AKTUALIZACE: 31.3.2025
Publikováno: 14.4.2020


Rubrika: Metodika / Flóra (rostlinstvo)
Region: Ústecký kraj • Destinace: mimo destinaci
JARNÍ TURISTICKÁ LÉKÁRNA
Luční kvítí a čerstvý vzduch nás po dlouhé zimě postaví na nohy.
Letošní zima byla opět nanicovatá a to nejen proto, že nám neumožnila pořádně provětrat běžky. Většina z nás má za sebou nějakou tu chřipečku a tak je potřeba posílit imunitu organismu, aby to dobře šlapalo. Pevně věřím tomu, že jakmile sluníčko pořádně prohřeje stráně, budeme moci opět užívat léčivých darů jara podél cest.

Foto: Martin Zíka
Jarní turistika skýtá nejen pocit radosti z hřejivých slunečních paprsků, ale také příležitost natrhat si rostlinky pro vyčištění organismu a posílení imunity.
Na turistických akcích jsem si všiml, jak málo se lidé zajímají o květenu rostoucí všude podél tras. Běží po značkách někam k cíli a přitom jim uniká fakt, že míjíme přepestrou zelenou „lékárnu“, která nám může v mnoha ohledech zlepšit zdraví, ba i zpestřit jídelníček. Zejména nyní na jaře stojí za to zkoumat některé rostlinky, které jinak považujeme za plevel.
ČEMU VDĚČÍM ZA DOBRÉ ZDRAVÍ
Můj důvěrný vztah k bylinkám u mne vypěstovala babička. S ní jsem jako malý kluk vyrážel na sběr léčivých rostlin v dobách, kdy se tyto jako sušené drogy vykupovaly a byly příjemným zdrojem přivýdělku. Na půdě babiččiny chaloupky to nádherně vonělo. Vždy podle toho, co právě kvetlo. Pochopitelně, když se někdo z rodiny roznemohl, bylo hned po ruce vhodné bejlí pro přípravu dobrých čajů, zábalů, inhalací, obkladů... A dodnes si myslím, že právě bylinkám a turistice vděčím za to, že odbornou lékařskou péči vyhledávám zřídka.
NEJEN TĚLO, ALE I PENĚŽENKA VÁM PODĚKUJE
Zdá se mi, že pod tlakem reklamy ziskuchtivých farmaceutických a potravinářských korporací jsme rychle zapomněli, že léčivé a mnohdy i chutné luční kvítí máme stále k dispozici. A to zcela zadarmo. Zastávám názor, že špenát z jarních kopřiv, pesto z medvědího česneku, čaj z podbělu a meduňky či salát z mladých lupenů pampelišek nenahradí žádné vitaminózní či výživové přípravky lisované v pilulích. Jenže, co naplat, městský člověk se v rostlinkách nevyzná, takže sáhne raději po předražené krabičce, o jejímž skutečném obsahu toho vlastně ani moc neví.
S HERBÁŘEM DO PŘÍRODY
Chápu, že ne každému se chce absolvovat výlety se zátěží v podobě bytelného herbáře. Dovolil bych si však upozornit, že atlasy rostlin jsou k dispozici i v kapesní podobě a existují různé aplikace do chytrých telefonů, které poslouží stejně dobře. Zkuste do svého mobilního vyhledávače zadat slovo „herbář“ a uvidíte, že se s žádným nákladem navíc tahat nemusíte. Hlavní je mít chuť rozšířit si vzdělání v tomto směru, co se vám bohatě vyplatí.
NEJDŘÍV STUDOVAT, POTOM POUŽÍVAT
Bezpečné používání bylinek má svoje pravidla. Zkušení léčitelé by vám o tom mohli vyprávět. Bohužel, potkat dnes moudrou bylinkářku je podobně pravděpodobné, jako setkání s pohádkovým dědečkem. Navíc jsme kvůli modernímu způsobu života ztratili intuici pomáhající nám přirozeně vycítit, co je pro nás dobré, a co už ne. Prostě jsme zblbli z blahobytu a reklam.
A tak dříve, než se vydáte na pastvu, musím doporučit, abyste nezkoušeli nic, co opravdu neznáte. Mohli byste dopadnout třeba jako konvalinkou přiotrávená rodinka, která si k obědu naservírovala salát z domnělého medvědího česneku. I v našich krajích totiž rostou druhy jedovaté, k přímé konzumaci krajně nevhodné.
SLUNCE, BEJLÍ A ČERSTVÝ VZDUCH
Tímto článkem naznačuji, že můžeme o své zdraví při turistice pečovat nejen pohybem na čerstvém vzduchu, ale též využíváním darů přírody. Naučme se znovu poznávat a využívat zelenou nabídku v okolí turistických tras, pochopitelně s použitím patřičných hygienických zásad a s respektem k ochraně vzácných druhů.
Když vyrážím do terénu, čajové pytlíky s sebou nenosím. Do ešusu si vždy najdu něco mnohem vhodnějšího, jako je třeba mateřídouška, jitrocel nebo mladé smrkové výhonky. A místo přeslazených energetických drinků si na výlet beru lahev obyčejné vody, ve které nechám přes noc macerovat pár lístků máty a šalvěje. Občas samozřejmě k osvěžení zvolím dobré pivo s vědomím, že i chmel je léčivá bylina.
Je záhodno posílit se (nebo doléčit) výpravami do přírody. Dopřávejme si dobré čaje a saláty z rostlin, které umějí naši imunitu účinně posílit. Některé rostlinky mají schopnost náš organismus pěkně pročistit a doplnit nám do těla kromě vitamínů i potřebné minerály. A to se hodí i při rekonvalescenci.
ANTIREVMATICKÁ TERAPIE PRO OTRLÉ TURISTY
A nakonec přidám k dobrému jednu turistickou historku pro revmatiky. Sdílím zážitek z jednoho výletu, kdy jsem se s kamarádem o cosi vsadil. Sázka zněla tak, že kdo prohraje, ten musí nahatý proběhnout houštinou vysokých kopřiv. Naštěstí jsem vyhrál, takže jsem si náležitě vychutnal následný řev potvrzující fakt, že žahavky byly zrovna na vrcholu vegetačního cyklu. Ten kamarád sice chvilku trpěl, ale mám za to, že si právě díky tomu ani po padesátce nestěžuje na vrzání kloubů. Zábavná receptura, kterou můžete vyzkoušet též.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: