AKTUALIZACE: 10.3.2021
Publikováno: 03.12.2020
Rubrika: Značkaři / Turistická trasa
Region: Ústecký kraj • Destinace: mimo destinaci
ZNAČKAŘI: ROK 2020 BYL NÁROČNÝ
Bilance značkařů Ústecké oblasti - novinky turistického značení
Vážení turističtí přátelé, loňský rok nebyl pro turistiku zrovna jednoduchý. Spousta zrušených akcí, ale i strach z ježdění veřejnou dopravou, ze shromáždění většího počtu lidí při akcích apod. Takže někdy turisté zůstali raději doma. To ovšem neplatilo pro značkaře, kdy naopak lidé necestovali do ciziny, zůstali doma v Čechách a o to více bylo rušno na značených trasách.
Foto: Václav Nič
Správný značkař je připraven do akce bez ohledu na počasí, stejně, jako Miloslav Makovský na snímku.
Ozvala se i města a obce s požadavky vyznačení nových tras, aby měly příchozím co nabídnout To znamenalo pro značkaře nárůst objemu práce. Do toho zůstaly problémy s kůrovcovými těžbami v lesích, ať již samovolně umírajícími stromy, nebo někdy velmi intenzivními, lesními těžbami. Takže značkaři byli po celý rok vytíženi pracemi, ať již dle plánu, nebo pracemi navíc mimo plán obnovy a údržby.
ZNAČKAŘI KČT TO ZVLÁDLI
Přesto byla pravidelná obnova značení dle tříletého plánu až na malé výjimky splněna. V celkovém objemu to znamenalo úctyhodných 978 km obnovených turistických značených tras (TZT). Mimoto bylo nutné zkontrolovat, obnovit nebo opravit 120 km TZT mimo plán. Na některých místech byly nešetrným provozem lesní techniky poničeny směrovníky a směrovky. Většinou nám ale byly tyto závady od revírníků LČR nahlášeny, abychom je mohli opravit. Plnili jsme i plán údržby těžkých orientačních prvků, směrovníků a stojanů TVM. Nově bylo vyvěšeno 400 ks směrovek, což je značně převyšující číslo předchozích let.
NOVÉ TURISTICKÉ ZNAČENÍ - MŮŽEME VYRAZIT NA NOVÉ TRASY
Jak jsem již předeslal, značili jsme i nové trasy nebo překládali stávající na lepší trasy. Ve značkařské oblasti (ZO) Děčín to bylo hned několik takových akcí. Nové výletní místní okruhy kolem obce Růžová včetně přeznačení stávající žluté TZT mimo silniční úsek. Přeložení modré TZT přes město Varnsdorf mimo hlavní ulici na místní komunikace bez automobilového provozu. Ve spolupráci s městem Šluknov jsme vyznačili 23 km nových tras tak, aby bylo možné si sestavit okružní výlety ze Šluknova. Ve spolupráci s městem Děčín a Jílové vznikly dvě nové TZT, modrá propojující Děčín s Jílovým v oblasti Českého středohoří a zelená spojka symbolicky propojující České středohoří a Labské pískovce.
ZNAČIL SE I PŘÍSTUP K NOVÝM VYHLÍDKÁM
I v dalších ZO značkaři nezaháleli, v ZO Ústí n. L. došlo k přeložení červené E3 mezi Habarticemi a Adolfovem mimo silniční úsek. V okolí města Ústí nad Labem vznikly nové vyhlídky a ty byly následně proznačeny od stávajících tras. V ZO Litoměřice nová modrá spojující Štětí ve směru na Kokořínsko.
PROZNAČILI JSME „RADOVESICKOU VÝSYPKU“
V ZO Teplice byla ve spolupráci se SD Bílina vyznačena nová modrá TZT Bílina – Kostomlaty p. Milešovkou. Toto zvlášť vyzdvihuji, neboť po 50 letech se část této rekultivované krajiny vrací přírodě a také turistice. Došlo tak k propojení města Bílina turistickou trasou na České středohoří. Obdobně je to i v případě cykloznačkařů, kteří vyznačili cyklotrasu u jezera Most. Rovněž oni své plánované úkoly splnili.
TURISTICKÝ MOST NA ŠÉBRU BUDE FUNGOVAT OD PŘÍŠTÍHO ROKU
Za zmínku stojí též pro turisty připravované a v současné době rozestavěné dílo, které se konečně po 10 letech dočkalo realizace. Jedná se o lávku přes silnici I/13 na Stožeckém sedle (Šébru) v Lužických horách. Už se těšíme, jak na jaře spolu s českolipskými kolegy po dokončení přístupových cest zamažeme značení po silnici a převedeme ho přes tuto lávku. Dojde tak k propojení hřebenovky Lužických hor a odstranění tohoto pro turisty nebezpečného úseku. Investorem stavby je Ústecký kraj, který na nás turisty nezapomíná.
NĚCO JSME SI PŘECI JEN „NECHALI NA PŘÍŠTĚ“
Jsou ale i věci, které nás dlouhodobě tíží nebo se letos nestihly nebo nepovedly vyřešit. Jsou to některé plánované trasy, které se nevyznačily. Byl požadavek organizátorů letního srazu na vyznačení trasy z Duchcova na Hostomice, nepodařilo se vyřešit souhlasy majitelů pozemků. Další nerealizované trasy např. Klíny – rozhl. Jeřabina, tam bychom jako značkaři uvítali větší pomoc od odboru KČT Most, a ještě uvedu jednu trasu Žatec – zámek Stekník, kterou se nám rovněž nepovedlo vyznačit. Z důvodu nesouhlasu Správy CHKO České středohoří jsme nemohli vyznačit odbočku na vrchol Kletečné a z důvodu nesouhlasu majitele zemědělských pozemků trasu Víťova rozhledna – Buková hora. Zde jsme jednali s obcemi, které jsou této trase velmi nakloněni, ale i s Krajskou agrární komorou, ale zatím se to nepovedlo.
JAK SPOLUPRACOVAT SE ZEMĚDĚLCI?
Všeobecně ve všech ZO přetrvávají problémy s kůrovcovými těžbami, ty se ale již začínají zmírňovat. Naopak ale přitvrzují zemědělci v ohrazování velkých pastevních ploch, které se nedají obejít a průchod mezi zvířaty je na takto velkých plochách riskantní. To má na mnoha místech neblahý vliv na turistické značení, které je nutné v lepším případě přeložit, v horším úplně zrušit. Již začala kvůli tomu probíhat jednání na vyšší úrovni, takže doufáme, že se nakonec podaří najít kompromisní řešení, navzdory tomu, že přístup některých farmářů lze opravdu označit za společensky sobecký, viz příklad zničení pramenů Mandavy u Křečan ve Šluknovském výběžku.
Související články:
RADOVESICKÁ VÝSYPKA SE OTEVŘELA TURISTŮM.ZNAČKAŘI BILANCUJÍ ROK 2019
KLUB ČESKÝCH TURISTŮ BYL ZALOŽEN ROKU 1888
ZNAČKAŘI BILANCUJÍ ROK 2018
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 14.10.2021
pěkně napsáno :-)