AKTUALIZACE: 30.8.2024
Publikováno: 10.3.2021
Rubrika: Metodika /
Region: Česká republika • Destinace: mimo destinaci
CO JE BOD ZÁCHRANY
Žluté tabulky s číslem pomáhají zvýšit bezpečnost při pohybu v přírodě.
V roce 2016 se v lesích po celé České republice začaly objevovat výrazně žluté cedulky s nápisem BOD ZÁCHRANY - RESCUE POINT. K dnešnímu dni jich je na různých místech v terénu dva a půl tisíce. Najdete je ponejvíce u rozcestníků značených turistických tras, k nimž vede přístupová cesta pro vozidla záchranných složek nebo kde je plocha vhodná pro přistání helikoptéry.
Foto: Martin Zíka
Takto vypadá tabulka Bodu záchrany.
Dnešní standardizovaná podoba cedulek Bodů záchrany se vyvíjela postupně od roku 2008. Nejprve začaly vznikat takzvané „traumatologické body“ na Šumavě. Toto opatření bylo reakcí na stále se zvyšující počet výletníků, kteří do přírody vyrážejí s nedostatečným vybavením a bez znalostí. Začalo přibývat úrazů na nesnadno přístupných místech a traumatologické body měly usnadnit zásah záchranářů. Tato metodika se osvědčila a postupně se rozvinula do celostátně řízeného bezpečnostního systému Hasičského záchranného sboru České republiky.
JAK FUNGUJE BOD ZÁCHRANY
Bod záchrany je používán v součinnosti s elektronickými komunikačními prostředky, zejména s mobilními telefony. Pokud například potřebujete zavolat pomoc pro zraněnou osobu, zavoláte na příslušnou linku tísňového volání, která je uvedena v pravé části žluté tabulky (v případě úrazu 155). Oznámíte, co se stalo a nahlásíte kód uvedený na tabulce velkými tučnými písmeny (například DC 053). Díky tomuto kódu operátoři okamžitě vědí, kam mají záchranáři vyrazit (v uvedeném případě k rozcestí Pod Ptačincem v Lužických horách), takže není nutné se zdržovat popisem lokality. V případě, že zraněnou osobu nebylo možné dopravit přímo k bodu záchrany (například při podezření na poraněnou páteř) vyčká u bodu záchrany kontaktní osoba, která záchranáře dovede k místu s poraněnou osobou. Tím se usnadní a hlavně zrychlí celá záchranná akce.
BOD ZÁCHRANY SLOUŽÍ NEJEN V PŘÍPADĚ ÚRAZU
Body záchrany neslouží jen k řešení zranění a zdravotních komplikací osob pohybujících se v terénu. Na tabulkách Bodů záchrany jsou uvedeny též linky tísňového volání na hasiče, policii a je tam i jednotné evropské číslo tísňového volání 112. K bodu záchrany tak můžete přivolat pomoc v případě lesního požáru nebo nahlásit podezření na nebezpečnou trestnou činnost (přepadení, apod.). Při plánování výletů a organizování turistických akcí si můžete rozmístění bodů záchrany předem nastudovat například v aplikaci mapy.cz (nastavte si turistickou mapu a do vyhledávacího okénka napište bod záchrany). Tato znalost se vám může hodit.
O CEDUKLY PEČUJÍ LESY ČESKÉ REPUBLIKY
Protože drtivá většina Bodů záchrany je umístěna v lesích, zajišťují rozmísťování tabulek na vyhovující místa zpravidla Lesy české republiky. V dolní části žluté tabulky je uveden telefon, na který je třeba nahlásit poškozenou nebo zničenou tabulku Bodu záchrany, aby došlo do nejdříve k jejímu obnovení. Bohužel, i tyto tabulky, které slouží k záchraně životů, bývají občasným cílem vandalů. Děkujeme Vám, turistům, že pomáháte s údržbou tohoto informačního systému.
BODY ZÁCHRANY SE ZŘIZUJÍ PODLE JEDNOTNÉ METODIKY
Aby Body záchrany fungovaly tak, jak mají, musí mít jednotnou podobu s příslušnými údaji, přičemž nejdůležitější je velké označení okresu a evidenčního čísla místa. Výběr těchto míst mají na starosti pověřené osoby LČR a HZS. Body záchrany je možné zřizovat i v lesích soukromých vlastníků, je potřeba si zažádat u Hasičského záchranného sboru příslušného kraje. Pokud vás problematika Bodů záchrany zajímá podrobně, klikněte na odkaz pod článkem.
Fotografie k článku:
Foto: Martin Zíka
Takto vypadá tabulka Bodu záchrany.
Foto: Martin Zíka
Bod záchrany umístěný na rozcestníku značené turistické trasy.
Foto: Martin Zíka
Body záchrany slouží turistům z tuzemska i zahraničí.
Foto: Martin Zíka
Správně by se tabulky Bodů záchrany měly přidělávat na sloupky. Toto je spíše „nouzové řešení“.
Foto: Martin Zíka
Pomáhejte s údržbou systému Bodů záchrany. Pokud někde uvidíte poničenou cedulku, oznamte to na telefonní číslo uvedené v její dolní části. Děkujeme.
Související články:
TURISTICKÁ BILANCE ROKU 2020POJIŠTĚNÍ PŘI TURISTICKÉ ČINNOSTI
TURISTIKA PRO ZDRAVÍ
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 10.03.2021
Užitečné vědět. Honza - Krupka