Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Česká republika

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 03.02.2019

AKTUALIZACE: 17.2.2019

Klub českých turistůHory - vrcholy

Rubrika: Reportáž z akce / Hory - vrcholy

Region: Česká republika • Destinace: mimo destinaci

ZIMNÍ TURISTIKA V JIZERSKÝCH HORÁCH

Pár tipů na výlety v běžkařské stopě

Na konci ledna 2019 uspořádal Petr Laštovička z KČT Děčín tradiční týdenní turistiku na běžkách v Jizerských horách. Základnu jsme měli jako obvykle v Kořenově, odkud jsme na „rychlých prkénkách“ vyráželi každé ráno všemi směry zkoumat zajímavá místa na naší i polské straně hor. Čtenářům Turistického magazínu nyní můžeme nabídnout pár ověřených tipů na výlet.

Wysoky Kamień v polských Jizerských horách

Foto: Martin Zíka

Rozhledna na Wysokim Kamieni byla loni ještě rozestavěná. I letos byla zavřená ale od letní sezóny by již měla poskytovat výhledy na polskou část Krkonoš a do údolí Szklarske Poreby. U rozhledny je turistická chata s restaurací.

Zatímco pod horami byl letos sníh vzácností, na vrcholových partiích Jizerek ležela více než metrová vrstva čerstvého sněhu, takže podmínky na celodenní tůry s teplotou kolem tří stupňů pod nulou byly ideální. K přiblížení do atraktivních horských partií jsme často využívali železniční spojení mezi Kořenovem a polskými Jakuszycemi (jízdné 40 Kč). Na hlavních magistrálách byly perfektní strojně upravené tratě, což nám usnadnilo cestu k vytyčeným cílům.

ROZHLEDNA NA WYSOKIM KAMIENI UŽ STOJÍ

Vítr a rozmary počasí v zimní krajině vykouzlily rozmanité sněhové kreace. Těch jsme si nejvíce užili při výpravě na polský vrchol Wysoky Kamieň (1058 m n. m.), kde je turistická chata s restaurací a nová rozhledna. Na tento vrchol se dostanete po lyžařské stopě nejlépe od Jakuszyc přes rozcestí pod Cicha Rownia a rozcestí Pod Zawaliskiem. Je možné též zvolit cestu ze Szklarske Poreby, ale tuto strmou trasu využívají hojně pěší turisté, takže běžecká stopa tu víceméně neexistuje. Pokud se budete držet na vrcholové červené trase, užijete si parádní výhledy na polskou část Krkonoš. Při zpáteční cestě můžete vyzkoušet cestu přes Zwalisko (1046 m n. m. ) a lom Stanislaw (již nefunkční).

VYDATNÁ TŮRA NA SMRK

Zdatnější běžkaři mohou podniknout celodenní výpravu na vrchol Smrku (1124 m n. m.) s dlouhým sjezdem po polské straně. K cestě na Smrk dobře poslouží některá z hlavních lyžařských magistrál. Ideálním výchozím místem je osada Jizerka. Výživným zážitkem je výstup na Smrk po modré turistické značce v úseku, který se příznačně nazývá Nebeský žebřík. Rozhledna na vrcholu je oblíbený cíl polských turistů, takže cestu k rozcestníku Lacznik najdete za dobré viditelnosti snadno. Odměnou za lopotu s běžkami v ruce je dlouhý sjezd přes Jizerskou Polanu směřující dál po modré značce na Jizerskou Halu a údolím Jizery až k turistické chatě Orle. Před Orle je zelená odbočka k hraničnímu přechodu Karlovský most vedoucí zpět k Jizerce.

ZIMNÍ VYHLÍDKA BÍLÁ SKÁLA

Další krásný výlet jsme podnikli na území Krkonošského národního parku do oblasti kolem Hvězdy a Kapradníku. I tady jsou strojně upravené běžkařské okruhy, kde se dá trénovat na lyžích celý den. Turisticky nejzajímavějším cílem je rozhledna Štěpánka (zavřeno v pondělí a při špatné viditelnosti). Nás ale zajímala hlavně vyhlídka na Bílé skále (964 m n. m.). Nenápadnou odbočku nacházející se mezi rozcestníky Pod Turnovskou chatou a U Tetřeví boudy objevíte nejspíše podle lyžařské stopy odbočující šikmo do lesa (rozcestník v zimě není vidět). Nevede sem ani žádná turistická značka. Že jste dosáhli cíle poznáte podle velkého vrcholového kříže, odkud jsou parádní výhledy jihozápadním směrem.

ZDOLÁNÍ NEJVYŠŠÍHO VRCHOLU JIZERSKÝCH HOR

Velká část Jizerských hor se nachází v Polsku. Zde je i nejvyšší vrchol Wysoka Kopa (1126 m n. m.). Přímo na vrchol sice nevede turistická značka, ale v zimě tu bývá prošlápnutá stopa. Jak jsme se mohli přesvědčit, Poláci v zimě vydatně provozují pěší turistiku, což sice vadí lyžařům (ale nedá se s tím nic dělat). Na Wysokou Kopu se na běžkách nejlépe dostanete z Jakuszyc. Po upravené trase jsme vystoupali k hlavnímu rozcestí lyžařských tras (Rozdrože pod Cicha Równia). Dál jsme pokračovali po modré a pak neznačenou stopou po vrstevnici na žlutou spojku k rozcestí pod Kopou, které je již na hlavní červené magistrále. Od rozcestí vpravo vede do kopce magistrála přes dva tisícové vrcholy až k odbočce na Wysoku Kopu (u turistického přístřešku). Zpáteční cestu do Jakuszyc můžete zvolit přes Izerskie Garby (vyhlídky), pod kterými za lomem Stanislaw začíná dlouhý pohodlný sjezd až do Jakuszyc (přes hlavní rozcestí).

JIZERSKÉ TISÍCOVKY

Tímto článkem jsem chtěl naznačit, že turistické lyžování v Jizerských horách se nemusí odehrávat výhradně na rolbou perfektně upravených tratích, ale díky sněhové pokrývce je možné objevovat nová zajímavá místa. Nachází se tu 28 kopců převyšujících 1000 metrů (15 v Česku, 13 v Polsku) a mnohé z nich jsou zejména za pěkného počasí zajímavým turistickým cílem spojeným s dobrým sportovním výkonem. Výprava přes tisícové vrcholky je také solidní garancí, že k běžkaření budete mít i dostatek sněhu, který v nižších polohách začíná být vzácností.

Fotografie k článku:

Wysoky Kamień v polských Jizerských horách Rozhledna Štěpánka na vrchu Hvězda Bílá skála - vrcholový kříž. Rozcestník na Smrku - Jizerské hory Rozhledna na Smrku v Jizerských horách Zimní romantika s krkonošským hřebenem v pozadí. Turistická chata Orle - Jizerské hory

Související odkazy:

MAPAODBOR KČT
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: