pondělí 9. 2. 2004 ukazuje účastníku srazu za očekávané vánice Na snímku stojí zleva Ing. M. Herchl, J. Rychnovský, V. Hieke, Ing. Zb. Linhart, Ing. J. Havelka Skupina cyklistů přijíždí 10. 8. 2006 na slavnostní zahájení LS do Krásné Lípy Na snímku stojí skupinka turistů z OKČT Loko Ústí nad Labem VT Dušan Petráš z Duchcova s kolegou nedaleko hradu Kyšperk v Krušných horách

K článku nejsou odkazy.


KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: