Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Ústecký kraj

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

AKTUALIZACE: 15.11.2024

Publikováno: 14.11.2024

Klub českých turistůZajímavá událost

Rubrika: Metodika / Zajímavá událost

Region: Ústecký kraj • Destinace: mimo destinaci

TURISTIKA V LISTOPADU

Jedna sezóna končí, druhá právě začíná.

V tomto turistickém seriálu se věnujeme každému měsíci v roce zvlášť, abychom čtenáře upozornili na specifika období a informovali o tradičních akcích pro veřejnost, které se každoročně opakují. Tentokráte to je TURISTICKÝ LISTOPAD - měsíc, ve kterém definitivně končí letní sezóna a svou výbavu přezbrojujeme, abychom v pohodě a ve zdraví přečkali následující chladné období.

Děčínští turisté v listopadu v Labských pískovcích.

Foto: Karel Veselý

V listopadu můžeme konečně vytáhnout pláštěnky, které fungují i jako izolace před chladným větrem. Jen si musíme dát pozor na to, abychom se pod nimi nezapotili a nebyli nakonec stejně mokří, jako zvenku. Proto někteří turisté raději preferují používání deštníků.

Ačkoli je listopad přinejmenším od svatého Martina neodbytným zvěstovatelem podzimních plískanic, jeho začátek patří k nejkrásnějším obdobím turistického roku, a to zejména v oblastech oplývajících listnatými lesy. Koruny strom září pestrými barvami zejména, pokud jimi pronikají sluneční paprsky. V kombinaci s mlhami v údolích tato atmosféra vyvolává v člověku nejrůznější nálady, od těch radostných až po melancholické, což bychom mohli využít jako účinnou psychoterapii.

Vřele doporučuji vydat se začátkem listopadu na některou z vyhlídek v Českém středohoří. Například z Lafitovy vyhlídky u Žitenic nebo z Varhoště si můžete užít scenérii vrcholů, které jako parníky plují v moři oblaků. Fantastické barvy podzimu si užijete nejlépe v Žitavských horách, kde nádherné stezky procházejí kolem rozmanitých skalních útvarů. V oblasti Českého Švýcarska je v této době nejlepší absolvovat naučnou stezku Jetřichovické stěny, kdy se tu již nevyskytují zástupy turistů. A to je také jedna z výhod tohoto období. Pokud by se vám ale stýskalo po lidech, pak si v Turistickém magazínu vyhledejte bohatou nabídku halloweenských a svatomartinských akcí.

Právě při listopadové turistice si uvědomíme, že čas je naším pánem. V této době asi nejintenzivněji pociťujeme, jak se dny dramaticky krátí a výpravy za poznáním plánujeme tak, abychom se z turistických tras dostali do civilizace nejlépe před setměním, což je na konci měsíce již kolem páté hodiny. Hrůza! Ale i tak se mnohdy stane, že nám rozvrh dne nevyjde, například když někde déle posedíme v příjemně vyhřáté hospůdce, a proto je na místě mít s sebou také funkční čelovku nebo alespoň ruční svítilnu. Ta kolikrát dobře poslouží, když se ve tmě potřebujeme porozhlédnout po turistických značkách nebo si posvítit na jízdní řád u autobusové zastávky.

V listopadu většina turistů přezbrojuje šatník. Kšiltovky, kraťasy a trička s krátkým rukávem nahradí výbavička s teplou podšívkou, kterou vhodně doplní různé kulichy, nákrčníky a rukavice. Také pevnější turistická obuv s pořádným vzorkem na podrážce, který snižuje riziko uklouznutí v rozbahněném terénu, přijde vhod. Deštník, pončo nebo pláštěnka se stává téměř povinnou výbavou výletního batohu, stejně jako termoska s teplým tekutým obsahem.

Pro někoho v listopadu končí sezóna, jako medvědi si zalezeme k domácímu krbu a nos vystrčíme až s květy prvních sněženek. Následující měsíce studujeme mapy a plánujeme budoucí výpravy. Někdo léčí úrazy a modřiny. Také uspořádáváme stovky krásných fotografií, které se podařilo ulovit.

Teplomilní turisté se před „zazimováním“ scházejí u příležitosti konání celostátního turistického srazu, který se již déle než půlstoletí koná v polovině listopadu pod názvem „Za posledním puchýřem“. Tato akce se považuje za oficiální zakončení sezóny a koná se pokaždé na jiném místě v České republice. V roce 2024 to bylo u nás v Ústeckém kraji v Krásné Lípě na Děčínsku a v roce 2026 se do naší oblasti opět vrátí, a to do Štětí, což je jedno z výchozích míst do čarokrásné skalní oblasti Kokořínska.

Jsou i tací nadšenci, kteří listopad právě naopak toužebně vyhlížejí, protože začíná sezóna zimního táboření, což je pravidelně se opakující seriál akcí pro ty největší drsňáky. Ti se přímo vyžívají v nocování ve sněhovém záhrabu nebo ve stanování při teplotách hluboko pod bodem mrazu. Ale o tom nepíšu podrobněji, až se budeme věnovat turistice v únoru. Jen jsem chtěl upozornit na to, že mezi turisty se najdou tací, kdo to mají úplně naruby. Říkávají „v létě nikam nejezdím“ a listopad má pro ně téměř posvátný význam.

Samozřejmě, že ani my ostatní na turistiku v těchto dnech nezanevřeme, jen ji začneme dělat jinak, s ohledem na klimatické podmínky. Dříve jsme se touto dobou věnovali kontrole běžecké výbavy a nakupovali vosky. Mnozí si uchovávají staré lyže kvůli tomu, aby hned s prvními vločkami mohli pokračovat v devastování jejich skluznic. Jenže v posledních letech se už nějak nedostává kýžené sněhové nadílky, a to ani ve vyšších polohách Lužických či Krušných hor. Ach jo. Takže kam a jak za turistikou v listopadu?

TRADIČNÍ LISTOPADOVÉ TURISTICKÉ AKCE V ÚSTECKÉM KRAJI

Nejvíce organizovaných turistických akcí pořádá Klub českých turistů. A to nejen výletů pro své členy, ale i pro širokou veřejnost. Pokud chcete vědět, kam vyrazit, abyste tam nebyli sami, pak vřele doporučuji sledovat kalendář turistických akcí na webu www.kctul.cz

Z tradičních akcí se v listopadu konají:
ZAMYKÁNÍ ČERVEŇÁKU - Pořádá KČT Louny v Dolním Poohří
PIKNIK NA NORDKAPU (sraz na nejsevernějším bodě ČR) - pořádá KČT Šluknov v Českém nizozemí
LOUČENÍ S TURISTICKÝM ROKEM - pořádá KČT Teplice v Českém středohoří

Zbývá už jen dodat, že v pohledu cestovního ruchu se může jednat o zajímavou příležitost pro poskytovatele služeb, pakliže turistům dokážou nabídnout příjemné zázemí pro jejich pravidelné scházení u kytary. Při zpěvu písní jako „listopadový písně od léta už slýchám“ turisté tolik neškudlí a dokáží udělat i docela zajímavé tržby.

Tak listopadové turistice zdar!

Fotografie k článku:

Děčínští turisté v listopadu v Labských pískovcích. Lafitova vyhlídka - České středohoří. Barevný listopad. Milešovka - nejvyšší vrchol Českého středohoří v listopadu. U turistického rozcestníku v Rájeckých stěnách. Mezinárodní turistický sraz na nejsevernějším bodě České republiky. Poslední turistická buřtopeč sezóny. Zittauer Smalspurbahn - Žitavská úzkorozchodná dráha. Barokní sloup Nejsvětější Trojice v Rumburku z roku 1681. Kačeny na rybníčku v Krásné Lípě.
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 14.11.2024

Pěkný srdečný článek i s foty a jejich popisky. Ostatně jako vždy. :-) Jaroslava Dvořáková

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Jarní speciál Turistického magazínu: Nejrkrásnější turistické trasy Ústeckého kraje
120 let rozhledny Tanečnice
Ubytovna Hřebenovka Janov
Country festival Ronovské noty
Na pravčickou bránu zdarma pro členy KČT
Pension Rosalka
Rozhledna Dymník
Turistická informační centra Ústeckého kraje
Snídaně na Großer Zchirnstein
Lužický memoriál Karla Hofmana
Turistický festival TURFEST.CZ 2024 Novoroční výstupy 2025
Krupská smyčka 2024
Stezka odvahy 2024
Se Severem na Bukovku



MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: