AKTUALIZACE: 15.3.2025
Publikováno: 08.2.2021


Rubrika: Metodika / Turistická trasa
Region: Ústecký kraj • Destinace: mimo destinaci
TURISTICKÉ MAPY PROKAZUJÍ SLUŽBU, CHRAŇTE JE!
Turistické značení máme špičkové díky pravidlům zavedeným Klubem českých turistů.
O práci značkařů Klubu českých turistů jsme v Turistickém magazínu psali již několikrát. Tentokráte se chci na téma „turistického značení“ podívat z pohledu důležitého příslušenství značených tras, kterými jsou panelové terénní mapy.

Foto: Martin Zíka
Turistické terénní mapy patří k základnímu vybavení značených tras a dobře slouží statisícům tuzemských i zahraničních návštěvníků Ústeckého kraje. Proto také patří do programu Rodinného stříbra Ústeckého kraje.
Mohlo by se zdát, že velké panelové mapy jsou v době mobilních turistických aplikací téměř zbytečné, ale není tomu tak. Tyto mapy jsou důležitou součástí propracovaného systému značených tras, pomáhají rychlé a snadné orientaci a navíc mohou obsahovat zajímavé informace vztahující se k místu, kde jsou instalovány. Navíc ne každý návštěvník či turista nosí sebou potřebné elektronické zařízení nemluvě o tom, že právě stacionární mapa v terénu se náramně hodí ve chvíli, kdy dojdou přístrojům baterie. Mapa instalovaná ve stojanu též funguje jako dobře viditelný poutač u turistických rozcestníků. Prostě navzdory digitální době plní panelové mapy svou užitečnou funkci.
TURISTICKÉ MAPY PŘÍSLUŠÍ K OBČANSKÉ VYBAVENOSTI
Problémem těchto map je údržba. Výroba každé panelové mapy stojí dost peněz a proto je není možné měnit s každou sezónou. Samotné umístění mapy v terénu obnáší spoustu práce, materiálních i finančních nákladů. Musí se například vždy vyhotovit pevný a odolný stojan. To vše jde většinou na vrub Klubu českých turistů, který se o tyto mapy stará. Když se peněz nedostává, pak se bohužel stává, že mapy časem podléhají opotřebení a zkáze. Nejde jen o to, že se změnami a vyznačováním nových tras mapy morálně zastarávají, ale hlavně se stávají terčem vandalských útoků, cílem sprejerů a podobně.
POMÁHEJTE BRÁNIT VANDALISMU
Proto se obracíme na čtenáře Turistického magazínu, aby v případě, že uvidí někoho turistické mapy ničit, aby bez váhání upozornili policii. Což se netýká pouze ničení map, ale i směrovníků, laviček, odpočívadel a jiného příslušenství turistických tras. Je na místě znovu připomenout, že český systém turistického značení má pevný řád a provádí se systémově podle pravidel. Díky tomu je tak kvalitní. Bohužel se stává, že někteří lidé v zápalu amatérského „úsilí o zlepšení turistických tras“ se z pouhé nevědomosti dopouštějí nepravostí spadajících do kategorie „dobrých úmyslů dláždících cestu do pekel“. To se netýká pouze na divoko vyznačených tras (tzn. bez schválení značkařů KČT), ale i map.
MAPY SE INSTALUJÍ V SOUČINNOSTI KČT
Příkladem toho může být aktuální případ ze Šluknovského výběžku, kde na několika místech vyměnila obecně prospěšná společnost České Švýcarsko dosluhující turistické panelové mapy KČT za své „produkty“ ve snaze lépe propagovat pamětihodnosti zdejšího kraje. Nicméně na nových mapách k velkému podivení turistické veřejnosti nejsou vyznačeny žádné turistické trasy ani cyklotrasy, čímžto se taková mapa v terénu sice stává pěkným reklamním poutačem, ale svou základní funkci vůbec neplní. Značkaři tedy budou muset znovu vyrazit do terénu a záležitost napravit.
ANI ZNAČENÉ TRASY NEJSOU ZADARMO
Po třech desítkách let hledání nové efektivnější metody směřující k rozvoji turistiky a cestovního ruchu už bychom měli dospět do bodu, kdy se dobrovolná značkařská práce Klubu českých turistů začne více propojovat z komerčními aspekty turistiky, což se dosud nepodařilo. Vynikající síť značených turistických tras, která je považována za rodinné stříbro Ústeckého kraje, je nepochybně velmi důležitou základní službou cestovnímu ruchu. Uživatelé turistických tras z tuzemska i zahraničí se jen v našem kraji počítají každoročně na statisíce a z velké části jsou klientelou restaurací, hotelů, kempů a mnoha jiným podnikatelských subjektů. Z toho lze vyvodit, že značené trasy podporují ekonomický rozvoj regionů. Bylo by tudíž záhodno, aby se podnikatelé, živnostníci i obce více podíleli na financování značení, s nímž souvisí i údržba turistických map a dalších souvisejících prvků. V praxi by to mohlo probíhat například tak, že podnikatelské subjekty přijmou patronát nad turistickými značenými trasami (a jejich vybavením) ve svém nejbližším okolí.
KRAJSKÁ KOMISE ZNAČENÍ
Pokud byste měli k tomuto tématu nějaké dotazy či připomínky, můžete se obrátit přímo na předsedu Krajské komise značení Ústeckého kraje:
Václav Nič, tel.: 736 754 135, mail: nic@kctul.cz
Související články:
KLUB ČESKÝCH TURISTŮ A ČTYŘI DESTINACE ÚSTECKÉHO KRAJETURISTIKA PRO ZDRAVÍ
TURISTICKÁ BILANCE ROKU 2020
LEADER TURISTIKY V DESTINACI ČESKÉ ŠVÝCARSKO
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 07.06.2021
Turistické mapy bez turistických tras opravdu nemají velký smysl. To zase někdo vymyslel, aby se hlavně zpropagoval bez ohledu na funkčnost. K.S.